Megnöveli a termőföld értékét a klímaváltozás

Miközben egymással civakodott az éghajlatváltozás káros hatásait elismerők és tagadók tábora, kiderült, hogy a termőfölddel nem, de fizetőeszközzel bőven rendelkező országok már rég megkezdték a felkészülést arra az időszakra, amikor igencsak megnő majd ennek értéke.

2009. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly ősszel és márciusban is csak találgatta a világ, miért tört ki ádáz és hónapokig tartó küzdelem az egykori francia gyarmat, Madagaszkár elnöki posztjáért a békés és a világtól félig-meddig elzárt szigeten. Csak kevesen tudták – többek között a BBC spanyol változata, és tájékozott chilei lapok is –, hogy jórészt egy dél-koreai cég, a Daewoo Logistics Corporation áll a konfliktus hátterében. A Daewoo a szerződés eddig kiszivárgott feltételei alapján egyelőre 1,3 millió hektár földet bérelt 99 évre – ez a terület Belgium felének felel meg –, hogy 2023-ig évente ötmillió tonna takarmánykukoricát termesszenek itt. Dél-Korea így akarja pótolni az egyelőre az Egyesült Államokból kapott importkukorica felét. Másik 300 ezer hektáron pálmaolajat termesztenek majd, vagyis ezzel együtt a dél-koreaiak bérbe veszik az összes madagaszkári termőföld egyharmadát. A heves és véres tiltakozások különben részben azért törtek ki, mert nem a helyi lakosokkal, hanem dél-afrikai vendégmunkásokkal műveltetnék meg a bérelt földeket. Az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezetének (FAO) tagjai megdöbbentek, amikor tudomást szereztek a szerződésről. Már egy éve sejtették, hogy a multik meglovagolták az – inkább mesterségesen, mint spontán kialakult – élelmiszerválság hullámait, ezért figyelmeztettek az újfajta neokolonializmus kialakulására és terjedésére.
Ezt a sejtést erősítette meg a chilei baloldali La Naciónban megjelent elemzés is, amely adatokkal támasztotta alá a nemzetközi szervezet gyanúját. Az élelmiszer-politika kutatásával foglalkozó nemzetközi intézet (az IFPRI) megbízásából két kutató május elején tette közzé ezzel kapcsolatos jelentését. Ebben többek között megállapították, hogy jelenleg multinacionális cégek vagy külföldi kormányok 15-20 millió hektár termőföldet vettek meg vagy már tárgyalnak megvételéről. (Ez a mennyiség Európa termőföldjeinek csaknem egynegyede.) Ezek a kormányok szinte kivétel nélkül olyanok, amelyek nem rendelkeznek elegendő földterülettel vagy csapadékkal, ezért vásárolnak a világon egyre több országban birtokokat, hogy biztosítsák lakosaiknak a mindennapi élelmet. Joachim von Braun, az intézet igazgatója elmondta, nagyon nehéz adatokat megtudni ezekről a vásárlásokról, mert a legnagyobb titokban folytatják ezeket a tárgyalásokat. Az intézet számításai szerint viszont úgy becsülik, hogy India, Kína, Dél-Korea, illetve a Perzsa- vagy Arab-öböl menti országok mintegy 20-30 milliárd dollárt fektettek be ezekbe az üzletekbe. Devlin Kuyek, a barcelonai székhelyű ONG Grain kutatója úgy véli, sokkal több ország tárgyal hasonló céllal, mint ahányról beszámolt az IFPRI. Szerinte a XXI. századra jellemző folyamatban elsősorban azok az országok tesznek így, amelyek nem akarnak az élelmiszer-kereskedő multinacionális vállalatok túszai lenni. A jelentés megírta Kínáról, hogy már tíz éve Kubában és Mexikóban bérelt földeket, hogy élelmiszert termesszenek egyre népesebb lakosságának. Szóba kerültek még afrikai államok is – Zimbabwe, Tanzánia, Uganda, Zambia és a Kongói Demokratikus Köztársaság –, ahova több ezer kínai munkást is „exportáltak”. Sőt, Peking több afrikai kutatóállomáson vizsgálja, hogyan lehet növelni a rizs- és más gabonafélék terméshozamát. De Kuyek szerint az említett afrikai kutatást nem a mezőgazdaság fejlesztésére fordítják, hanem pénzt csinálnak belőle, az élelmiszert pedig a befektető országban halmozzák föl. Janice Jiggins, a londoni székhelyű Nemzetközi Környezeti és Fejlesztési Intézet munkatársának határozott meggyőződése, hogy a nagy élelmiszer-feldolgozó vállalatok is érdekeltek ebben az üzletben, mert „biztosítani akarják az ellátást”.
Az is elgondolkodtató tény, hogy a magántőke egyre több pénzt fordít a földvásárlásokra, mégpedig a nyugdíjalapok pénzéből, miután összeomlottak a világ tőzsdéi, és visszaesett az olaj és a fémek ára is, mert ilyen módon akarják pótolni az így elvesztett pénzt, és nem utolsósorban további hasznot remélnek tőle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.