Gyerekek tömegei kerülnek állami gondozásba

Az ország szegényebb régióiban már a gyerekek mindennapi megélhetését veszélyezteti a gazdasági válság – tudta meg lapunk. A Dél-Alföld és a Dél-Dunántúl megyéiben ijesztően megnőtt az állami gondoskodásba vett gyerekek száma, mivel a szülők a munkahelyük vagy lakásuk elvesztése miatt már nem tudják gyermekük biztonságos ellátását biztosítani. További drasztikus növekedés esetén krízishelyzet állhat elő a gyermekvédelemben. A tárca elismeri, hogy több megyében hamarosan fogadóképtelenné válhatnak a gyermekotthonok, szerintük azonban egyelőre nincs szükség válságintézkedésre.

2009. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági válság már a legvédtelenebbeket, a gyerekeket is elérte. Az ország egyes régióiban jelentősen megnőtt az állami gondozásba vett gyerekek száma, mivel egyre több az olyan család, amely már nem tudja garantálni gyermekei biztonságos nevelését – derül ki a Szociális és Munkaügyi Minisztérium által lapunk rendelkezésére bocsátott statisztikából. Az adatok ijesztő képet mutatnak: bár országos átlagban még nem tekinthető drasztikusnak a gondozásba vett gyerekek száma, egyes régióiban már nagyon súlyos a helyzet.
A legnagyobb baj a dél-alföldi, illetve a dél-dunántúli megyékben van. Általánosságban elmondható, hogy a „hivatalosan” 2008 őszén kezdődött válság hatása már a tavalyi statisztikákon is nyomot hagyott, az igazi robbanás azonban idén következik be. Bács-Kiskun megyében például az év első négy hónapjában közel annyi gyermeket vettek gondozásba, mint 2000-ben egész évben. Ha az idei év első négy hónapját vetjük össze a korábbi teljes évek adataival, akkor 33,33 százalékos lenne az átlagos, növekedés nélküli arány. Az idei év első harmadában a megyében 128 gyereket vettek gondozásba, ez a szám a válság előtti 2007-es teljes évre vonatkozó adat 72, míg a 2008-as adat 56 százaléka, vagyis ha az év hátralévő részében is ilyen ütemben nő a gondozásba vett gyerekek száma, akkor Bács-Kiskunban 2007-hez képest több mint kétszer, 2008-hoz viszonyítva majdnem kétszer több gyerek kerül gondozásba. Békés megyében is hasonló a helyzet: idén áprilisig 68 gyerek került gondozásba, ami a 2007-es teljes esztendő 66, míg a tavalyi adat 55 százaléka. Csongrádban és Borsodban már tavaly is nagyon nagy volt a baj: előbbi megyében 2008 végére 2007-hez képest 73 százalékkal, utóbbiban 40 százalékkal több gyerek került gondozásba, Komárom-Esztergomban pedig 35 százalékos volt a növekedés egyetlen év alatt. Tolnában a válság előtti 2007-es esztendő adatainak már közel 60 százalékát érte el az idei év első harmadában gondozásba került gyermekek száma. A legdermesztőbb adat Vas megyéhez fűződik: itt 2007-ről 2008-ra egyetlen év alatt 117 százalékkal duzzadt a létszám.
A minisztériumi elemzésben – véleményünk szerint – igencsak elszámolták a létszámemelkedést, és természetesen lefele tévedtek. Példaként: a tárca számításai szerint Vas megyében, ahol 2007-ben 52, 2008-ban pedig 113 gyereket vettek gondozásba, csak 56 százalékkal nőtt a beáramlás. Az elszámolt arányok ellenére azonban azt a tárca is elismeri, hogy baj van. Azt írják: 2008 utolsó két hónapjában a korábbi hónapokhoz képest jelentős mértékben emelkedett a szakellátásba bekerülő gyermekek létszáma. Az utolsó két hónapban olyan drasztikus volt a növekedés, hogy az utóbbi kilenc év statisztikáit tekintve a 2008. évi beáramlási mutató lett a legmagasabb. Rámutatnak arra is: azokban a megyékben is vannak problémák, ahol nem vagy alig nőtt a beáramlás. A fővárosban például 2008 első 10 hónapjának adatai alapján még 10 százalékos csökkenés volt várható a 2007. évi adatokhoz képest, novemberben és decemberben viszont annyira megugrott a gondozásba vett gyerekek száma, hogy Budapest is növekedéssel zárt.
Az elemzés az idén április 30-i adatok alapján azt valószínűsíti, hogy 2009-ben még a tavalyi rekordnál is többen kerülnek majd gondozásba. Igaz ugyan, hogy a jelenlegi becslések szerint országos szinten csak 6 százalékos növekedés várható, ám lesz olyan megye, ahol majdnem kétszer annyi gyerek kerülhet gondozásba, mint egy évvel korábban. A legnagyobb a baj Nógrád, Bács-Kiskun, Tolna és Békés megyében. Amennyiben az év első harmadában kialakult tendencia nem változik, úgy 2009 végére a legjelentősebb mértékű beáramlás-növekedés Nógrád (98 százalékos), Bács-Kiskun (68 százalékos), Békés (60 százalékos), Tolna (56 százalékos), Jász-Nagykun-Szolnok (41 százalékos) és Heves (35 százalékos) megyékben várható.
A tárca szerint a megyék többségében és a fővárosban elegendő számú még az üres férőhely, ám vannak olyan régiók, ahol már április végén gondot okozott az új gyerekek elhelyezése: Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Pest megyében egyetlen üres hely sincs, Nógrád és Tolna megyében pedig csak néhány. Az elemzés elismeri: előfordulhat, hogy néhány megyében a gyermekotthonok nem tudnak több kicsit fogadni, ám a szakfőosztály szerint egyelőre nincs szükség válságintézkedésekre, mert a nevelőszülői hálózatokban még van kapacitás.
– Tény, hogy a válság hatása már érezhető a gyermekvédelemben. Bár a fővárosban egyelőre nincs baj, a szegényebb vidéki megyékben már óriási a gondozásba vett gyermekek számának emelkedése, ami hosszú távon krízishelyzetet idézhet elő – jelentette ki Molnár László, a Fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat igazgatója. Kifejtette: csupán a rossz anyagi körülmények miatt nem vehetik el szüleiktől a gyereket, ám a pénzhiány az esetek többségében olyan helyzetet idéz elő, amely már közvetlenül veszélyezteti a gyerek biztonságát. Ilyen, ha a család – például a törlesztő-részletek brutális emelkedése miatt – elveszíti otthonát, vagy ha a gyereknek nem jut elegendő étel, illetve ha nem váltják ki a kicsi betegségére felírt gyógyszereket.
A szakember szerint a szociális tárca is érzékeli a bajt, ezért tért át arra, hogy a korábbi, évenkénti jelentés helyett idén már kéthavonta bekéri a gondozásba került gyerekek megyénkénti statisztikáit. Molnár szerint abban a szakemberek megegyeznek, hogy arányaiban a tavalyi csúcsnál is többen fognak bekerülni valamilyen formában az ellátásba, ám a növekedés mértékét illetően nagy az eltérés. A szakember leszögezte: a legrosszabb forgatókönyv szerint országos átlagban több mint 30 százalékkal emelkedhet a tavalyi évhez képest az ellátást igénylők száma. Ha ez bekövetkezik, súlyos krízishelyzet állhat elő, ugyanis az áramlás nem egyenletes. Harmincszázalékos átlagos növekedés esetén a szegényebb megyékben súlyos válságállapot léphet fel, mivel a gyermekotthonok mellett a nevelőszülőknél fenntartott helyek is betelhetnek. Molnár leszögezte: a kormánynak nem a gyermekotthoni férőhelyek nagyarányú növelésével kellene kezelnie a jövőben esetleg kialakuló súlyos válsághelyzetet. Az államnak még a végzetes baj – például a lakások elvesztése előtt – kellene megsegítenie az anyagi válságba jutott családokat, hogy a gyerekeknek ne kelljen elszakadniuk a családjuktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.