Természetfeletti kampány

Tegnap mondhatta el önmagát védő beszédét az állami televízióban Mahmúd Ahmadinezsád, Irán mostanában sokat támadott elnöke. A támadások nem véletlenek, ugyanis finisébe érkezett a választási kampány. Holnap négy jelöltre szavazhatnak az irániak.

2009. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csúszik az erőmű építése. Nem készülhet el időben Irán első nukleáris reaktora, mivel az eredetileg leszerződött orosz bankok némelyike visszalépett – jelentette a RIA Novosztyi orosz hírügynökség. A meg nem nevezett pénzintézetek helyett az Atomsztrojekszport állami atomenergia-vállalat másképp oldaná meg a pénzügyi hátteret. A döntés azért meglepő, mert Irán több mint egymilliárd dollárt fizet Oroszországnak azért, hogy felépítse Buser városában a könnyűvizes nukleáris reaktort, amely a beindítás közelében van, már próbaüzemet is végeztek rajta a mérnökök. (MN)


Ezt a bizonyos védőbeszédet Ahmadinezsád Akbar Hasemi Rafszandzsáninak, Irán korábbi elnökének köszönheti, akit ő egy tévévita során korrupcióval vádolt meg. A befolyásos síita vallási személyiség magát a legfőbb vezetőt, Ali Hamenei ajatollahot kérte meg, hogy szolgáltasson igazságot, ám ő valószínűleg nem kíván politikai kérdésekben dönteni. Az elnöknek ezért adtak 45 percet, hogy megvédje álláspontját, igaz, épp a legjobb időpontban, a választás előtt egy nappal.
A voksoláson az elnök biztosan találkozik Mehdi Karrubival, ugyanis a reformista oldal egyik jelöltje tagadta a visszalépéséről szóló pletykákat. Az a hír terjedt ugyanis el, hogy Karrubi a másik, nála talán esélyesebb, liberális gondolkodású jelölt, Mir Hosszein Muszavi érdekében felhagy a kampánnyal és visszalép. Sőt, Karrubi szerint egyik jelölt sem fejezi be a harcot idő előtt, így a két reformista mellett Mahmúd Ahmadinezsád és Mohszen Rezai konzervatív aspiránsok is sorompóba ütköznek pénteken. Elemzők szerint a harc a mostani elnök és Muszavi között fog eldőlni. A reformpárti jelölt alternatív kampányeszközöket vett igénybe, hogy ismertté tegye a nevét, így mobiltelefonokra küldött SMS-ekben és interneten terjesztették elképzeléseiket, valamint azt a CD-t is sokszorosították, amelyen Ahmadinezsád híres, 2005-ös ENSZ-beszédét mutatták be. Az elnök utána azt mondta, érezte, hogy fény veszi körül, és látta, hogy a közönségben ülők a beszéd teljes hossza alatt – 28 percen át – egyet sem pislogtak.
Ez a kijelentés akkor nagy vitát váltott ki, azzal vádolták az elnököt, hogy önmagának természetfölötti hatalmat tulajdonított. Az emberek egy része – főképp a kis falvakban élő, nagyon vallásos tömegek – azonban hisz Ahmadinezsádnak. Néhány hónapja az elnök Iszfahánban járt, bejelenteni egy fontos hírt. Előző este nyilvánosan imádkozott az esőért a déli nagyvárosnak, ahol régóta szenvedtek a szárazságtól. Mikor megérkezett Iszfahánba, már zuhogott, amelyet a meteorológiai szolgálat persze tudott előre, az elnök azonban ebből is előnyt tudott kovácsolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.