Elképesztően sok a gond a magyar oktatásban, amelyet tovább tetéz a liberálisok jogalkotási ámokfutása – összegezte az oktatás jelenlegi helyzetét Pokorni Zoltán. Hozzátette: úgy tűnik, hogy az oktatási miniszter nem dolgozik, helyette a szabad demokraták barkácsolnak, és beterjesztenek mindent, ami az elmúlt tíz évben eszükbe jutott. A szocialisták pedig mindenhez bólogatnak, hiszen soha olyan fontos nem volt számukra az a néhány liberális szavazat, mint most.
Az Orbán-kormány oktatási minisztere szerint már a bölcsődékben óriási a baj. A magánintézmények tarifáit egyre kevesebben tudják megfizetni, és a gyes lerövidítése tovább növelte a bölcsődék iránti igényt, miközben az elmúlt évek elvonásai miatt több száz intézményt zártak be. Pokorni leszögezte: több mint 20 ezer óvodai és bölcsődei férőhelyre lenne szükség, ám az erre a célra kiírt, uniós programból szinte semmi nem valósult meg, ráadásul az előírt magas önrész miatt a települések jelentős része később sem fogja tudni igénybe venni a támogatást.
Az általános iskolai oktatásból is folytatódik a forráskivonás, ami ijesztő méretű minőségromláshoz vezetett a felső tagozatban.
Az érettségik kapcsán az egyetlen pozitívum, hogy a kormányzat már képes a vizsga napjáig titokban tartani a feladatokat. Az emelt szinten vizsgázók száma ugyanakkor évről évre csökken, a középszintű tételsorok színvonala pedig elképesztően gyatra. Az egyetlen megoldás az lenne, ha a felvételizőknek kötelezővé tennék az emelt szintű vizsgát.
Pokorni szerint a hátrányos helyzetű gyerekek integrált oktatása is zsákutcába került, a kormány ugyanis pusztán jogszabályi kényszerrel próbálta ráerőltetni az intézményekre a problémás gyerekek többiekkel való együtt oktatását. Az eredményhez munkára, időre és pénzre van szükség, az iskolai körzethatárok átrajzolásától eredményt várni ostobaság. Súlyosan túlterheltek és kiégettek ráadásul a szakképzésben és a falvakban dolgozó pedagógusok. Motiválatlanságuk abból fakad, hogy az ígért nagyarányú pótlékemelésből szinte semmi sem valósult meg, a 13. havi illetményt ugyanakkor elvették, bérüket befagyasztották.
A szakképzésben a hátrányos helyzetűek számának sűrűsödése miatt tömegesen hullanak ki az iskolából a gyerekek.
A felsőoktatási intézmények költségvetésének 10-15 százalékát zárolta a kormány, miközben a működési költségek folyamatosan emelkednek. Magyar Bálint törvénymódosító javaslatai kapcsán Pokorni kijelentette: érthetetlen a politikus nyolcosztályos gimnáziumokkal szembeni rohama, megjegyezte ugyanakkor, hogy az ilyen iskolák jelentős része egyházi intézmény. Pokorni a nemzetközi felsőoktatási intézményekről szóló törvényjavaslatot jogalkotási abszurdnak nevezte, amely kiskapukat nyit meg bizonyos érdekkörök előtt.
Lapzártánkig a Hiller-tárca nem reagált.
Szijjártó Péter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével tárgyalt