Bújtatja a pénzt a szélhámos alapítvány

Kétségbe vannak esve a Vocational Academy Alapítvány által csődbe vitt iskolák egykori dolgozói: hiába születnek ugyanis újabb és újabb, igazukat bizonyító ítéletek, a szervezet eddig egy fillért sem fizetett ki a tavaly elmaradt bérekből. – Tizenhárom sopronkövesdi dolgozó nyert pert a napokban a korábbi iskolafenntartó, a Vocational Academy Alapítvány ellen.

2009. 05. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ítélet jogerős, a bíróság összesen 20,5 millió forintot ítélt meg négyhavi elmaradt bér, egyéb juttatások, pótlékok és végkielégítés címén – mondta lapunknak Árvay Péter sopronkövesdi tanár, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) tagja. Árvay leszögezte: a tantestületből heten még perben állnak, három dolgozó pedig per nélkül is inkasszót nyújthatott be az alapítvány számlájára.
Árvay Péter szerint a jogerős ítélet alapján összesen negyvenmillió forintot követelnek a dolgozók: a vitnyédi óvónő hárommilliót, a marcaltőiek 18-at, a sopronkövesdiek pedig több mint húszat, ám ennél sokkal több az alapítvány kintlevősége, hiszen sokan még perben állnak a szervezettel. Információi szerint az alapítvány a gyerekek étkezését és szállítását sem fizette ki.

*

A szervezet 18 millió forinttal tartozik az ebédet szállító Rábakész Kft.-nek és 4,2 millió forinttal az iskolabuszt üzemeltető egyéni vállalkozónak.
Az érdekvédő úgy tudja: a pert nyert dolgozók közül eddig senki sem kapott egy fillért sem, pedig az első győztes, a vitnyédi óvónő ítélete még tavaly megszületett. A bíróság inkasszóval próbálja behajtani a tartozást, ám eddig nem jártak sikerrel. Ez azért érthetetlen, mert a szervezet – bár a nyilvánvalóan csőd közeli állapotban van – rendszeresen pénzhez jut, ugyanis az általa működtetett négy intézmény után megkapja az államkincstártól a normatív támogatást, amelyből le lehetne vonni a tartozást.
Árvay szerint a nemfizetésnek két oka van. Az egyik, hogy túl sokan állnak sorba a pénzükért, ráadásul a Vocational az APEH-nek is tartozik, így vélhetőleg az állami szerv emeli le elsőként a beérkezett összeget, a dolgozóknak pedig már nem jut belőle. A másik ok, hogy a Vocational rengeteg bankszámlát működtet, és ezek között utaztatja a pénzt, így szinte lehetetlen eltalálni, hogy melyiket kell inkasszálni. Leszögezte: tavalyi bérjegyzékeik alapján a Vocational Alapítvány több mint húsz bankszámláját azonosították be. Három dolgozó néhány számlán már megpróbálta érvényesíteni az inkasszót, ám az érintett bankban közölték vele, hogy az alapítvány az utóbbi hetekben megszüntette a számlákat. Árvay állítja, nem tudnak általános inkasszót érvényesíteni az összes számlára, minden egyes esetben külön kell benyújtani a kérelmet a pontos számlaszám megadásával, márpedig az alapítvány újonnan létrehozott számláinak adatait lehetetlen kideríteni, így az alapítvány hoszszú ideig elkerülheti a fizetést. A vitnyédi óvónő ügyében elrendelt inkasszó már annyi ideje eredménytelen, hogy esetében a bíróság végrehajtót jelölt ki. Információink szerint egyébként mára az alapítvány által még működtetett négy iskolában is nagyon rossz lett a helyzet, a kapuvári tanárok már hónapok óta nem kapnak fizetést.
Lapunk cikksorozatban számolt be a Vocational Academy Alapítvány kapcsán feltárt viszszásságokról. A szervezet tavalyelőtt 24 kistelepülési oktatási intézmény fenntartási jogát szerezte meg a Nyugat-Dunántúlon oly módon, hogy azt ígérte az önkormányzatoknak, nem kerül pénzükbe az intézmények működtetése, még az állami iskoláknak járó kiegészítő normatívát sem kérik el tőlük, a pénzszűkében lévő önkormányzatok pedig hittek a szervezetnek. Az alapítvány azonban számos iskolában nem egyenlítette ki a közüzemi számlákat, a pedagógusok pedig hónapokon át nem kaptak fizetést. Több óvodában, iskolában olyan súlyos helyzet alakult ki, hogy napokig szünetet kellett elrendelni. A 24 tagintézményből húsz csődbe ment, közülük csak a sopronkövesdi alakult újra. A történet egyik legmegdöbbentőbb eleme, hogy tavaly szeptemberben az alapítvány újabb tanévre megkapta négy iskola fenntartói jogát. Kovács Béla, Győr-Moson-Sopron megye főjegyzője szerint Győrben, Kapuváron, Csornán és Kunszigeten tavaly nem voltak problémák, így nem lett volna indokolt visszavonni az engedélyt. Egy biztos: ha a tanároknak az inkasszón keresztül a gyerekek oktatására szánt állami támogatásból sikerül megszerezniük elmaradt fizetésüket, akkor szinte biztosan csődbe mennek a még működő intézmények. Jelenleg sem tudni, miből oktatják az oda járó gyerekeket, hiszen a támogatás jó részét eddig az APEH vitte el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.