Az őrgrófné díja Barenboimnak

2009. 07. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wilhelmine őrgrófné díjat kapott Daniel Barenboim, a zsidó származású, argentínai születésű, jelenleg Berlinben élő, argentin, izraeli és spanyol állampolgár zongoraművész-karmester. A Wilhelmine őrgrófné díjat tavaly alapította Bayreuth városa, és olyan művészeknek adják, akik a kulturális sokszínűség világában a toleranciát és a humánumot hirdetik. Barenboim az első, aki átvehette a tízezer euróval járó kitüntetést. Az indoklás szerint azért esett a zeneművészre a választás, mert a megbékélésért, a kultúrák kölcsönös meg- és elismeréséért száll síkra.
Barenboim tavaly január óta a Palesztin Hatóság útlevelének birtokosa is, tehát palesztin állampolgár. Tíz évvel ezelőtt az amerikai palesztin kultúrakutató-íróval, Edward Saiddal megalapította a Nyugat-Keleti Díván Zenekart, amelyben zsidók, palesztinok és más arab országokból származó fiatalok zenélnek együtt, így harcolva a muzsikával az ignorancia és az intolerancia ellen. E tettért Barenboim és Said megosztva kapta meg a Nobel-békedíj spanyol megfelelőjét, az Asturia Hercege Béke Nagydíjat.
Barenboim tizenhét éve a berlini Staatsoper művészeti vezetője és fő-zeneigazgatója. 2001-ben nagy vihart kavart Izraelben, amikor Richard Wagner Trisztán és Izolda című operájából adott elő részleteket a berlini Staatkapellével a jeruzsálemi zenei fesztiválon, mivel a zeneszerző művei 1938-tól, Hitler Wagner iránti rajongása miatt tabunak számítottak Izraelben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.