Bár a Gyurcsány-, majd a Bajnai-kormány már több mint fél éve arról beszél, hogy újabb és újabb konstrukciókat dolgoz ki a forintválság miatt bajba került, otthonukat féltő adósok megmentésére, eddig szinte semmilyen érdemi döntés nem született. A segítségként kommunikált intézkedésről pedig kiderült, hogy a valóságban még mélyebbre taszítja az adóst. Szó sincs a fizetésképtelenné vált hitelesek részletének csökkentéséről, sőt bizonyos esetekben a „segítség” még emelheti is a havi fizetnivalót.
– Tavaly október elején folyósították 15 millió forintos lakáshitelünket. Akkoriban még semmi nem látszott a közelgő válságból, a hazai fizetőeszköz abszolút stabilnak látszott, a svájci frank 150 forintot ért, ami kiemelkedően jónak számított. Az otthonra vágyók megrohamozták a bankokat, hiszen a jó árfolyam mellett a bankok rendkívül alacsony törlesztőrészletekkel kecsegtettek – kezdett történetébe a neve elhallgatását kérő fiatalasszony. A szerződésben vonzónak tűnő pontok voltak: az első hat hónapban csak a kamatot kell törleszteni, fél év után bejön a kezelési költség, ami várhatóan 20 ezer forinttal emeli majd meg a részletet. Az ügyintéző az aktuális árfolyam mellett modellezte is a fizetnivalót: az első fél évben fix 60 ezer forintot kell fizetni. Fél év után, az akkori árfolyamon kiszámolják az új törlesztőrészletet, ami négy és fél évig fix összeg lesz. A hitelfelvételkor érvényes árfolyammal számolva fél év múlva 84 ezer forintot kellett volna törleszteni.
– Még rá is kérdeztem – teszi hozzá a hölgy –, a következő fél évben hogyan mozoghat az árfolyam, amire a hitelügyintéző megnyugtatott: az utóbbi években legfeljebb plusz-mínusz öt százalék volt az árfolyammozgás, ami a 80 ezer forintos részlethez képest három-négyezer forintos eltérést jelenthet lefelé vagy felfelé.
Egy-két hónapon belül aztán beütött a krach: bár állítólag világválság érte el Európát, mégis a forint esett soha nem látott mélységekbe a többi pénznemhez képest. A legrosszabb helyzet idén március-áprilisban, a Gyurcsány-kormány bukása és az új miniszterelnök keresésének tragikomikus időszakában következett be: ekkor az euró elérte a 315, a svájci frank pedig a 210 forintos eladási árfolyamot.
– Ebben a borzasztó időszakban telt le a fél év, vagyis ekkor számolták újra az aktuális árfolyamon a törlesztőrészletünket. Az eredmény letaglózott: az ígért 80 ezer forintnál ötven százalékkal többet, 123 ezer forintot kértek, pontosan a havi fizetésemet – mondja az elkeseredett családapa.
A márciusi-áprilisi iszonyatosan gyenge forint minden adóst érzékenyen érintett, hiszen abban a két hónapban tízezrekkel volt nagyobb a törlesztőrészletük, mint általában. Az „árfolyamvédett” hitel jelenti azonban az igazi tragédiát: mivel a családnak éppen akkor számolták ki a fix részletet, amikor történelmi mélyponton volt a forint, így nekik ezt a hatalmas összeget kell kifizetniük a következő négy és fél évben minden egyes hónapban, függetlenül attól, hogy a forint erősödik-e. Már most, a két hónappal későbbi árfolyamon is havi tízezerrel kevesebb lenne a fizetnivaló, a válság végeztével pedig akár havi 40 ezer forint is lehet a differencia.
– Olvastam az újságban, hogy a kormány döntése értelmében a bankok a nehéz helyzetbe került ügyfél kérésére kötelesek díjmentesen meghosszabbítani a futamidőt, hogy így jelentősen csökkenhessen a havi fizetnivaló. Bementem a bankba, és kértem, hogy a jelenlegi 25 év helyett növeljék 35 évre a futamidőt, így 300 helyett 420 hónapra oszlik majd el a tartozás. Gondoltam, így jelentősen csökken majd az egy hónapra jutó részlet. A bankban azonban közölték velem az elképesztő hírt: hiába fizetnék tíz évvel tovább, a részlet nemhogy nem csökkenne egy petákkal sem, de egyenesen nőne, havi kilencezer forinttal – meséli a feleség. Hitetlenkedve néztem, mire lesajnálóan közölték: jelenleg a fiatal pároknak járó lakástakarék-pénztárral kombinált hitelünk van, amire állami támogatás jár. Ha azonban meghosszabbítjuk a futamidőt, elveszítjük ezt a kedvezményt, ezért jelentősen megugrik a fizetnivaló. A kormányzat által felajánlott segítség tehát azt jelenti: a forintválság miatt 84 ezer forintról havi 123 ezer forintra duzzadt hitelemet az állam által kínált segítség igénybevételével havi 131 ezer forintos részletre változtathatom, és a megemelt összeget tíz évvel tovább fizethetem, ami az újabb kamatok miatt több mint 12 millió forinttal növeli a tartozásomat.
– Az ország vezető politikusainak szájából mást sem hallani, csak azt, hogy megmentik a bajba került családok otthonait, a valóságban azonban az égadta világon semmit sem tesznek, ha pedig mégis hoznak valamilyen intézkedést, arról hamarosan kiderül, hogy átverés – mondja megtörten az asszony. Hozzáteszi: a legszomorúbb az, hogy mindketten dolgozunk, az általunk vállalt eredeti törlesztőrészletet bármikor kifizetjük. Sőt, ha nagyon összehúzzuk a nadrágszíjat, annál valamivel többet is le tudunk tenni az asztalra, de az ígért összeg másfélszeresét kérni közel öt éven keresztül elképesztő otrombaság a bank részéről. A pénzintézet persze csak a hasznát nézi, és amíg a kormány asszisztál hozzá, hogy ilyen alattomos módon semmizzen ki családokat, addig nincs menekvés.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak