Bár a rektorok korábban szinte mindig támogatták a baloldali pártok oktatáspolitikáját, Magyar Bálint (SZDSZ) korábbi oktatási miniszter szocialista támogatással beadott javaslatai már őket is felháborították. A külföldi egyetemeknek kedvezményeket adó, nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmények létrehozásáról szóló törvényjavaslatot már korábban elutasították, mert szerintük az egyenlőtlen versenyhelyzetet teremtene a külföldiek javára, a diákok újabb megsarcolására vonatkozó indítványról azonban eddig hallgattak.
Sokan azt hitték, az egyetemi vezetők támogatják majd a hallgatóellenes indítványt, mivel az bevételt jelent az intézményeknek, ráadásul a javaslat egyik benyújtója nem más, mint Magda Sándor szocialista képviselő, aki politikusi karrierje mellett a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola rektora, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) főiskolai tagozatának elnöke. A többség azonban Magda ellen fordult.
Magyar Bálint, Sándor Klára szabad demokrata, valamint Szabó Zoltán és Magda Sándor szocialista képviselők legújabb törvénymódosító javaslata minden, jelenleg ingyenes képzésben tanuló diákot költségtérítés fizetésére kötelezne, aki az előírt minimális képzési idő alatt nem fejezte be tanulmányait. Jelenleg az ingyenes képzésre felvett hallgatók tanulmányait 12 félévig finanszírozza az állam, vagyis az ötéves egyetemi képzés esetén egy év pluszt még vállal a rendszer.
A szigorítást a tanulmányaikat jövő szeptemberben megkezdő fiatalokkal szemben alkalmaznák először. Magyar a hatékony állami forrásfelhasználással indokolja az indítványt, vagyis újabb megszorításról van szó.
– Súlyosan sérelmeztük, hogy kormánypárti politikusok úgy nyújtanak be a felsőoktatást alapjaiban befolyásoló törvényjavaslatokat az Országgyűlésnek, hogy arról az érintetteket egyáltalán nem kérdezik meg. Magyar Bálint kifogásaink után végül megküldte a konferenciának az államilag finanszírozott képzési idő lerövidítésére vonatkozó javaslatát. Véleményeztük azt, és a többség döntése értelmében a testület nem támogatja Magyar indítványát.
Az elutasításról szóló dokumentumot elküldtük a képviselő úrnak is – közölte lapunkkal Rudas Imre, az MRK elnöke. A szakember leszögezte: az egyetemeknek egyetlen fillér pluszbevételt sem jelentene, ha az államilag finanszírozott hallgatóknak a minimális képzési idő túllépése esetén költségtérítést kellene fizetniük tanulmányaikért, ugyanakkor súlyos károk érnék az államot, a hallgatókat és az egyetemeket is.
A pluszidőt jelenleg kifizeti az állam, ha azonban erre az időre tandíjat kellene szedni, akkor a kevésbé jómódú diákok képtelenek lennének fizetni, és az utolsó években abbahagynák tanulmányaikat. Az egyetem így se az államtól, se a diákoktól nem jutna bevételhez, miközben végzős hallgatók tömegei pénzhiány miatt nem tudnák megszerezni a diplomájukat, pedig az állam addig milliókat költött rájuk.
Rudas rámutatott arra is: a különböző szakok nem egyforma nehézségűek. Vannak olyan képzések – ilyen például a műszaki terület –, ahol csak kevesen képesek a minimális képzési idő alatt elvégezni az iskolát, pedig a hallgatók sokat tanulnak. Vannak olyanok is, akik azért haladnak az előírtnál lassabban, mert a megélhetés érdekében dolgoznak az iskola mellett. A költségtérítés összege is nagyon differenciált. Egyes bölcsészképzéseken még kigazdálkodható lenne a sarc, ám például az orvosi, közgazdász karokon kért évi egy-két millió forintos költségtérítést csak az igazán jómódú fiatalok tudják kifizetni, a többieknek esélyük sem lenne a folytatásra.
A diákok már korábban elutasították Magyar Bálint ötletét. Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke szerint a szocialista–szabad demokrata javaslat elfogadásával évente több ezer hallgató hagyja majd ott az egyetemet nem sokkal a diploma megszerzése előtt.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak