A legtöbb, eddig térítésmentesen kapott eszköz támogatása 100 százalékról 98-ra, bizonyos termékeké 90-re csökken. A speciális, 98 százalékos támogatási kulcs alá elsősorban a nagy értékű, hosszú idejű használatra tervezett eszközöket, például a műlábat sorolják. Ez ugyan áfával együtt most több mint 700 ezer forintba kerül, ám ezért is „csak” 5 ezret kell majd fizetni, ennyiben maximálták ugyanis az önrészt. A 98 százalékos támogatási kategóriába került továbbá a sztómások által használt zsák is.
Nemcsak az eddig térítésmentesen kapott termékek támogatása csökken: a 85 százalékos tb-támogatási kategória 80-ra módosul, így ezekért a termékekért – többek között a hagyományos kerekes székért – többet kell majd fizetniük a betegeknek. Némi vigaszt jelenthet ugyanakkor, hogy egyes segédeszközökhöz – például az elektromos kerekes székhez – az eddigi 85 százalék helyett a jövőben 90 százalékos támogatást nyújt az egészségbiztosító. Növekszik bizonyos kötszerek és egyes, az inkontinencia kezelésére szolgáló eszközök támogatása is.
Bizonyos termékeknek, például az akut bokatörésnél gipsz helyett használt merevítőnek vagy az olvasószemüvegnek megszűnik a tb-támogatása.
*
Úgy tudjuk, a döntéshozók ezt azzal indokolják, hogy az eszközök árához képest igen kismértékű a támogatás, így az nem jelent érdemi segítséget a betegeknek, ugyanakkor az egészségbiztosítási kasszát milliárdos kiadással terheli.
Augusztustól változik az is, hogy az egyes gyógyászati segédeszközöket milyen időközönként írhatják fel az orvosok a pácienseknek. Ritkábban, öt helyett hatévente kaphatnak majd hagyományos kerekes széket. A súlyos mozgáskorlátozottak által használt (joystickes) változat kihordási ideje viszont az eddigi tíz évről nyolcra módosul. Kedvező változás lesz az is, hogy míg hallókészüléket eddig a felnőttek csak hétévente kaphattak, addig ezután hatévente juthatnak hozzá.
Változik az egy-egy termékből maximálisan rendelhető mennyiség is. A döntéshozók szerint ugyanis eddig az indokoltnál sokkal többet használtak a betegek egyes kötszerekből, így ezekből a jövőben havi harminc helyett csak húszat kaphatnak. Másfajta kötszereknél viszont a felírható mennyiség havi tízről húszra emelkedik.
Több terméknek, például a mozgáskorlátozottak által használt kiskocsinak, azaz a mopednek is szigorítják a felírhatóságát, mert úgy látják, jelenleg nincs elég pontosan szabályozva, hogy ki kaphat tb-támogatással ilyen eszközt. A jövőben előzetesen minden mopedigénylést ellenőriznek, hogy kiszűrjék az indokolatlan hozzáférést.
Úgy tudjuk, a változások a gyógyászati segédeszközök körülbelül 90 százalékát érintik, s éves szinten 10-15 százalékos, azaz mintegy hatmilliárd forintos forrásátcsoportosítást eredményezhetnek az egészségbiztosító gyse-kasszáján belül.
Visítva, röhögve vesznek búcsút David Pressman amerikai nagykövet-aktivistától a mémgyártók