A szakmánál bukásra áll Hiller István miniszter

Mindkét nagy pedagógus-szakszervezet élesen kritizálta az oktatási tárca ez évi teljesítményét vasárnap, pedagógusnapi évértékelőjében. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete Hiller Istvánnak eddigi munkájára elégtelent adott, ám a tanév végéig még van néhány napja, hogy elkerülje a bukást.

2009. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak az esztendő egy napján, hanem egész évben meg kellene becsülni a tanárokat, erre azonban a jelenlegi oktatási miniszter nem képes. Hiller István eddigi teljesítménye elégtelen. A tanév végéig néhány napja maradt a miniszternek arra, hogy elkerülje a júniusi bukást – jelentette ki a pedagógusnapi évértékelőjében Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) elnöke. Hozzátette: az elmúlt évben a kormány negyvenmilliárd forintot vont ki a közoktatásból, befagyasztotta a béreket, július 1-jétől pedig újabb egyhavi fizetéstől akarja megfosztani őket a 13. havi bér helyett bevezetett kompenzáció eltörlésével. Az elmúlt években teljesen ellehetetlenítették az iskolán kívüli nevelést, az idei forráskivonások miatt pedig már az iskolán belüli nevelés is veszélybe került. Sok helyen megszűntek az erdei iskolák és a többnapos kirándulások, nincsenek szakkörök, az elbocsátások és osztálylétszám-növelés pedig a tanórai oktatás hatékonyságát veszélyezteti.
Kerpen leszögezte: az oktatási miniszter nem védi meg a pedagógusokat, ellenben minden felelősséget rájuk hárít. A tanár tehet az iskolai brutalitásról, a hátrányos helyzetű gyerekek elkülönítéséről és a színvonal csökkenéséről is, miközben a tárca még az általa előírt kötelező feladatok ellátásához szükséges, minimális pénzügyi feltételeket sem biztosítja. Az erőszak megfékezéséhez és az integrált nevelés sikeréhez több tanár, kisebb osztálylétszám, illetőleg gyermekvédelmi szakemberek kellenének, Hiller azonban másfél éve nem lép az ügyben. A szakszervezeti vezető Magyar Bálint (SZDSZ) tantárgyak eltörlésére, házifeladat-betiltására és a nyolcosztályos gimnáziumok megszüntetésére irányuló javaslata kapcsán bejelentette: a PDSZ levélben kérte az oktatási minisztert és a parlamenti pártokat, hogy ne szavazzák meg azt.
Szokásától eltérően a baloldali elveket valló Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is kritizálta a szocialisták teljesítményét. Galló Istvánné elnök szerint fájdalmas éven vagyunk túl. Az érdekvédő kijelentette: nehéz volt megemészteni az évre tervezett béremelés eltörlését, most pedig a kínkeservvel kiharcolt bérkompenzációt is el akarja venni a kormány. A PSZ keményen küzdeni fog ez ellen. Gallóné leszögezte: pozitívum volt, hogy Hiller István a válság miatti drasztikus elvonások ellenére is tudott némi pénzt szerezni az Új tudás programhoz. Igaz, a terveknek csak egy része valósult meg, és az is igen szerény költségvetéssel. Negatívum ugyanakkor, hogy a költségvetés újratárgyalásakor a miniszter nem tudta megvédeni a közoktatást és drasztikusan csökkent a szféra támogatása. Elítélendő az is, hogy az oktatási tárca jó néhány ügyben – így például az iskolai erőszak esetében – a kelleténél sokkal lassabban és kellő hatékonyság nélkül járt el. Gallóné jónak tartja az osztályfőnöki pótlék emelését, ugyanakkor sérelmezi, hogy az ígért másfélszeres emelés helyett csupán alig több, mint ezer forinttal kaptak többet. Dicsérte a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó pedagógusok számára létrehozott bérpótlékrendszert is, ám kritizálta, hogy a pénz csak az integráltan nevelő intézmények tanárainak jár, az igazán nehéz munkát végző, szinte kizárólag hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozó tanároknak nem. Az érdekvédő kifogásolta a nyugdíjkorhatár 65 évre emelését, mert szerinte a legtöbb hatvanöt éves asszony fizikailag képtelen arra, hogy 25, óvodáskorú gyermeket ellásson. A PSZ ezért kezdeményezi, hogy a gyermekekkel foglalkozó szakemberek esetében 60 év legyen a korhatár. Magyar Bálint fent említett javaslatait Gallóné súlyosan ártalmasnak, szakmailag átgondolatlannak és abszolút elfogadhatatlannak nevezte. A PSZ nem ért egyet a nyolcosztályos gimnáziumok megszüntetésével, mert elitképzésre minden országnak szüksége van, a házi feladat részleges betiltását pedig a tanárok pedagógiai szabadságába való súlyos beavatkozásként értékeli.
Az oktatási tárca szerint azonban az elmúlt évben sem a finanszírozásban, sem a jogi szabályozás terén nem történtek olyan változások, amelyek hátrányosan érintették volna a pedagógusok élet- és munkakörülményeit. Az oktatási minisztérium leszögezi: azok a gazdasági-társadalmi egyenlőtlenségek, amelyek az elmúlt évtizedekben kialakultak, csak társadalmi összefogással, az esélykülönbségek csökkentésével enyhíthetők, Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke pedig – félreértelmezve érdekvédelmi tevékenységét, politikai célokért – a pedagógusokat megtévesztő kijelentéseket tesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.