Mir Hosszein Muszavi reformpárti jelölt néhány ezer elkötelezett híve túlbecsülte jelöltje erejét, és csalódásában ment ki az utcára, ám nem csatlakozott hozzájuk az utca népe, szó sincs általános tiltakozásról Iránban – mondta lapunknak Sárközy Miklós. Az Irán-szakértő szerint példátlanul nyílt volt a mostani elnökválasztási kampány, valódi és éles szócsatákat vívtak a jelöltek a televízióban, ez pedig teljesen új az ottani politikai rendszerben. A szakértő szerint a mostani utcai zavargások is egyfajta demokratikusabb, szókimondóbb politikai gondolkodást sejtetnek, ám az a nagy kérdés, hogy ezt csak a szokatlanul nyílt kampány hozta magával, és hamarosan el is tűnik, vagy egy olyan, nyolcvan éve tartó demokratizálódási folyamat része, amely hosszú távon nagyon látványos eredményekkel fog járni Iránban.
Sárközy szerint a rendőrök fellépése az utcákon azt szolgálja, hogy a hatalom megmutassa az erejét belső és külső ellenségeinek egyaránt. Mahmúd Ahmadinezsád és köre azt hangoztatja, hogy a háttérből szervezték a mostani zavargásokat, ám a szakértő nem tartja ezt valószínűnek, szerinte ahhoz ezek túlságosan vérszegény akciók. Ezért zártak be szombat óta mintegy száz ismert reformista gondolkodót és politikust, akiket azonban Sárközy szerint hamarosan szabadon engednek.
A nyugati országok Sárközy szerint minden bizonnyal nem a régi-új elnöknek szurkoltak, hanem a reformista jelöltnek, akivel jóval nagyobb esély lett volna a kiegyezésre, Ahmadinezsáddal erre nagyon kevés az esély. Pedig mindenki tudja, hogy Iránban nem az elnök kezében van a hatalom, hanem a legfelső vezető irányítja az országot – mutatott rá az Iránnal kapcsolatos örök félreértésre a szakértő.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria