Csempészetnek kedvező adóemelés

A jövedéki adó emelése növeli a cigaretta csempészéséből várható hasznot, ráadásul a dohányáruk drágulása miatt jobban keresik majd a fogyasztók az olcsó illegális árut. A vámparancsnokság szerint az erős ellenőrzés miatt nem várható a feketekereskedelem erősödése.

2009. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyógytermékért kényszerszünet. A VPOP láthatóan betűről betűre betartja a jövedéki törvényt, noha annak szövegét néhol vélhetőleg a törvényalkotó eredeti céljával ellentétes módon fogalmazták meg. Az Országgyűlésen is keresztülment jogszabály szerint ugyanis még a dohányt nem tartalmazó, de cigarettának kinéző termékek után is jövedéki adót kell fizetnie a kereskedőnek. Ezzel a hivatkozással függesztette fel a VPOP 12 napra a Herbaház és további négy gyógykészítményeket és bio-, illetve reformélelmiszereket forgalmazó nagykereskedelmi cég működését. Az érintett cégeknek az volt a bűne, hogy néhány évvel ezelőtt egy úgynevezett NTB leszoktatócigarettát forgalmaztak. E forgalombahozatali engedéllyel rendelkező terápiás eszközök értelemszerűen nem tartalmaznak dohányt.


Korántsem az állami adóbevételek növekedéséhez, hanem a csökkenéséhez vezet a jövedéki adó kétlépéses emelése – állítják egybehangzóan a dohányipar képviselői, így Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség elnöke és Balatoni Zsófia, a British American Tobacco Hungary (BAT) szóvivője. Mindketten emlékeztetnek arra, hogy 2002–2005 között több jelentős adóemelés hatására ugrásszerűen, 27 százalékra nőtt a dohánypiacon a feketekereskedelem aránya, amit aztán mára sikerült 8-9 százalékra leszorítani. A nagyobb áremelések után ugyanis természetes módon megnő az olcsóbb árkategóriájú termékek iránti kereslet.
Ráadásul a mostani adóemelés a magyar fogyasztók pénztárcáját egyébként is karcsú állapotban találta. Jellemző, hogy mivel a sodró- és pipadohányokat összességében 42 százalékkal alacsonyabb adóteher sújtja, ezen termékek iránt kimutathatóan megnőtt a kereslet, ma már a dohánypiac közel húsz százalékát teszik ki ezek a termékek – mutat rá a BAT szóvivője. Az ágazat egészét képviselő szakmai szervezet elnöke, Patai András kérdésünkre úgy fogalmazott, hogy a dohányipar tudomásul vette, hogy a gazdasági válságból való kilábalás érdekében magára kell vállalnia bizonyos terheket, így elfogadja a jövedéki adó júliusi emelését. Ugyanakkor bár az Országgyűlés elfogadta a következő, januári adóemelést is, Patai András még bízik abban, hogy ősszel módosítani fogják e döntést, vagy legalább lépcsőzetesen vezetik majd be az adóemelést, hiszen a fokozatosan csöpögtetett áremelések esetén nem ugyanaz a fogyasztók reakciója, mint a sokkszerű lépésnél. A cigarettából származó adóbevétel egyébként már adóemelés nélkül is csökkenőben van. A dohányipari szövetség eladási adatai szerint 2008-ban 16 milliárd szál cigarettát értékesített az ágazat, ami félmilliárddal kevesebb az előző évinél. Az idei első fél év adatai szerint 5 százalékkal csökkent a forgalom a tavalyi év azonos időszakához képest.
A dohányipari termékek forgalmának visszaesésénél nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy az utóbbi időszakban az illegális kereskedelem jelentősen visszaszorult. Ez szakmai vélemények szerint egyértelműen a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) köszönhető, hiszen – mint Sipos Jenő szóvivőtől megtudtuk – az ukrán és a szerb határon maximálisra fokozták a határellenőrzést, a román határ mentén pedig szúrópróbaszerűen állítják meg a gyanús járműveket. Mobil kamionröntgeneket üzemeltetnek, sőt a kábítószer-kereső kutyákhoz hasonlóan cigarettakereső ebeket is használnak.
A legutóbbi nagy fogás is a kutyáknak volt köszönhető. Egy Szerbiából Dániába tartó, horvát sofőr által vezetett hűtőkamion titkos rekeszében 4 ezer karton márkás cigarettát találtak 25 millió forint értékben. Jelenleg vizsgálják, hogy a sofőr milyen szerepet játszott a csempészetben. Az ilyen nagyságrendű csempészáruk ugyanis általában nemzetközi bűnözői csoportokhoz köthetők – állítja a szóvivő, aki hozzátette: a hazai áremelkedés hatására várható, hogy a csempészáruk nagyobb százalékát fogják Magyarországon értékesíteni, és kisebb rész utazik tovább Nyugat-Európába. Ide tartozik a BAT szóvivőjétől kapott információ, mely szerint állítólag a cigarettacsempészek Mekkája Nagy-Britannia és Németország, ahol a teljes dohánypiac hozzávetőleg 30, illetve 20 százalékát birtokolja a feketekereskedelem, ami az ottani magas adótartalommal függ össze. Az elmúlt időszakban a csempészáru 80 százaléka utazott tovább, 20 százalékát értékesítették itthon. Magyarországon jelenleg mintegy feleannyiért lehet a feketepiacon cigarettához jutni, mint amennyit azonos márkájúért üzletben kell fizetni.
A VPOP szóvivője ugyanakkor leszögezi: bár még csak igen rövid idő telt el a júliusi adóemelések óta, eddig nem észlelték, hogy megnőtt volna a cigarettacsempészet. Sipos Jenő nem is tartja valószínűnek, hogy a közteher növekedésének hatására jelentősen nőne a nagybani csempészet, mivel a határellenőrzés nem lesz gyengébb a mostaninál. Új jelenség viszont, hogy ismét többen próbálkoznak a zöldhatáron. Gyakori, hogy robogó vonatból dobálják ki a kartonokat, amiket később igyekszenek összeszedni, vagy ladikok segítségével vízi úton próbálkoznak a csempészettel. Ez utóbbi módszerek azonban inkább a „kispályás” amatőrökhöz kötődnek, jellemzően nem a nemzetközi maffiához. Ennek ellenére a VPOP járőrhajókat üzemeltet a határfolyókon, és fokozott figyelmet fordít a zöldhatárra is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.