Bölcsődék panelházban

A gyest már lerövidítette a Bajnai-kormány, a kétéves gyerekek elhelyezéséről azonban még csak most kezdenek ötletelni. A szükséges 25 ezer helyett jelenleg csupán 1700 új bölcsődei férőhely építése biztos. Pénz híján az olcsó fenntartású családi napközikben látják a jövőt: ennek lényege, hogy lakótelepi lakásokban, szakképzettséggel nem rendelkező személyek gyűjtik össze állami támogatás fejében a környék kisgyermekeit.

2009. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bölcsődefejlesztésre 12 milliárd forintot különített el a kormány, valamint 9,8 milliárd forintot a családi napközik létrehozásának ösztönzésére. Az Index szerint a gyes háromról két évre történő lerövidítése után a Bajnai-kormány akciót indított, hogy 2011-re, amikor a kétéves gyermekek szülei kénytelenek lesznek munkába állni, el tudják helyezni a gyerekeiket. A kabinet szerint azonban a bölcsőde drága, ezért olcsóbb megoldásokat keresnek.
Az egyik ilyen a kétévesek óvodába járatása. Ez már idén szeptembertől lehetővé válik. Az egységes óvoda-bölcsődéket olyan kistelepüléseken lehet létrehozni, ahol kevés a gyerek. Az ilyen intézményekkel sokat spórolhatnának, mert a bölcsőde épületére vonatkozó szigorú szabályok helyett csak az óvodákra vonatkozó lazább előírásoknak kell megfelelni. Kérdés, attól, hogy a kétéves gyereket ezentúl óvodásnak hívják, nem ugyanolyan veszélyes-e számára a játszótéri mászóka, vagy az apró darabokból álló játék, amelyektől eddig tiltották a három év alattiakat.
Az integrált óvoda-bölcsődénél is olcsóbb a családi napközik elterjesztése. Ilyet bárki működtethet otthonában, vagyis egy nyolc általánost végzett ember korszerűtlen falusi házában, a bölcsődékre vonatkozó higiéniai és biztonsági előírások nélkül is felügyelhet más gyerekeire, ahogy a kőbányai panelrengeteg tizedik emeletén élő szülő is vállalhat hasonlót, ahol udvar és uniós játszótér helyett jó esetben az erkélyre viszi ki levegőzni a gyereket.
– A férőhelybővítésre elkülönített keret csak a kommunikáció szintjén létezik, erről semmilyen írásos anyagot nem láttunk – jelentette ki lapunknak Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. A politikus szerint új bölcsődei férőhelyek nem épülnek, mert a kormánynak nincs pénze rá, a vészmegoldásként kitalált alternatív gyermekelhelyezési ötletek pedig abszurdak. Az integrált óvodák esetében semmilyen szakmai koncepciót nem dolgoztak ki arra, hogyan lehet egy csoportban fejleszteni különböző korú gyerekeket. A családi napközinél a kistelepüléseken megtörténhet, hogy képzetlen emberek elhanyagolt házakban gyűjtik össze a gyerekeket. Sió szerint a gyes lerövidítése anyagi ráfizetést jelent. Egy gyerek után két- és hároméves kora között gyesként összesen 324 ezer forintot fizet ki az állam, míg a bölcsődei ellátás 1,2 millió forintba kerül évente, vagyis a gyes eltörlése gyerekenként kilencszázezer forint pluszkiadást jelent, ami ötvenezer bölcsődésnél évente 45 milliárd forinttal többet vesz ki a büdzséből.
– Jelenleg is óriási a férőhelyhiány, átlagosan 150 jelentkezőből 50-et el kell utasítanunk – jelentette ki lapunknak Acsainé Végvári Katalin, a Magyar Bölcsődék Egyesületének elnöke. Ha nem rövidítenék le a gyes idejét, akkor is 15 ezer új férőhely kellene, így azonban a jelenlegi 25 ezer hely duplájára lesz majd szükség. Acsainénak erősek a kétségei, hogy két év alatt sikerül ennyi új férőhelyet építeni, hiszen jelenleg mindössze 1700 hely építésére írtak ki pályázatot. A kétéves gyerekek óvodába járatása akkor elfogadható, ha óvónő és bölcsődei gondozónő is van a csoportban. A családi napközik kapcsán megjegyezte: kétséges, hogy a bölcsődéknél előírt komoly egészségügyi és biztonsági követelményeknek megfelel-e egy falusi ház vagy lakótelepi lakás. A családi napközi üzemeltetéséhez ráadásul nem kell szakirányú végzettség, csak egy negyvenórás tanfolyam, ami szintén fontos kérdéseket vet fel – szögezte le Acsainé. Hozzátette: ezek az intézmények legalább negyvenezer forint költségtérítést kérnek a szülőktől, amit a kistelepüléseken egyáltalán nem tudnak kifizetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.