Lapunknak elismerte az Oktatási és Kulturális Minisztérium, hogy jelenleg képtelen kifizetni az általa finanszírozott intézményeknek és szervezeteknek a támogatási szerződésben garantált összeget. A Hiller-tárca a kormány által elrendelt zárolásokkal magyarázza a rendkívüli helyzetet. A kormány összesen 11,9 milliárd forint visszatartását írta elő Hillernek. Az elvonás annyira érzékenyen érintette az oktatási tárcát, hogy már a támogatási szerződésekben vállalt minimális kötelezettségeket sem tudják teljesíteni, és a szerződésekben rögzített támogatási összegnek csupán a 85 százalékára vállalnak fizetési garanciát.
Az elvonás tényét az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) is megerősítette. Rudas Imre, az MRK elnöke lapunknak leszögezte: a tárca tavaly minden felsőoktatási intézménnyel hároméves finanszírozási megállapodást kötött, ám az idén kiderült, hogy mégsem adják oda az erre az évre előirányzott pénz egy részét az iskoláknak.
*
Az elvonás azt jelenti, hogy a felsőoktatási intézmények nem kapják meg azt a pénzt, amiből az államilag támogatott fiatalok tanulmányi költségeit kellene finanszírozni.
A helyzet súlyos, hiszen a tavaly – sokak szerint a jelentkezéskor még hatályban lévő tandíjtörvény hatására – történelmi mélypontra zuhant a felsőoktatásba jelentkezők száma. Kevés hallgató került be az intézményekbe, így az utánuk járó fejkvóta is kevés. Rudas leszögezte: az iskolák egy része a tűréshatár szélére került, több intézmény a túlélés érdekében létszámleépítésekre kényszerült. Az MRK elnöke kijelentette: véleménye szerint hamarosan csökken a felsőoktatási intézmények száma is. Számos kisebb, vidéki főiskola a túlélést keresi, önálló fennmaradásukra kevés az esély.
Emlékezetes: a diákok érdekeit védő Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája hívta fel lapunk figyelmét az oktatási tárca súlyos anyagi gondjaira. Miskolczi Norbert elnök arról számolt be, hogy az idei állami támogatásból még egyetlen fillért sem kaptak meg. Lapunk az oktatási tárcához fordult, ahol megerősítették, hogy a kormányzati zárolások miatt mindenkinek csak a szerződésben szereplő támogatás 85 százalékának kifizetését garantálják. Azt ígérik ugyanakkor, amennyiben nem lesz további zárolás, módosítják a megállapodást, és kifizetik a teljes öszszeget.