Információink szerint az ügyben az SZDSZ még a miniszterelnök személyét érintő tárgyalások során kötött alkut az MSZP-vel. A liberális törvényjavaslat megteremtené a lehetőségét annak is, hogy az SZDSZ közeli milliárdos, Soros György által alapított Közép-európai Egyetem (CEU) az egyetemi szakindítási kérelmek elbírálását végző Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) engedélye nélkül indíthasson új képzési formákat. A bizottság ezt egyebek között minőségi kifogások miatt már többször elutasította. A szakma és a parlament oktatási bizottságának ellenzéki tagjai eddig hiába próbálták a tervet megakadályozni.
A Fidesz–KDNP-frakciótagok elutasító voksai mellett az Országgyűlés oktatási bizottságának többsége – szocialisták és szabad demokraták – ugyanis tegnap támogatták azt a liberális javaslatot, amely külföldi iskolákat engedne be az országba, lehetővé téve, hogy külföldi diákok is tanulhassanak a magyar állam pénzén. A javaslat azért váltotta ki a szakma felháborodását, mert ha a külföldi hallgatók száma jelentősen nő a hazai ingyenes képzésben, azzal a hazai diákok ezrei szorulhatnak ki onnan, a konkurencia pedig a magyar iskolák tucatjait teheti tönkre.
*
Lapunk úgy értesült, hogy az SZDSZ még a kormányfőjelölő tárgyalások során kötött alkut a javaslat támogatásáról a szocialista vezetéssel. Ezt erősíti, hogy Magyar Bálinték egy nappal azután nyújtották be az indítványt, hogy az SZDSZ meghozta a támogató döntést Bajnai Gordon miniszterelnökké választásáról.
Úgy tudjuk: a szocialista Hiller István vezette Oktatási és Kulturális Minisztérium mindvégig küzdött Magyar javaslata ellen, ám a szabad demokrata nyomás mindennél erősebbnek bizonyult. A tárca úgy próbálja enyhíteni a bajt, hogy módosító csomagot nyújtat be a liberális javaslathoz, amely szűkítené a külföldi egyetemek jogosultságait.
– Nem érdeke az országnak, hogy akármilyen minőségű külföldi egyetemeket telepítsenek ide, amelyek csak anyagi forrásban győzik le a magyarokat. Ezzel térdre is kényszeríthetik őket – jelentette ki a bizottsági ülésen Hoffman Rózsa (KDNP). Magyar Bálint azonban úgy érvelt: nem biztos, hogy „a magyar zsebbe magyar diplomát” állásponttal a diákok használható oklevélhez jutnak.
Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben még a gondolata is felháborító annak, hogy külföldi iskolák külföldi hallgatóinak tanulmányait magyar pénzből finanszírozzák. Szerinte a javaslat a magyar költségvetésnek is rossz, hiszen a külföldi iskolák nem Magyarországnak termelik a profitot, a pénzt azonban mi adjuk hozzá. A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete is felháborítónak tartja az indítványt. Úgy vélik, a külföldi oktatók munkavállalási engedély nélküli alkalmazása magyar oktatók ezreinek állását veszélyezteti.
Lapunk úgy tudja, a liberális törvényjavaslat jól jöhet az SZDSZ közeli milliárdos, Soros György által alapított Közép-európai Egyetemnek (CEU). Az iskolának már többször meggyűlt a baja az egyetemi szakindítási kérelmek elbírálását végző Magyar Akkreditációs Bizottsággal (MAB). A testület ugyanis minőségi problémák, illetőleg más hiányosságok miatt az intézmény több kérelmét is visszautasította. Így az egyetem idén mindössze hat mesterképzést tudott akkreditáltatni Magyarországon, alap- és doktori képzése pedig egyáltalán nincs. Ha a Magyar Bálint-féle javaslatot elfogadja a parlament, akkor Soros iskolája valamennyi, Amerikában létesített képzését elindíthatja a MAB hozzájárulása nélkül is.
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét