Megdöbbenve állnak a hallgatók azelőtt, hogy a Hiller István vezette oktatási tárca ígérete ellenére a kormány a mai napig nem módosította a diákhitel-rendeletet, sőt, a magát válságkezelőnek nevező kabinet még csak nem is tárgyalt a bajba került diákhitelesek megsegítésére irányuló javaslatról.
– Március elején nyújtottuk be a bajba került adósok megsegítésére irányuló javaslatunkat Hiller Istvánnak, aki támogatásáról biztosította azt, és azt ígérte, hogy minél előbb a kormány elé viszi az indítványt. Akkor arról volt szó, hogy egy-két hónap alatt életbe lép majd a rendeletmódosítás, ehhez képest az eltelt negyedévben még csak nem is tárgyaltak az adósok számára életmentő javaslatról – jelentette ki lapunknak Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. Az érdekvédő leszögezte: nem adják fel a küzdelmet, tovább ostromolják a tárcát, hiszen a tömeges elbocsátások miatt napról napra nő a fizetésképtelen helyzetbe került diákok száma. A diákok Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkártól remélnek segítséget.
A Diákhitel Központ a hallgatók mellett áll, és kész azonnal bevezetni a módosítást, ha a kormány elfogadja azt. Őry András, a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatója lapunknak leszögezte: továbbra is támogatják a HÖOK indítványát, sőt, segíteni is próbálnak. A hallgatói szervezet javaslata alapján a Diákhitel Központ dolgozta ki a kormányrendelet-módosítási javaslatot, és azt már hetekkel ezelőtt el is küldték a Pénzügyminisztériumhoz, ám arról, hogy az ügy jelenleg milyen stádiumban van, nekik sincs információjuk.
Jelenleg a friss diplomások az első két évben a minimálbér hat százalékát, onnantól kezdve pedig két évvel korábbi fizetésük hat százalékát törlesztik. Ez a megoldás azért nagyon rossz, mert nem veszi figyelembe, ha valaki a közelmúltban elveszítette az állását. Ha a fiatal családfőt idén elbocsátották, ám két éve még nettó 150 ezer forintot keresett, jelenleg az akkori bére után kell havi húszezer forintot törlesztenie. A HÖOK azt szeretné, hogy a válság miatt átmenetileg nehéz anyagi helyzetbe került, például állásából elbocsátott vagy óriásira duzzadt lakáshitellel rendelkező fiatal kérhesse a központtól: további két éven keresztül csak a minimálbér után kelljen fizetnie, amelynek összege jelenleg havi négyezer forint.
Ha a kormány nem nyújt segítséget a bajba került diákhiteleseknek, azzal fiatal családok ezreinek otthona kerül veszélybe, a tanulmányi kölcsönt törlesztők nagy része ugyanis kisgyermekes házaspár, akiknek tanulmányi költségeik visszafizetése mellett a lakáshitelt is kell törleszteniük, ezek törlesztőrészlete pedig az egekbe szökött.
A szocialisták egyébként már februárban elismerték, hogy óriási baj van, ám az eltelt négy hónapban mégsem tettek semmit az adósok megmentéséért. Galba-Deák Ádám, a szocialista fiatalokat tömörítő Demokratikus Hálózat elnöke akkor azt javasolta a kormánynak, hogy a jövőben a bruttó bér hat százaléka helyett a nettó bér hat százaléka legyen a havi részlet, ezzel közel felére csökkenne a fizetnivaló. A szakemberek azonban a HÖOK indítványa mellett álltak ki, mert a szerintük baloldali fiatalok minden adósra kiterjedő, hosszú távú, drasztikus részletcsökkentése bedöntené a diákhitel rendszerét.
Az oktatási tárca kérdésünkre úgy válaszolt: a diákhitel rendszerét módosító rendeletet a pénzügyminiszternek kell beterjesztenie a kormány elé, nem nekik, de továbbra is támogatják azt.
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét