Ellátatlanul maradhatnak a beteg diákok

Ellátás és gyógyszer nélkül hazaküldött egy egyetemista lányt az egyik nyolcadik kerületi körzeti orvos, mert az ellenőrző rendszer szerint érvénytelen volt a tb-kártyája – tudta meg lapunk. Az állam eredetileg a potyautasokat akarta kiszűrni, de egy félreérthető jogszabály-módosítás miatt a valódi hallgatóknál is érvénytelen biztosítási jogviszonyt jelezhet a rendszer, ami kisebb káoszt idéz elő.

2009. 05. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felháborodott szülő telefonált be lapunkhoz, mert a fővárosban tanuló egyetemista lányát mandulagyulladása ellenére nem látta el a körzeti orvos, és gyógyszert sem írt fel neki. A háziorvos közölte a lánnyal, hogy érvénytelen a tb-kártyája, vagyis nem rendelkezik hallgatói jogviszonnyal, csupán potyautas. Hiába bizonygatta a hölgy, hogy ő egyetemista, az orvos szíve nem enyhült meg. Kijelentette, hogy csak akkor látja el, ha hallgatói jogviszony-igazolást hoz az egyetemről.
A beteg pihenés helyett kénytelen volt átbuszozni a fél városon, hosszú ideig várt az iskolában az igazolásra, és mire azt megszerezte, lejárt a háziorvos rendelési ideje. A lány így csak egy nappal később kaphatta meg a gyógyuláshoz szükséges antibiotikumot, miután bemutatta az orvosnak a Pázmány Péter Katolikus Egyetem által kiállított igazolást.
*
Ezután az egészségbiztosítási pénztár regionális igazgatóságán folytatódott a tortúra. A családnak a hatóság felé is igazolnia kellett, hogy a lány valóban egyetemista, a rendszer ugyanis továbbra is érvénytelen jogviszonyt jelzett, vagyis a legközelebbi betegségénél ugyanez a probléma állt volna elő. Az egri család elküldte az egyetem által kiállított, hallgatói jogviszonyt bizonyító igazolást az OEP regionális szervének. A szervezet szerint azonban az igazolás alapján csak valószínűsíthető a jogviszony, ezért hatósági eljárást kezdeményezett. A vizsgálat lezárásáig ideiglenesen vette nyilvántartásba az egyetemistát.
– Egészen elképesztő, ami történt. Az egészségbiztosítási pénztárnál és az egyetemen is azt mondták, az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz (OKM) tartozó Oktatási Hivatalnak kell lejelentenie a hallgatókat az OEP-nél. A lányom 2005 óta egyetemista. Lehet, hogy a gyereket négy éve nem jelentette le az állami hivatal? – tette fel a kérdést keserűen a neve elhallgatását kérő szülő.
Az Oktatási Hivatal elnöke megerősítette, hogy nem egyedi esetről van szó. Az utóbbi időben jó néhány fiatalnak jelzett érvénytelen jogviszonyt a rendszer, pedig valódi egyetemistákról volt szó. A káoszt egy új jogszabály-módosítás idézte elő, amit több egyetem félreértelmezett. – Korábban az egyetemek jelentették be az OEP-nél a hallgatókat, majd jogviszonyuk megszűnése esetén ők is jelentették ki őket. Az iskolák azonban sok esetben megfeledkeztek a kijelentésről, így rengeteg potyautas maradt a rendszerben, akiknek még él a biztosítási jogviszonyuk, pedig már régen nem hallgatók – jelentette ki lapunknak Bakonyi László, az Oktatási Hivatal (OH) elnöke. A visszaélések elkerülésének érdekében módosították a jogszabályt: idén január óta már nem az egyetemek, hanem az OH jelenti az OEP-nek az újonnan létesülő jogviszonyokat. Bár Bakonyi szerint a jogszabály egyértelmű, az iskolák közül néhányan félreértelmezték azt, emiatt jelez tévesen a rendszer.
– Nekünk csak az idén januártól létesült jogviszonyokat kell lejelentenünk, vagyis csak azt a néhány keresztféléves gyereket, akik februárban kezdték a tanulmányaikat. A korábban jogviszonyt létesítettek – vagyis az összes felsőbb éves diák – továbbra is az egyetemek hatáskörébe tartoznak. Bakonyi leszögezte: sok iskola minden félév végén kijelentette az OEP-nél a diákot, majd a következő félévben újból bejelentette őket. Ezek az intézmények most azt hiszik, idén januártól az OH-nak kellett volna lejelentenie a felsőbb éveseket, mert új jogviszonyról van szó, a valóságban azonban az ő esetükben továbbra is az iskolákat terheli a kötelezettség. Bakonyi szerint valószínű, hogy az érintett diákot az egyetem nem jelentette le az OEP-nél. Ha a hivatalhoz beérkezik a kérelem, azonnal tisztázzák a lány hallgatói jogviszonyát. Bakonyi leszögezte: az átalakítás hosszabb távon egyszerűsítést hoz, hiszen megkönnyíti az iskolák dolgát, ugyanakkor rengeteg pénzt takarít meg az államnak, mert az OH és az OEP adatbázisának összevetésével kiszűri a rendszerből a jelenleg ingyenes ellátásban részesülő potyautas áldiákokat, ám kétségtelen, hogy az új rendszer nehézségekkel és félreértésekkel indult. Az OH elnöke hangsúlyozta: az orvos nem tehette volna meg, hogy nem látja el a fiatalt. Köteles gyógyszert felírni az érvénytelen kártyával rendelkező diáknak is, csak egy papírt kell hozzá csatolni, amelyben figyelmeztetik biztosítási jogviszonyának tisztázására. Bakonyi arra kér mindenkit, ha ilyen esetben ellátatlanul hagyják, jelezze azt a hatóságnak, mert az így eljáró orvost vagy gyógyszerészt súlyosan meg kell büntetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.