Wilhelmine őrgrófné díjat kapott Daniel Barenboim, a zsidó származású, argentínai születésű, jelenleg Berlinben élő, argentin, izraeli és spanyol állampolgár zongoraművész-karmester. A Wilhelmine őrgrófné díjat tavaly alapította Bayreuth városa, és olyan művészeknek adják, akik a kulturális sokszínűség világában a toleranciát és a humánumot hirdetik. Barenboim az első, aki átvehette a tízezer euróval járó kitüntetést. Az indoklás szerint azért esett a zeneművészre a választás, mert a megbékélésért, a kultúrák kölcsönös meg- és elismeréséért száll síkra.
Barenboim tavaly január óta a Palesztin Hatóság útlevelének birtokosa is, tehát palesztin állampolgár. Tíz évvel ezelőtt az amerikai palesztin kultúrakutató-íróval, Edward Saiddal megalapította a Nyugat-Keleti Díván Zenekart, amelyben zsidók, palesztinok és más arab országokból származó fiatalok zenélnek együtt, így harcolva a muzsikával az ignorancia és az intolerancia ellen. E tettért Barenboim és Said megosztva kapta meg a Nobel-békedíj spanyol megfelelőjét, az Asturia Hercege Béke Nagydíjat.
Barenboim tizenhét éve a berlini Staatsoper művészeti vezetője és fő-zeneigazgatója. 2001-ben nagy vihart kavart Izraelben, amikor Richard Wagner Trisztán és Izolda című operájából adott elő részleteket a berlini Staatkapellével a jeruzsálemi zenei fesztiválon, mivel a zeneszerző művei 1938-tól, Hitler Wagner iránti rajongása miatt tabunak számítottak Izraelben.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját