Jön az újabb diáksarc

Magyar Bálint volt liberális oktatási miniszter társaival olyan indítványt nyújtott be a parlament elé, amely minden ingyenes képzésben részt vevő diákot költségtérítés fizetésére kötelezne, aki akár egyetlen félévvel is túllépi a minimális képzési időt. Egy orvostanhallgatónak így például évente 2,5 millió forintot kellene fizetnie tanulmányaiért.

2009. 05. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oktatási intézmény Szak költségtérítés
1. Semmelweis Egyetem (SE) gyógyszerész 1 386 000 Ft/félév
2. Közép-európai Egyetem (CEU) politikatudomány 1 116 950 Ft/félév
2. CEU közgazdasági elemző 1 116 950 Ft/félév
2. CEU társadalmi nemek tanulmánya 1 116 950 Ft/félév
3. Pécsi Tudományegyetem (PTE) fogorvos 1 005 000 Ft/félév
4. SE általános orvos 975 000 Ft/félév
5. PTE általános orvos 925 000 Ft/félév
6. Szegedi Tudományegyetem (SZTE) általános orvos 850 000 Ft/félév
6. SZTE fogorvos 850 000 Ft/félév
6. Debreceni Egyetem (DE) fogorvos 850 000 Ft/félév
6. DE általános orvos 850 000 Ft/félév
7. DE gyógyszerész 730 000 Ft/félév
8. Miskolci Egyetem táncművész 675 000 Ft/félév
9. PTE gyógyszerész 650 000 Ft/félév
10. Budapesti Corvinus Egyetem alkalmazott közgazdaságtan 650 000 Ft/félév
(Forrás: Országos Felsőoktatási Információs Központ, a tavalyi pótfelvételi eljárás legdrágább képzései)

*

Vizsgálat. Vizsgálatot indított az egészségügyi miniszter felkérése nyomán az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és az Egészségbiztosítási Felügyelet lapunk tegnapi cikke nyomán, amelyben beszámoltunk arról, hogy a közelmúltban ellátás, gyógyszer nélkül küldött haza a körzeti orvos egy egyetemista lányt a fővárosban, mert a jogviszonyt ellenőrző rendszer szerint érvénytelen volt a beteg tb-kártyája. A valóságban a lány 2005 óta egyetemista, így automatikusan biztosítási jogviszonya van. A problémát egy félreérthető jogszabály-módosítás okozza, amelynek célja eredetileg a potyautasok kiszűrése, ám a valódi hallgatóknál is érvénytelen biztosítási jogviszonyt jelezhet. A minisztérium szerint az ellátási kötelezettséget kormányrendelet rögzíti. Az ellátás mellett az egészségügyi szolgáltató – jelen esetben a háziorvos – köteles felhívni az érintett figyelmét jogviszonyának rendezésére és a jogosultság hiányának jogkövetkezményeire. A tárca erre tekintettel felkérte az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt és az Egészségbiztosítási Felügyeletet az ügy kivizsgálására. Információink szerint a beteget ellátatlanul hagyó háziorvos súlyos pénzbüntetésre számíthat.

A külföldi iskolákat a hazaiakkal szemben előnyben részesítő törvényjavaslat után újabb elképesztő, a magyar felsőoktatási hallgatók tanulmányainak befejezését súlyosan veszélyeztető módosító indítvánnyal állt elő az egykori szabad demokrata oktatási miniszter. Magyar Bálint párttársával, Sándor Klárával olyan indítványt nyújtott be a parlament elé, amely minden jelenleg ingyenes képzésben tanuló diákot költségtérítés fizetésére kötelezne, aki az előírt minimális képzési idő alatt nem fejezte be tanulmányait. A jelenleg hatályos felsőoktatási törvény szerint az államilag finanszírozott hallgatók tanulmányait 12 féléven keresztül fizeti az állam, vagyis egy ötéves egyetemi képzés esetén egy év pluszt még átvállal a rendszer.
Ha Magyarék javaslatát elfogadja az Országgyűlés, akkor az adott felsőfokú szakképzéshez, alap- és mesterképzéshez vagy doktori képzéshez rendelkezésre álló állami támogatási idő nem lehet hosszabb, mint a jogszabályban meghatározott képzési idő.

*

A szigorítást a tanulmányaikat jövő szeptemberben kezdő fiatalokkal szemben alkalmaznák először. Magyar a hatékony állami forrásfelhasználással indokolja az indítványt, vagyis a válság miatti újabb megszorítást. A szabad demokrata ötlet könnyen valósággá válhat, a javaslatot ugyanis aláírta Szabó Zoltán és Magda Sándor szocialista képviselő is, utóbbi nem mellesleg a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola rektora, az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia elnökségének tagja, valamint a szervezet főiskolai tagozatának elnöke.
Az indítvány elfogadását követően diákok ezrei lennének kénytelenek abbahagyni tanulmányaikat. Az ingyenes képzésre járó fiatalok jó része ugyanis képtelen kifizetni a méregdrága tandíjat. Az eddigi rendszer sem tette lehetővé a hallgatóknak, hogy az állam pénzén kétszer annyi ideig járjanak iskolába, a jövőben azonban az egyszerű botlás vagy a lassabb tempó is végzetes lehet. Bár van néhány olyan képzés – így például a tanári képzések egy része –, ahol évente „csak” körülbelül 200 ezer forintot kell fizetni, a legtöbb szakon horribilis a költségtérítési díj, amelynek kifizetése az átlagcsaládok számára teljesen lehetetlen. Csak példaként: a Semmelweis Egyetem (SE) gyógyszerész kurzusán a költségtérítéses hallgatóknak évente 2,772 millió forintot kell fizetniük, ugyanezen intézmény fogorvosi karán pedig 2,71 millió forintba kerül egy év. A Közép-európai Egyetem közgazdasági elemző, politikatudomány, valamint a rejtélyes nevű társadalmi nemek tanulmánya kurzusokért évente egyaránt 2,232 millió forintot fizetnek a tandíjas hallgatók, míg a Pécsi Tudományegyetem fogorvoshallgatói évi 2,01 millió forinttal lesznek szegényebbek. Egy-egy képzés tarifája között ráadásul óriási különbség lehet attól függően, hogy az érintett diák melyik intézménybe jár. Tavaly szeptemberben évi 1,02 millió forintért is indult képzés a Szegedi Tudományegyetemen, vagyis aki oda jelentkezett, és nem az ELTE-re, annak a minimális tanulmányi idő letelte után évente több mint 1,7 millióval kevesebbet kell majd fizetnie.
– Magyar Bálint javaslatának elfogadása esetén diákok ezreinek tanulmányai szakadhatnak félbe, és ez súlyosan veszélyezteti a magyar gazdaságot, ráadásul spórolás helyett hatalmas pazarlást jelent – reagált lapunknak az indítványra Miskolczi Róbert, a diákok érdekeit védő Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke. Miskolczi emlékeztetett: tavaly óta az egyetemek a diákok legrosszabbul teljesítő 15 százalékát áttehetik tandíjas képzésbe. Ezeknek a fiataloknak a kétharmada azonban azonnal abbahagyja a tanulmányait, mert képtelen kifizetni a rá kirótt sarcot. Leszögezte: ha ez az arány nem változik, Magyar javaslatának elfogadásával évente több ezer hallgató hagyja majd ott az egyetemet diploma nélkül. Ez azért jelent majd hatalmas pénzkidobást, mert az állam öt éven keresztül úgy állja egy diák tanulmányainak több millió forintos költségeit, hogy aztán az utolsó évek finanszírozásmegvonása miatt a hallgató nem szerzi meg a képesítést, és így a ráköltött pénz ellenére sem termel hasznot a magyar gazdaságnak.
A hallgatóknál egyébként a szocialista–szabad demokrata indítvány egy másik pontja is kiverte a biztosítékot. A diákok által súlyosan antidemokratikusnak tartott szövegrész azt írja elő, hogy a felsőoktatási intézmények hallgatói önkormányzatai igazolják a tisztségviselők megválasztásának hitelességét. Miskolczi leszögezte: a választások eddig is hitelesen zajlottak, annak szabályait az intézményi szenátus határozta meg. Magyar Bálinték javaslatukban konkrét lépéseket nem határoznak meg, a hitelesség követelésével azonban azt sejtetik, mintha az eddigi elnökválasztások nem a szabályok szerint történtek volna. Miskolczi szerint a szabad demokrata politikus ezzel lehetőséget ad a rektoroknak arra, hogy megkérdőjelezzék a nekik nem tetsző HÖK-elnökök legalitását, vizsgálatot indítsanak ellenük, annak lezárultáig pedig nélkülük hozzanak a szenátusban a hallgatók életét befolyásoló határozatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.