Törvénytelen segítség az IBM-nek

A bírálóbizottság javaslatát elutasítva, a közbeszerzési törvényt megszegve versenyben hagyja a digitális táblák beszerzésére kiírt tenderen az IBM-et a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) – tudta meg lapunk. A lapunk birtokában lévő dokumentumok szerint az IBM-et azonnal ki kellene zárni, mert nem felel meg a pénzügyi minimumkövetelményeknek, az NFÜ elnöke azonban erre nem hajlandó. Úgy tűnik, mintha az NFÜ az IBM-el akarná megnyeretni a milliárdos üzletet.

2009. 06. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem felel meg a közbeszerzési eljárásban kiírt pénzügyi minimum követelményeknek az iskolák informatikai fejlesztésére, többek között a digitális táblák beszerzésére vonatkozó tender egyik jelentkezője, az IBM, az NFÜ azonban jogszabálysértő módon tovább engedi versenyezni a céget – derül ki a lapunk birtokában lévő dokumentumokból. A digitális táblákra a tendert idén áprilisban már másodszor írták ki, miután az első pályázatot nyolc hónap alkudozás után idén februárban érvényteleníteni kellett – főként az IBM miatt.
*
A céget akkor azért kellett kizárni, mert bevont volna a teljesítésbe tíz százaléknál nagyobb arányban két olyan alvállalkozót – a Synergont és az Albacompot –, amelyeket a versenytanács korábban kartellezésért elmarasztalt. Az IBM riválisa, a Hewlett Packard az első eljárásban is minden feltételnek megfelelt, ám az NFÜ szerint túl sokat kért a táblákért, ezért inkább új eljárást rendeltek el, így az IBM újra próbálkozhatott.
A cég azonban ismét hibázott. Puskás Imre, az NFÜ jogi főosztályvezetője az NFÜ elnökének címzett levele szerint az IBM jelentkezése nem felel meg a részvételi felhívásban szereplő követelményeknek, mert az ajánlattevő, a vele közösen ajánlattevők és a tíz százalék fölötti alvállalkozók előző három üzleti évben elért, informatikai eszközök forgalmazásával kapcsolatos bevétele még a 18 milliárd forintot sem éri el az előírt nettó húszmilliárddal szemben. Mivel a cég és alvállalkozói teljes körű nyilatkozatot adtak be árbevételükről, hiánypótlás kérésére sincs lehetőség. Az IBM – miután valamilyen módon észlelte, hogy bevétele kevesebb a szükségesnél – önkéntes hiánypótlást kért, és adminisztratív hibára hivatkozva új nyilatkozatot adott be. Az új számok szerint a konzorcium már elérte az előírt limitet.
A tender bírálóbizottsága a közbeszerzési törvényre hivatkozva azt javasolta Vági Mártonnak, az NFÜ elnökének, hogy ne fogadja el a módosított bevételről szóló nyilatkozatot, mert a jogszabály szerint azt nem lehet figyelembe venni, ha az az eredeti jelentkezés olyan elemeit módosítja, amely az alkalmasság elbírálása során lényeges jelentőségű. A főosztályvezető leszögezi azt is: a Közbeszerzési Döntőbizottság jogorvoslati eljárás kezdeményezése esetén – amit például a szabályokat betartó rivális kezdeményezhet – valószínűleg érvénytelenné nyilvánítaná az IBM jelentkezését. A testület korábbi határozatai ráadásul kimondják, hogy önkéntes hiánypótlást sem nyújthat be egy cég adminisztratív hibára hivatkozva.
Puskás azonban azt javasolta Váginak, hogy a bírálóbizottság elutasító javaslata és a nyilvánvaló törvénysértés ellenére érvényesként hagyja jóvá az IBM jelentkezését. Az NFÜ főosztályvezetője ezt azzal indokolta, hogy szerinte az uniós ellenőrzések nem a nemzeti törvények betartását, hanem a versenyhelyzet megteremtését vizsgálják elsősorban, márpedig az IBM kizárása esetén csupán egyetlen cég, a HP maradna versenyben, ebben az esetben viszont nem lehetne jó árakat kialkudni. Vági Márton elnök a törvények helyett beosztottja tanácsát fogadta meg, és május 12-én kelt írásbeli nyilatkozatában érvényesnek nyilvánította az IBM jelentkezését. Döntését néhány sorban, kézzel írott szövegben indokolta: szerinte így fent lehetne tartani a versenyt, és figyelembe vette az önkéntes hiánypótlást is.
Fekete Roland, a tendert kiíró Központi Szolgáltatási Főigazgatóság közbeszerzési igazgatója véleménye szerint az IBM jelentkezése érvénytelen, mert a közbeszerzési törvénybe ütközik, és senki nem alkothat új eljárási szabályokat a törvény által szabályozott területen. Az NFÜ igazgatójának írt levelében leszögezi: mivel a HP-nél is hiánypótlásra van szükség, el kell halasztani a május 15-re kiírt eredményhirdetést, vagyis tovább csúszik a táblaprojekt.
Az eddigi adatokból úgy tűnik, mintha az NFÜ az IBM-hez húzna. A szervezet már a tavaly júliusban kiírt első, később érvénytelenített tender során is az IBM-mel igyekezett megállapodni, holott már a részvételi szakaszban tudnia kellett, hogy a cég jelentkezése érvénytelen. Az NFÜ jogi főosztályvezetőjének levele szerint az IBM a korábbi eljárásban sem érte el az előírt 20 milliárdos árbevételt, ráadásul két alvállalkozója kartellezett is, vagyis az IBM-et már a részvételi szakaszban ki kellett volna zárni. Ennek ellenére az IBM továbbjutott, és hónapokon keresztül alkudozott az árról az NFÜ-vel. A tender érvénytelenítése után az NFÜ eldicsekedett azzal, hogy az IBM csökkentette a korábbi árajánlatát 19 milliárd forintra, a HP árairól azonban nem nyilatkoztak. A válság ellenére ráadásul az NFÜ takarékoskodás helyett a korábbi 24 milliárd forintról 28 milliárdra emelte a digitalizálásra szánt összeget. Emlékezetes: Magyar Bálint 2005-ben ígérte meg először, hogy a jövőben negyvenezer tantermet szerelnek fel „csodatáblákkal”. Az azóta eltelt négy évben szinte minden hónapban újabb ígéretek hangzottak el arról, mikor valósul meg a beruházás, ám valamennyi kormányzati céldátum hamisnak bizonyult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.