Észak-Korea stabilitása a döntő

Senkinek nem érdeke, hogy Észak-Korea összeomoljon. Azt akarjuk, hogy megváltozzon, és a nemzetközi közösség felelős tagja legyen – mutatott rá lapunknak adott interjújában Csoj Kang, a szöuli külügyminisztérium nemzetbiztonsági főigazgatója. A professzor szerint lehet szurkolni Észak-Korea futballcsapatának.

2009. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komolyabb fenyegetést jelent-e Észak-Korea manapság, mint korábban?
– Egyértelműen, hiszen most nem csupán a nukleáris kísérletet hajtotta végre, de egyúttal rakétákat is kilőtt. A nemzetközi közösség is nagyon komolyan vette. A legutóbbi események azt mutatják, hogy az Észak-Korea jelentette fenyegetés túlnőtt a félszigeten. Teljesen új játékot játszik Phenjan, de azt is látni lehet, hogy a válaszintézkedések is komolyabbak lettek. Kína is egyre közelebb kerül a nemzetközi közösség álláspontjához, pedig korábban általában Phenjan érdekeit védte.
– Ennek ellenére Kína és Oroszország továbbra is támogatja gazdaságilag Phenjant, életben tartja a kommunista rezsimet. Miként lehet akkor sikeres a nemzetközi összefogás?
– Senki nem akarja, hogy Észak-Korea összeomoljon, még Dél-Korea sem, ez egyértelmű. Azt akarjuk, hogy szüntessék be a nemzetközi szerződések megsértését, így a nukleáris- és a rakétakísérleteket. Ez ellen tenni kell valamit, de olyan kemény lépéseket ellenzünk, amelyek megdöntenék a rendszert. Egyelőre nem tudni, pontosan milyen szankciókra számíthatunk, de példaként említhető, hogy az Egyesült Államok korábban levette Észak-Koreát a terrorizmust támogató országok feketelistájáról, most pedig visszakerülhet a névsorba. Az amerikaiak ezzel számos gazdasági-pénzügyi lehetőséget elvennének Észak-Koreától. A politikai nyomásgyakorlásnak is fontos szerepe van, Oroszország és Kína is csatlakozhat a többi államhoz, amelyek elítélik az észak-koreai lépéseket. Ez a két oldalról érkező nyomás talán hosszú idő alatt elég lesz ahhoz, hogy Észak-Korea visszatérjen a tárgyalóasztalhoz.
– Miért bánnak ilyen kesztyűs kézzel Észak-Koreával?
– Mert ott van a világ harmadik legnagyobb létszámú hadserege 1,2 millió katonával, Oroszország, Kína és Dél-Korea tőszomszédságában. Ha összeomlana az ország, több- milliós menekültáradat indulna el mindenfelé, szörnyű humanitárius katasztrófát okozva, emellett a tömegpusztító fegyverek is ismeretlen kezekbe kerülhetnének. A tönkrement országot pedig újra fel kellene utána építeni, ez pedig rengeteg pénzbe és időbe kerülne.
– Miként változhat meg Észak-Korea egy esetleges új vezetővel? Enyhült ön szerint a rendszer szigora a Kim Ir Szent követő Kim Dzsong Il vezetése alatt?
– Nem beszélhetünk hatalomátvételről, csak arról, hogy egy személy felépítését elkezdték, aki később a vezető helyére léphet. Az sem biztos, hogy a következő vezető egyáltalán Kim Dzsong Il fia lesz. A folyamatot nyilvánvalóan a hadsereg fogja felügyelni, amely egyben azt is jelenti, hogy a következő vezetés még keményebb, még radikálisabb lesz, mint most. Kim Ir Szennél nem békülékenyebb Kim Dzsong Il, sőt a korábbi vezető néhány közeledésre utaló üzenetet küldött nem sokkal halála előtt Dél-Koreának. A hatalomátvétel után azonban kiderült, hogy szó sincs nyitásról vagy közeledésről, Kim Dzsong Il ugyanolyan szigorú rendszert irányít, mint apja.
– Ez háborút is jelenthet?
– Nem, ez teljesen kizárható. Be kell azonban bizonyítaniuk az embereknek, hogy továbbra sem hunyászkodnak meg, ez különösen a hatalomátadás idején fontos. Phenjanból nézve ráadásul a keménykezű külpolitikai irányvonal igenis gyümölcsöző volt.
– Dél-Korea már kijutott a 2010-es futball-világbajnokságra, Észak-Korea pedig nagy eséllyel pályázik a másik repülőjegyre. Ön szurkol Észak-Korea csapatának?
– Hogyne, hiszen a testvéreinkről van szó! Külön kell választani a politikát és a mindennapi életet. Ha támogatjuk őket, szurkolunk a csapatuknak, ezzel pozitív jelzést küldünk nekik, és hozzásegíthet a bizalmatlanság eloszlatásához és a békéhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.