Újabb államosítások Venezuelában

Hugo Chávez venezuelai elnök újabb államosításokat jelentett be a Halló, itt az elnök beszél! című szokásos vasárnapi tévé- és rádióműsorában. Pénteken még azt tudatta mintegy hatvan külföldi és hazai magáncéggel, hogy a meghozott új törvénnyel átveszi tőlük az összes szénhidrogén-ipari szolgáltatást, vasárnap pedig már új célpontokat nevezett meg.n Sobieski Tamás Hugo Chávez annak ellenére folytatta az olajipari ágazat most már csaknem teljes állami kézbe vételét, hogy a Nemzetközi Valutaalap a héten jelezte, a receszszió hamarosan elérheti az olajtermelő országokat is. Sőt, Luis Díaz, a venezuelai olajóriás, a PDVSA volt tanácsadója is emlékeztette az elnököt, hogy rossz időpontot választott a döntéshez, mert a cég többek között nem rendelkezik azzal a szakembergárdával, amelyik eddig alvállalkozóként látta el a most viszszavett tevékenységeket.A friss lendületet kapott Chávez Barinas államban mutatta be a Fehéroroszországból kapott új traktorokat, és közölte, ismét nagybirtokokat vesz vissza: a példaként felhozott birtokok mérete 400– 1700 hektár között mozgott. A földek kisajátítása főleg azóta került Chávez figyelmének középpontjába, amióta 2007 második felében hirtelen beköszöntött az élelmiszerválság Venezuelában is. Legutóbb márciusban vette vissza az egyesült államokbeli Cargill cégtől a helyi élelmezésben fontos szerepet játszó rizsfeldolgozó üzemeket.A február óta már korlátlan alkalommal megválasztható államfő vasárnap büszkén mutatta be az első venezuelai–kínai fejlesztésű, Vergatariónak elkeresztelt mobiltelefont is, amely 14 dollárjával a legolcsóbb versenytársai között. Ugyancsak a múlt héten került sor az olasz–argentin tulajdonú Sidor, a térség egyik legnagyobb vaskohászati üzemére is, amelyet Chávez hosszú tárgyalások után úgy szerzett vissza, hogy a részvények közel kétharmadáért kétmilliárd dollárban állapodott meg a két féllel.Chávez már a sokadik figyelmeztetést intézte a venezuelai jegybankhoz is, amelyet még 1996 végén adott magánkézbe elődje, Rafael Caldera elnök. A legnagyobb spanyol bankkonszern, a Banco Santander még tavaly kapta az első ajánlatot a tárgyalások megkezdéséhez, de a júliusban kezdődött hatalmas olajáresés és a válság miatt Chávez csak idén márciusban üzente meg a spanyol félnek, hogy folytatná a tárgyalásokat.

2009. 05. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hugo Chávez annak ellenére folytatta az olajipari ágazat most már csaknem teljes állami kézbe vételét, hogy a Nemzetközi Valutaalap a héten jelezte, a receszszió hamarosan elérheti az olajtermelő országokat is. Sőt, Luis Díaz, a venezuelai olajóriás, a PDVSA volt tanácsadója is emlékeztette az elnököt, hogy rossz időpontot választott a döntéshez, mert a cég többek között nem rendelkezik azzal a szakembergárdával, amelyik eddig alvállalkozóként látta el a most viszszavett tevékenységeket.
A friss lendületet kapott Chávez Barinas államban mutatta be a Fehéroroszországból kapott új traktorokat, és közölte, ismét nagybirtokokat vesz vissza: a példaként felhozott birtokok mérete 400– 1700 hektár között mozgott. A földek kisajátítása főleg azóta került Chávez figyelmének középpontjába, amióta 2007 második felében hirtelen beköszöntött az élelmiszerválság Venezuelában is. Legutóbb márciusban vette vissza az egyesült államokbeli Cargill cégtől a helyi élelmezésben fontos szerepet játszó rizsfeldolgozó üzemeket.
A február óta már korlátlan alkalommal megválasztható államfő vasárnap büszkén mutatta be az első venezuelai–kínai fejlesztésű, Vergatariónak elkeresztelt mobiltelefont is, amely 14 dollárjával a legolcsóbb versenytársai között. Ugyancsak a múlt héten került sor az olasz–argentin tulajdonú Sidor, a térség egyik legnagyobb vaskohászati üzemére is, amelyet Chávez hosszú tárgyalások után úgy szerzett vissza, hogy a részvények közel kétharmadáért kétmilliárd dollárban állapodott meg a két féllel.
Chávez már a sokadik figyelmeztetést intézte a venezuelai jegybankhoz is, amelyet még 1996 végén adott magánkézbe elődje, Rafael Caldera elnök. A legnagyobb spanyol bankkonszern, a Banco Santander még tavaly kapta az első ajánlatot a tárgyalások megkezdéséhez, de a júliusban kezdődött hatalmas olajáresés és a válság miatt Chávez csak idén márciusban üzente meg a spanyol félnek, hogy folytatná a tárgyalásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.