Párbeszéd

Bizonyára csupán véletlenek szerencsétlen egybeesése, hogy XVI. Benedek pápa szentföldi útja előtt jól időzített politikai lépések zaja és disszonáns médiahangok sokasága hallatszik. A nagy zsongás mintha egyetlen célt szolgálna: elnyomni a még létre sem jött látogatással kapcsolatos híreket – ahogyan az afrikai lelkipásztori útnál történt.

Fáy Zoltán
2009. 05. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előkészületek a pápa fogadására az ammáni nemzetközi stadionban. Nehéz lesz Róma iszlámellenességét hangoztatni


Azt az egyszerű tényt, hogy XVI. Benedek megnyilatkozásait és puszta személyét folyamatosan sajtótámadások érik, a tájékoztatás- és interpretációipar képviselői azzal magyarázzák, hogy a „pápa rosszul kommunikál”; bezzeg közvetlen, nyílt, szeretetteljes elődjével ilyesmi nem fordult elő. Ez természetesen nem igaz, és különösen nem II. János Pál pápaságának utolsó évtizedeire, amikor nagyon hasonló, ellenséges környezetben kellett tevékenykednie, s a liberális sajtó már azt a tényt sem bocsátotta meg neki, hogy utolsó éveiben nem mondott le.
A sajtótámadás pedig egyáltalán nem kommunikációs kérdés, különösen nem olyan közszereplő esetében, aki az erkölcsi felelősség súlya miatt nemigen használhat kettős beszédet. A La Civilta Cattolica című olasz magazinban Giandomenico Mucci jezsuita a közelmúltban egész kis elemzést közölt a pápa elleni sajtótámadásokról. XVI. Benedek személye és tanítása állandó „kellemetlenkedések és elfajuló, túlzott kritikák” kereszttüzében áll – írja a szerző. Nyilvánvaló, hogy a támadások összefüggenek a katolikus egyházzal, annak hitelét kívánják aláásni a londoni The Timestól a The New York Timesig, a The Washington Posttól a Le Monde-ig és az olasz sajtó jelentős részéig. Ennek oka pedig az, hogy a katolikus egyház az egyetlen, abszolút igazság letéteményesének vallja magát, megalkuvás nélkül hirdeti az emberi élet szentségét a fogantatástól a természetes halálig, és ezt a világi média negatívan állítja be. Az emberen kívül álló dogmák és erkölcsi törvények „kellemetlenné” teszik az egyházat a hamis szabadságban élő, világias ember szemében.
Joseph Ratzinger személye egyébként már pápává választása előtt, a Hittani Kongregáció vezetőjeként is irritálta a liberális sajtót. A bíborost akkor II. János Pál pápa német vérebének titulálták, és „a tan merev, rideg őrének” nevezték, rájátszva a nemzetekkel szembeni sztereotípiákra. Ezzel szemben – amint a jezsuita szerző megjegyezte – aki csak ismeri vagy találkozott Ratzingerrel, tudja, hogy szelíd, intellektuálisan nyitott, békés személyiség.
XVI. Benedek pápa szentföldi látogatása előtt két nagy kommunikációs támadási felület megnyitása várható: az afrikai út hozadékaként megmaradt AIDS-óvszerbotrány, valamint a lefebvre-ista püspök viszszafogadásával felmelegített antiszemitizmus-vád. Az előbbi front politikai hozadékai már jól láthatók voltak az elmúlt hetekben, és úgy tűnt, csupán idő kérdése, hogy a politikai támadás mikor csap át – valójában vissza – médiatámadásba. Április 15-én például a Belga Királyság nagykövete eljuttatta a vatikáni államközi kapcsolatok titkárának azt a képviselőházi határozatot, amelyben a belga kormányt kérik, „ítélje el a pápa elfogadhatatlan nyilatkozatait, amelyeket afrikai útja alkalmából adott”. Vagyis azt akarták elérni, hogy a Belga Királyság hivatalos formában is tiltakozzon a Szentszéknél.
Nos, ez valóban kommunikációs trükk, hiszen széles körben ismert, hogyan torzították el, változtatták meg a nyugati hírközlő eszközök XVI. Benedek szavait, ám a vatikáni államtitkárság ilyen lépésre aligha tehet mást, mint hogy ismét magyarázkodni kezd. Így is történt, sajnálkozásának adott hangot, és kifejezésre juttatta, hogy a lépés szokatlan a Szentszék és a Belga Királyság közötti diplomáciai kapcsolatokban. Majd következhetett a magyarázkodás „érdemi” része: a Vatikán sokadszorra kényszerült elismételni a pápa valódi szavait, a botrány kirobbantói pedig elégedetten dőlhettek hátra székükben, és dörzsölgethetik a kezüket. Ráadásul a történetnek ezzel még nincs vége, a gumicsont tovább rágható. A legfrissebb hír, hogy a 2004–2009-es ciklus utolsó plenáris ülését tartó Európai Parlament liberális frakciójának javaslatára az emberi jogokról szóló jelentésébe egy XVI. Benedek pápát elítélő mondatot kíván beilleszteni. Egyáltalán nem lenne meglepő, ha e nyilatkozat időzítése valamilyen módon éppen XVI. Benedek szentföldi programjának idejére esnék; mondjuk szerdára, amikor a tervek szerint a pápa menekülttábort fog meglátogatni, vagy amikor a siratófalhoz zarándokol. Akkor ugyanis a világ hírközlő eszközeinek figyelme a pápáról a pápát elítélő komoly testületre irányulna, a Szentszék pedig ismét nyilatkozat kiadására kényszerülne, amelyben újból sajnálkozásának adhatna hangot.
A pápa szentföldi látogatása komoly feladatot jelenthet azoknak, akik a tömegtájékoztatás eszközeit felhasználva kívánják megtámadni XVI. Benedeket és személyén keresztül a katolikus egyházat. Diplomáciai okokból nem valószínű, hogy a vendéglátó országok valamelyikében komolyabb incidens történjen, és ez alkalmat nyújtson a látogatás egészének „újrahangolására”. Vélhetően az utazás alatti interjúkra – ha lesznek ilyenek – is jobban fog figyelni a szentszéki apparátus. Az antiszemitizmus vádját valószínűleg hatástalanítani fogja az a puszta tény, hogy a pápa Izraelben tartózkodik, vallási és világi vezetőkkel találkozik, ellátogat a Jad Vasem Intézetbe, találkozik a jeruzsálemi főrabbival – még akkor is, ha véletlenül mindenütt lesznek a pápalátogatás ellen tüntetők. Hasonlóan nehéz lesz Róma iszlámellenességét hangoztatni olyan események során, amikor a pápa épp muzulmán vallási vezetőkkel találkozik. Ráadásul a Szentszék a közelmúltban írt alá egyezményt az Arab Liga főtitkárával, amely a politikai és kulturális párbeszéd mellett figyelmet szentelt a vallásközi párbeszéd kezdeményezéseinek is.
Egy lehetséges médiatámadást ma már az is nehezít, hogy – bár az információs csatornák fölötti monopólium nem tört meg – a híráramlás független eszközök révén is meg tud valósulni lényegében az egész világon. Így a látogatás előrelátó szervezői szinte az összes programot láthatóvá teszik az interneten is, s az online közvetítés révén talán sokkal kisebb lehetőség lesz a szelektív informálással kapcsolatos manipulálásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.