Bérgyilkos Guatemala elnöke?

2009. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Guatemala csak 1996-ban zárta le a több mint harminc évig tartó véres polgárháborút, de most egy 18 perces videofelvétel miatt megint veszélybe került az ország amúgy sem nyugodt belső rendje. A május 11-én a helyi médiában bemutatott videofelvétel elérte egyik célját. Ciudad de Guatemala főbb terein naponta tüntetnek sok tízezren Álvaro Colom, a 2007 novemberében megválasztott első szociáldemokrata elnök távozását, illetve maradását követelve. Guatemala internetes hálózata egy napra megbénult, annyian akarták látni a felvételt, amin Rodrigo Rosenberg, a meggyilkolt 47 éves ügyvéd egyenesen Colom elnököt vádolta meg, hogy bérgyilkosok az ő beleegyezésével öltek meg két embert, köztük üzletember barátját és leányát.
Valósággal mellbe vágta a nézőket már az első, sokkoló mondat: „Ha ön látja ezt a felvételt, akkor az elnök öletett meg.” A vasárnap lelőtt ügyvéd vádjai szerint nemcsak az ő élete forgott veszélyben, hanem Colom ölette meg libanoni vállalkozó barátját és lányát. Rosenberg azt állította, hogy Khalil Músza azért halt meg, mert rájött, többek között az elnök, felesége és titkára ebben a bankban mosta tisztára a korrupcióból és kábítószer-kereskedelemből szerzett pénzét.
A közép-amerikai ország közvéleménye azonnal állást foglalt egyik vagy másik vélemény mellett, pedig már az Amerikai Egyesült Államok szövetségi ügynöksége (FBI) és az ENSZ is kivizsgálná a vádpontokat. Sőt, bankpánikkeltés miatt őrizetbe vettek egy informatikus elemzőt, mert a Twitter nevű közösségi portálon arra buzdította blogjának olvasóit, hogy vegyék ki pénzüket a három gyilkossággal és a pénzmosással is hírbe hozott Banruralból. Az 50 ezer quetzal – 4400 eurós – óvadék ellenében szabadlábra és vád alá helyezett Jean Anleu Fernández úgy védekezett, hogy csak azt írta meg, amit hallott a Twitter olvasóitól, de elismerte, óvatosan kell bánni a hallomásból szerzett információkkal.
Álvaro Colom államfő határozottan cáfolta a már halott ügyvéd vádjait, és kijelentette, nem mond le, csak holtan hagyja el az elnöki palotát, a videofelvétel pedig a kormány meggyengítésére szőtt összeesküvés része. Colom védekezése csak olaj volt a tűzre, mert az ellenzék és a társadalmi szervezetek is követelték elnökük lemondását a nyomozás idejére, ráadásul az egész ország torkig van már a mindennapi életet lehetetlenné tevő és kilencven-
nyolc százalékban büntetlenül maradó (narkó)gyilkosságokkal. Több mint 35 ezer aláírást tartalmazó petíciót adtak át a képviselőháznak, amelyben követelik, azonnal vonják meg Colom elnök mentelmi jogát.
Az ügyészség közben nem maradt tétlen, és az üggyel kapcsolatban máris megtiltotta az ország elhagyását mintegy száz érintett személynek. Ám van egy érdekes mellékszál a háttérben: Rafael Espada alelnök még február végén megállapodott az orosz nagykövettel, hogy májusban Moszkvába utazik, és folytatják a tárgyalásokat a fegyvervásárlásokról, amelyeket főleg a kábítószer-ellenes küzdelemben használnának fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.