Muszavi honlapján megjelent közleményében hangoztatta, hogy ő is részt vesz a tüntetések során meghaltakra való megemlékezésen. Az elmúlt napok rendzavarásainak szervezőit akár halálra is ítélhetik az iszlám törvénykezés alapján – idézte tegnap a Farsz hivatalos hírügynökség a közép-iráni Iszfahán tartomány főügyészét. Mohamed Reza Habibi miközben úgy vélekedett, hogy a tömeges rendzavarások szervezőit külföldről irányítják, ezeknek a cselekményeknek azonnali leállítására szólított fel. Mint mondta, a nemzetbiztonság aláásására tett kísérleteket halálbüntetéssel sújtják.
Az utóbbi napok iráni eseményei olyan kísértésbe vihetnek egyes szomszédos országokat és más hatalmakat, hogy befolyásolni próbálják a maguk javára az ottani fejleményeket, de feltétlenül ellen kell állni ennek a kísértésnek – vélekedett az Independent hírmagyarázója, akit az MTI idézett. A baloldali liberális brit újság kommentátora úgy indokolta véleményét, hogy „ez a legalkalmatlanabb pillanat arra, hogy bárki is befolyásolni akarja kívülről Iránt”. Megítélése szerint Barack Obama amerikai elnök kormánya ésszerűen viselkedett, amikor egyfelől kifejezte aggodalmát az állítólagos elnökválasztási csalások és a teheráni tüntetőkkel szemben alkalmazott erőszak miatt, de nem támogatta a tüntetőket.
Sárközy Miklós Irán-szakértő lapunk kérdésére elmondta, nem hiszi, hogy a történtek után minden maradhatna a mostani állapotában. Úgy látja, hogy a kezdeti apró tüntetések valóban felerősödtek, kiterjedtek, és szerinte ez egy kétrétegű hatalmi harc kifejeződése. Az egyik összecsapás Mahmúd Ahmadinezsád elnök, valamint ellenlábasa, a győzelmétől valószínűleg csalással megfosztott Mir Hosszein Muszavi között zajlik, a másik pedig Ali Hamenei ajatollah, az ország legfőbb vezetője és a Szakértők Gyűlésének feje, Akbar Hasemi Rafszandzsani között, mutatott rá Sárközy. Úgy vélte, a két csoport hatalmi vetélkedése Iránban főként a színfalak mögött szokott zajlani, most viszont szokatlanul élesen napvilágra kerültek ezek az összecsapások, s az a kérdés, vajon az ellenzéki mozgalmak a tüntető tömeggel mit tudnak elérni. – Nagyon komoly személyi változások várhatók az iráni vezetésben, akár a legmagasabb szinten is – mondta Sárközy, utalva a Szakértők Gyűlésének hatalmára, amely még a legfőbb vezető felett is ellenőrzést gyakorolhat. Gyanúsnak tartja, hogy Ahmadinezsád szinte egyáltalán nem nyilatkozik győzelme óta, ám úgy vélte, az iráni rendszer magában stabil, a papság hatalmát pedig nem rengették meg az elmúlt napok eseményei.
Amerikai beavatkozás. Washington arra kérte a Twitter közösségi portált, hogy halassza el karbantartását, amely a szolgáltatás felfüggesztését vonta volna maga után, annak érdekében, hogy az iráni ellenzékiek használhassák az internetes fórumot az elnökválasztást követő napokban – közölte egy amerikai külügyi illetékes. (MTI)
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?