Kettészakított gyerektársadalom

Akár hatszoros lehet az árkülönbség két gyermektábor között, attól függően, hogy azt az ország melyik részén tartják, és milyen programok színesítik. A gyermektársadalom kettészakadt: a tehetősebb családok csemetéi meg tudják fizetni a tehetséggondozó vagy élménytáborokat, a szegényebbeknek pedig marad a napközis tábor, ahonnan esténként mindenki hazabuszozhat.

2009. 06. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a családok anyagi helyzete mindig is differenciált a gyerekek között, mára elképesztő méreteket öltött a különbség. Ez különösen annak fényében elkeserítő, hogy a baloldali kormány hosszú évek óta milliárdokat fordít a gyermekek közötti esélykülönbségek csökkentésére. Az eredmény teljes kudarc: ma már egy szegényebb gyereknek nem az a tragédia, hogy tehetősebb osztálytársának távirányítós autója van, míg neki csak egy ütött-kopott matchboxa. Jelenleg a család vagyoni helyzetétől függ, hogy melyik gyerek mire viszi: az igazán tehetős szülő olyan drága különórákra járatja a gyerekét, amelyek után nem lehet kérdés a nyelvvizsga megszerzése, míg a szegény diák hiába tehetséges, csak az órai tananyagot ismerheti meg.

*

Ez már kisgyermekkorban többéves hátrányba hozhatja gazdag társával szemben. A szakadéknyi különbség a nyári táborokat is elérte, és az árdifferencia sem pusztán a kényelemről vagy luxusról szól. Míg a legszegényebbeknek fejlesztő programok nélküli, úgynevezett játszótáborok jutnak, a tehetősek hatszor annyiért tehetséggondozó táborokba küldik a gyerekeiket, ahol a csemeték nyelvet tanulhatnak, magas fokú informatikai ismereteket szerezhetnek, vagy egyéb tantárgyból bővíthetik ismereteiket.
– Sajnos való igaz, hogy a táborok évről évre drágulnak, és egyre nagyobb a különböző szolgáltatásokat nyújtó nyaralások között az árdifferencia – kezdte lapunknak Sárvári István, a Táboroztatók Országos Egyesületének (TOE) elnöke. A szakember szerint a szülők általában magukon spórolnak, és a gyerek nyaralását az utolsó pillanatig kinyögik valahogy. Mára azonban sokak számára már a legolcsóbb táborok is megfizethetetlenné váltak.
Ha az árakat vizsgáljuk, el kell különíteni egymástól a napközis és a bentlakásos táborokat. Előbbiek jóval olcsóbbak, ám nem is jelentenek igazi nyaralást. A napközis táborok általában a gyermek lakóhelye környékén vannak, ahonnan a gyerek mindennap hazajár. Nem kell szállást fizetni, és csak kétszeri-háromszori étkezés van az árban. Ilyen ötnapos tábort találhatunk már 15 ezer forintért is, ám ez a legolcsóbb kategória alig kínál valamilyen programot, többnyire játszótábornak hívják őket, ahol a gyerekek labdáznak, számháborúznak. A napközis táborok között is találunk persze színvonalasakat, ezeket azonban jóval busásabb árakon kínálják. Van például kézművestábor, amit 20-25 ezer forintért kínálnak, tanulmányi, vagy nyelvi tábor 25-30 ezerért. A legdrágábbak az olyan napközis táborok, ahol valamilyen extraszolgáltatást nyújtanak. Ilyen a lovastábor, vagy az állatkertek zootáborai, ahol a gyerekek megismerkedhetnek az állatokkal, részt vesznek az etetésben és ápolásban, cirkuszba látogatnak. A nagyobb élményt azonban dupla, tripla áron kínálják, ezeknek ára szállás, reggeli és vacsora, valamint útiköltség nélkül is elérheti a negyvenezer forintot.
A bentlakásos táborok tarifájának alsó határa a napközis foglalkozások felső határánál kezdődik. Egy egyhetes balatoni játszótábor minimum harmincötezer forintba kerül. Ez magában foglalja az egyhetes ellátást, szállást, az útiköltséget, a felügyelők bérét. A fürdésen kívül extraprogramokra azonban ennyi pénzből nem futja. Ha valamilyen speciális foglalkozásra vágyunk, például focioktatásra, vagy lányoknak modellképzésre, az ár körülbelül tízezer forinttal ugrik, ha mindez a vízparton van, akkor legalább 60 ezer forintot kóstál a nyaralás. Az árak persze lehetnek magasabbak is attól függően, hogy hány napos a tábor, a gyerekek tíz-, hat- vagy négyágyas szobákban alszanak-e, illetve hogy mennyire „drága” szakemberek foglalkoznak velük. Találtunk tíznapos nyelvi, színész-, illetve médiatábort nyolcvanezer forintért, de a szakember szerint akadnak extrémsport-táborok 100 ezer forintos áron is.
A felső tízezer igényeit nem elégítik ki a hazai szolgáltatások. A legtehetősebbek mániája általában a külföldi nyelvi tábor, ahol a gyerek nem pusztán foglalkozás keretében tanulja a nyelvet. Az ilyen nemzetközi táborokban csak angolul tudnak kommunikálni a gyerekek, mivel a világ különböző országaiból származnak, tanáraik pedig angol anyanyelvűek. A szülők ilyen európai táborokba már nyolcéves csemetéjüket is elküldhetik, az Amerikai Egyesült Államokba pedig 14 éves kortól mehetnek a diákok. Magyarországhoz legközelebb Horvátországban, az Adrián hoztak létre a nemzetközi nyelvi tábort. Útiköltség nélkül egy gyerek számára az egy hét adriai nyaralás több mint 300 ezer forintba kerül. Angliába két hétre 400 ezer forintért mehetnek a fiatalok, Floridába – a repülőjegy ára nélkül – 580 ezer forintért.
Sárvári István, a TOE elnöke szerint az árnövekedés és a tarifakülönbség megtöbbszöröződésének eredője nem az idei válságban keresendő, annál jóval korábbra nyúlik vissza. A kormány évtizedeken keresztül nagy összegekkel támogatta gyerekek táboroztatását annak érdekében, hogy a szegényebb családok gyerekei ne szoruljanak ki a közös élményekből és a tehetséggondozásból. A keretre pályázni lehetett, és a táborra elnyert támogatási összeg jelentősen csökkentette a gyerekek részvételi díját. Ezt a forrást úgy hat évvel ezelőtt véglegesen megvonta a kormány a táboroztatóktól. Azóta folyamatosan drágulnak a táborok, ezzel párhuzamosan pedig csökken a kereslet. A válság csak betetőzi az évekkel ezelőtt megindult folyamatot: az idei 10 százalékos áremelkedés 15 százalékos forgalomcsökkenéssel jár, ami a korábbi évek folyamatos hanyatlása után azt jelenti, hogy nyár végén táboroztatók tucatjai húzhatják le a rolót.
Egy lapunknak nyilatkozó kétgyerekes anyuka az árak ismeretében még mindig tanácstalan, a félretett pénzből hova küldje két kisiskolás csemetéjét. Az egész család nyaralására nem telik, a két gyerek pihenésére gyűjtöttek össze 150 ezer forintot. – A két és fél hónapos vakáció nagyon hosszú, a családból senki nem tud ennyit vigyázni rájuk. Kézenfekvő lenne, ha befizetném őket a legolcsóbb napközis táborba négy hétre, az kettőjüknek 120 ezer forintba kerülne – mondja. – A maga nemében is nagyon drága, hiszen a régi iskolai napköziért csak az étkezés díját számolták fel. Ráadásul ez nem is nevezhető nyaralásnak, hiszen ugyanúgy a városban vannak, strandolásról szó sincs. Ha viszont befizetek egy egyhetes balatoni tábort, ahol fürdés mellett más programok is vannak, a tízhetes vakáció további kilenc hetére egyetlen fillérem sem marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.