Hugo Chávez annak ellenére folytatta az olajipari ágazat most már csaknem teljes állami kézbe vételét, hogy a Nemzetközi Valutaalap a héten jelezte, a receszszió hamarosan elérheti az olajtermelő országokat is. Sőt, Luis Díaz, a venezuelai olajóriás, a PDVSA volt tanácsadója is emlékeztette az elnököt, hogy rossz időpontot választott a döntéshez, mert a cég többek között nem rendelkezik azzal a szakembergárdával, amelyik eddig alvállalkozóként látta el a most viszszavett tevékenységeket.
A friss lendületet kapott Chávez Barinas államban mutatta be a Fehéroroszországból kapott új traktorokat, és közölte, ismét nagybirtokokat vesz vissza: a példaként felhozott birtokok mérete 400– 1700 hektár között mozgott. A földek kisajátítása főleg azóta került Chávez figyelmének középpontjába, amióta 2007 második felében hirtelen beköszöntött az élelmiszerválság Venezuelában is. Legutóbb márciusban vette vissza az egyesült államokbeli Cargill cégtől a helyi élelmezésben fontos szerepet játszó rizsfeldolgozó üzemeket.
A február óta már korlátlan alkalommal megválasztható államfő vasárnap büszkén mutatta be az első venezuelai–kínai fejlesztésű, Vergatariónak elkeresztelt mobiltelefont is, amely 14 dollárjával a legolcsóbb versenytársai között. Ugyancsak a múlt héten került sor az olasz–argentin tulajdonú Sidor, a térség egyik legnagyobb vaskohászati üzemére is, amelyet Chávez hosszú tárgyalások után úgy szerzett vissza, hogy a részvények közel kétharmadáért kétmilliárd dollárban állapodott meg a két féllel.
Chávez már a sokadik figyelmeztetést intézte a venezuelai jegybankhoz is, amelyet még 1996 végén adott magánkézbe elődje, Rafael Caldera elnök. A legnagyobb spanyol bankkonszern, a Banco Santander még tavaly kapta az első ajánlatot a tárgyalások megkezdéséhez, de a júliusban kezdődött hatalmas olajáresés és a válság miatt Chávez csak idén márciusban üzente meg a spanyol félnek, hogy folytatná a tárgyalásokat.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja