Az európaiak többségét nem érdeklik az európai parlamenti választások – olvasható a tegnapi szalagcím az uniós Euobserver.com internetes portálon, míg a Le Figaro nevű francia konzervatív lap szintén tegnapi száma írást szentel Az euroszkepticizmus különböző okainak, mint olvasható az elemzés címében. A cikk összefoglalója máris kényelmes magyarázattal szolgál: „Az országok szerint a gazdasági helyzet jelentősen formálja azon érzéseket, amelyeket az európai polgárok az unió irányában táplálnak”. A gazdasági válságra – mutatnak rá megfigyelők – azonban nem lehet mindent ráfogni, ugyanis öt évvel ezelőtt a példátlan globális gazdasági fellendülés kellős közepén a közvélemény-kutatók ugyanilyen érdektelenséget mértek.
Egy friss, reprezentatív felmérés eredményei szerint Nagy-Britanniában – a „demokrácia bölcsőjében” – van talán a legnagyobb baj. Arra a kérdésre, hogy „ön szerint a globalizáció általános helyzetében az Európai Unió az ön számára esélyt vagy fenyegetést jelent?”, a válaszadóknak csupán 22 százaléka válaszol eséllyel, szemben az uniós 56 százalékos átlaggal. Egyébként a csehek 67, a szlovákok 45 százaléka felelt ugyanerre a kérdésre az esély válasz adásával. A mi válaszadási arányunk 41 százalékos volt. Ami az általános hangulatot illeti, ugyanezen felmérés szerint – amelynek eredményei tegnap váltak ismertté – a megkérdezettek 18 százaléka válaszolta azt, hogy őt egyáltalában nem érdekli a 27 tagországban június 4-től június 7-ig tartó európai parlamenti szavazás, míg 35 százalékuk mondta azt, hogy nagyjából nem érdekli. Külön ellentmondás, hogy az esélyt ad válasszal szolgálók legmagasabb arányban a fiatalok, akiket ugyanakkor a leginkább hagyja hidegen az európai parlamenti választás.
Ami pedig azt illeti, hogy mi várható az európai parlamenti patkóban, ugyancsak nagy a bizonytalanság. A háttérben lázas tárgyalások folynak. Papíron koalíciók, frakciók alakulnak és töredeznek. Ami a radikálisokat illeti, a Brit Nemzeti Párt kulcsszerepet játszhat egy olyan összefogásban, amely új frakciót hozhat létre, ha a frakcióalakításhoz szükséges 25 mandátum hét országból összejön a csoportnak. Az európai szocialisták a zöldekkel kívánnak majd együttműködni az új parlamentben, míg a jelenleginél is több mandátumra számító jobboldali, konzervatív néppárti frakció amiatt aggódik, hogy a brit toryk kiválásával akár el is veszítheti szerepét, mint az EP legnagyobb frakciója.
A bizonytalanság a választások közeledtével csak nő. Akár a riadalom annak eredményétől.
Napi balfék: Magyar Péter szagmintát vesz