Új párbeszédet indítana XVI. Benedek

XVI. Benedek pápa megkezdte a „béke zarándoklatát” a Közel-Keleten. Elsőként Jordániában ma látogat el a Nebo-hegyre, ahonnan Mózes látta az Ígéret földjét, és tiszta időben a ciszjordániai Jerikót is látni lehet, sőt néha megcsillan az izraeli Jeruzsálemben található Sziklamecset aranykupolája is. A pápa mindhárom területre elviszi a béke üzenetét, de nem biztos, hogy hallgatni fognak rá.

2009. 05. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem XVI. Benedek az első pápa, aki ellátogat a Szentföldre, de VI. Pál és II. János Pál utazásait követően a német egyházfő mostani útja is mérföldkőnek számít. II. Abdullah jordániai király már az ammáni repülőtéren azt kérte a pápától, segítsen új párbeszéd indításában a keresztények és a mozlimok között, s vesse latba tekintélyét az izraeli–palesztin béke érdekében. XVI. Benedek kimondott célja, hogy elinduljon a párbeszéd, s az egyre nehezebb helyzetben levő keresztény közösség is védelemben részesüljön. Izrael állam 1948-as megalapításakor a Szentföld lakosságának 20 százaléka volt keresztény, ez két százalékra zsugorodott. A pápa jordániai látogatásával kapcsolatban is voltak olyan hangok, amelyek az egyházfő 2006-os kijelentése miatt tiltakoztak. A BBC által megszólaltatott Zaki Bani Raseid, egy kicsiny iszlamista mozgalom vezetője bocsánatkérést követelt, mert a pápa Regensburgban egy olyan idézetet olvasott fel, amely összefüggésbe hozza az iszlámot az erőszakkal.
A mostani út legfontosabb állomásai nem is Jordániában, hanem Betlehemben és Jeruzsálemben lesznek. Utóbbi Izrael önjelölt fővárosaként a zsidó–keresztény kiegyezés miatt különösen fontos, valamint azért, hogy a pápa tárgyalhasson a béketörekvésekről az izraeli kormány tisztviselőivel. A szentatya várhatóan a palesztin állam megteremtése mellett fog érvelni, kérdéses, hogy milyen eredménnyel. Az Apostoli Szentszék és Izrael viszonyában is van mit elsimítani, bár a békefolyamat újraindulásánál az egyházi ingatlanok és a szerzetesek vízumainak ügye jóval kevésbé fontos. Annál érdekesebb lesz politikai szempontból a betlehemi mise, amelyet az al-Aida menekülttáborban fog celebrálni az egyházfő, s amely az elválasztófal közelsége miatt az izraeli hatóságok szerint biztonsági szempontból kockázatos.
Május 15-én még különösebb esemény várható, ugyanis ez a Jasszer Arafat néhai palesztin elnök által kijelölt „katasztrófa-nap”, amelyen Izrael állam megalapítása miatt gyászolnak a palesztinok 1998 óta. A tüntetések rendszeresen komoly tömegjelenetekké válnak ezen a napon, s ez várható akkor is, amikor a pápa épp a helyszínen lesz. XVI. Benedek épp Jeruzsálemben tartózkodik majd 15-én, s ökumenikus megbeszélésen vesz részt a Szent Sír-székesegyházban, amelyet a katolikus egyház öt másik keresztény felekezettel együtt tart fenn, nem éppen békés körülmények között. Elemzők szerint a politikától hivatalosan magát távol tartó pápa ezen a napon nehezen fogja tudni elkerülni az állásfoglalást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.