Szollár Domokos enigmája a Forma–1

2009. 06. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy internetes rádiót kaptam karácsonyra. Az tudja üzemeltetni, akinek internetes kapcsolata routerrel működik, és így, wifi-kapcsolattal a házban vagy a lakásban mindenütt van térerő.
Azóta nincs kétségem: az internetes rádióé a jövő, és szinte biztos, hogy rövid, nagyon rövid időn belül megjelenik majd az autókban is. A technológia már megvan hozzá.
E rádióval kristálytisztán fogható minden olyan állomás, amelynek internetes adása is van. A Lánchíd Rádiótól kezdve Peking angol nyelvű hírrádióján át az Okapiig, amely a Kongóban állomásozó ENSZ-erők rádiója.
A beprogramozható távirányító segítségével egy pillanat alatt lehet átkapcsolni az andalító Hawaiian Rainbow csatorna zenéjétől a madagaszkári Vaso Gasy parádés kínálatára.
Csütörtök reggeli „szörfözés” közben így sikerült elkapni Szollár Domokos kormányszóvivő felejthetetlen mondatát, amikor arról kérdezték, hogy netán elmaradhat-e a következő Forma–1-es verseny, mert nem lesz állami támogatás.
Abba most ne menjünk bele, hogy eddig úgy tudtuk, a zajos cirkusz piaci alapon működik és önfenntartó.
Miután nem akartam hinni a fülemnek, hogy egy magát kormánynak tartó intézmény szóvivője így nyilatkozik, ellenőriztem az MR1-Kossuth rádió internetes archívumában.
Nem volt tévedés. Idézem: „A kormány szereti a Hungaroringet… Nemcsak a turizmusnak, nemcsak az országimázs szempontjából, de minden szempontból egy nagyon jó enigmája, ha lehet így mondani az országnak. A futam viszont sokba kerül.”
Ami az enigmát illeti, az sok mindenre alkalmazható, de a legkevésbé a Forma–1-re. A görög–latin enigma rejtélyest, rejtvényt, misztikusat jelent, de elsősorban irodalmi formában az ókori görög irodalomban.
A „felháborítóan” konzervatív, politikailag csupa helytelen nézeteket valló, csodálatos tollú, Nobel-díjas V. S. Naipaul 1987-ben írt The Enigma of Arrival (Az érkezés enigmája) címen pásztori, idillikus hangulatú önéletrajz jellegű könyvet, amikor kibérelt egy csöndes házat vidéken Angliában. A lapokból árad a nyugalom, a csönd, a hagyomány, a változatlanság, a zöld, a patak csobogása. Akár a Forma–1-en.
De van egy másik híres „enigma” is. Amikor Churchill ki akarta fejezni a külvilágtól szinte teljesen elszigetelt és csak hivatalos csatornákon elérhető szovjet politika és szovjet társadalom lényegét, azt mondta: „Russia is a riddle wrapped in a mystery inside an enigma”, vagyis „Oroszország egy rejtélyen belüli misztikumba csavart talány”. Szintén, akár a Forma–1.
Valahol olvastam, hogy Szollár Domokos a Budapest Airport szóvivőjeként a sztrájkoló dolgozóknak azt mondta, „örüljenek, hogy lyuk van a fenekükön”.
Egy biztos: Szollárban és az őt kiválasztó klikkben semmilyen enigma nincs. Csupán olyan egysíkú vulgaritás, amely borzasztóan unalmas.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.