Ennek időpontját a pozsonyi csata fényes győzelmének napjához, július 7-hez igazítják, az ahhoz legközelebb eső szombatra téve az ünnepséget. Az Árpád fejedelem által vezetett pozsonyi csata alapozta meg ugyanis a magyarság jövőjét, lezárva a honfoglalás folyamatát, száz évre biztosítva a magyarság idegen zaklatástól mentes berendezkedését a Kárpát-medencében. Árpád halálának dátumáról pontosat nem tudunk, csak annyit, hogy 907-ben halt meg a győztes pozsonyi csata után, ezért jelképesen ezen a napon emlékezünk meg a honfoglaló és államalapító fejedelem haláláról is, amely feltételezhetően erre az időszakra esett.
Minden évben más helyszínen adják át az elismeréseket azoknak, „akik munkásságukkal és életvitelükkel, nemzetünkhöz való fennhéjázás nélküli ragaszkodásukkal arra érdemessé váltak”. Az Árpád-pajzs jelképes védettséget biztosít a kitüntetettnek a nemzet fennmaradásáért vívott küzdelmében. Idén az esztergomi vár lovagtermében tartják szombat délelőtt tizenegy órakor az ünnepséget, ahol Szvorák Katalin népdalműsora mellett Szokolay Sándor A szív teljességétől szól a száj! című műve szólal meg a szerző vezényletével, valamint Szörényi Levente Wass Albert Adjátok vissza a hegyeimet! című regényének szövegrészleteire komponált Elég volt! kantátáját hallhatjuk a zeneszerző-énekes szólójával. A műsorban közreműködik az Árpád kórus és együttes. Az Árpád-pajzs díj Barcsik Géza grafikusművész, Szakács Sándor ötvösművész, Szabadi Zoltán érmekészítő grafikusművész, valamint Vincze László papírmerítő mester alkotása.
A korábbi években többek között Balczó András öttusázó olimpiai bajnok, Kallós Zoltán népzenekutató, Makkay János régész, őstörténész, Szokolay Sándor zeneszerző, Tőkés László református püspök, Kassai Lajos hagyományőrző lovas íjász, Csete György építész, Szervátiusz Tibor szobrászművész, Duray Miklós politikus, író vehette át, László Gyula történésznek pedig posztumusz ítélte oda az alapítvány kuratóriuma.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat