Inog a vezető szocialisták széke

Érdemeik elismerése mellett nyugodtabb státusba, illetve tisztségbe kell helyezni a pártvezetés több tagját – fogalmaztak lapunknak meghatározó MSZP-s források. Bár az előre hozott választásokat nem valószínűsítik szocialista informátoraink, a kormánypárt politikai cselekvési programjának és vezetésének részleges átalakítását sürgető feladatként emlegetik.

2009. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fazakas eurokrata lesz? Lapunk európai parlamenti forrásokból úgy értesült, hogy napokon belül eldőlhet, vajon Fazakas Szabolcs szocialista képviselő, akinek eddigi munkáját az intézményben megbecsülés övezte, immár magas beosztású európai parlamenti képviselőként térhet-e vissza dolgozni. Más forrásból pedig arról értesültünk, hogy arról is szó van, Hegyi Gyula szocialista képviselő nemcsak – mint hírlett – rotációs alapon tölthet időt Brüszszelben, hanem képviselőként, Tabajdi Csaba, Göncz Kinga vagy Gurmai Zita helyett megy az Európai Parlamentbe. A képviselőnőnek az interneten látható videója, amelyen vörös trikóban ugrál, miközben a hallgatóság Romániát élteti, a szocialista táborban is jelentős visszatetszést keltett. (L. I.)


Hiszek abban, hogy változtatni fogunk a jelenlegi politikai irányvonalunkon, és így nem válunk egy szürke polgári középpárttá – mondta lapunknak Szanyi Tibor szocialista képviselő. Az MSZP-frakció fenntartható fejlődés munkacsoportjának vezetője úgy látja, a pártjában kialakult helyzethez jócskán hozzájárult, hogy az ezredforduló óta a szocialisták erőteljesen elkötelezték magukat a neoliberális-neoklasszikus irányzatnak, szoros együttműködésben az SZDSZ-szel. A balliberális irányzat egyébként nemcsak hazánkban, hanem az egész világon megbukott, így az MSZP új politikájának és szövetségeseinek meghatározásakor társadalmi közösségek irányába kell nyitnunk – hallhattuk Szanyitól. A szocialisták hangadó politikusa mindazonáltal úgy látja, az MSZP-nek előbb-utóbb szembe kell nézni azzal, hogy bizonyos vérfrissítésre a párt meghatározó politikusainak a körében is szükség lehet.
Több mérvadó – fővárosi, borsodi, baranyai, szabolcsi és csongrádi – kormánypárti forrásunk szerint egyébként megrendült Lendvai Ildikó pártelnök helyzete az MSZP-ben az európai parlamenti választási kudarc nyomán, de nem érezheti biztonságban magát a vele szövetségben álló Kiss Péter alelnök, valamint Lamperth Mónika elnökhelyettes sem. Utóbbi ugyanis a párt EP-kampányának a politikai felelőse volt. Lapunk úgy tudja, a Szili Katalin, a Botka László és a Hagyó Miklós szocialista vezető politikusok nevével fémjelzett érdekcsoportok mozdultak meg a pártbeli változások kiküzdéséért. Kedden nyomásukra határozott úgy az MSZP elnöksége, hogy pártértekezlet helyett július 4-én kongresszust tartanak. Bár egyes pártvezetők hangoztatják, hogy tisztújítás nem lesz, csak politikai helyzetelemzés, mindez megdőlhet. Értesüléseink szerint ha a párt élén változtatásokat tudnak a küldöttek kiharcolni, úgy a pártelnöki és – a következő választásokra – a miniszterelnök-jelölti posztra egyaránt esélyes lehet Szili Katalin házelnök, Botka László szegedi polgármester és Mesterházy Attila frakcióvezető-helyettes, de a pártban még mindig erős Gyurcsány-pártiak Molnár Csaba kancelláriaminisztert látnák szívesen valamely vezető poszton.
Szili Katalin környezetéből úgy értesültünk: szocialista körökben terjed az a vélemény, miszerint nem lehet, hogy a továbbiakban is kizárólag ugyanaz a 8-10 ember vezesse a pártot, akik eddig is „a legfelsőbb polcokon” voltak. Informátorunk mindazonáltal úgy véli: a pártvezetésben személycserék csak akkor várhatóak, ha a párttagság szélesebb rétegeiben is megfogalmazódik egy ilyen kezdeményezés, és ha az a párt néhány erős érdekcsoportjának a szándékával találkozik. Forrásunk emlékeztetett rá, hogy Szilinek a pécsi polgármester-választáson elért eredménye gyakorlatilag a kétszerese annak, amit az MSZP vasárnap elért, ami megerősítette a házelnök pártbeli támogatottságát.
Mesterházy Attila frakcióvezető tegnap a köztévében arról beszélt, hogy Szili Katalin házelnök dramatizálja a helyzetet, amikor azt mondja, „agyonverték” a pártot az EP-választáson. Szili Katalin szerint ugyanakkor egy kongresszus ad igazán súlyt a helyzetértékelésnek és az esetleges politikai irányváltásnak; ebbe a belső demokrácia átalakítása is beletartozik, illetve az, hogy elnézést tudjanak kérni a társadalomtól a hibás döntésekért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.