A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) még idén márciusban kezdeményezte a kormánynál, hogy sürgősen nyújtson segítséget a bajba került adósoknak. Azt javasolták, hogy a fiatalok kérhessenek két év moratóriumot, amikor csak a minimálbér hat százalékát törlesztik. Ez jelenleg 4140 forint. Jelenleg a friss diplomások az első két évben a minimálbér hat százalékát, onnantól kezdve pedig két évvel korábbi fizetésük hat százalékát törlesztik. Ez a megoldás nem veszi figyelembe, ha valaki időközben elveszítette az állását. Ha az adóst idén elbocsátották, ám két éve még nettó 150 ezer forintot keresett, akkor munkanélküliként is korábbi bére után kell havi húszezer forintot törlesztenie.
A kormánynak négy hónapjába telt, mire végre rendeletet alkotott a könnyítésről, a jogszabály tegnap jelent meg. A mérséklést kérőknek nem kell feltétlenül a legalacsonyabb törlesztőrészletet választaniuk: ha például jelenleg húszezer forintot fizetnek, akkor legfeljebb négyezer forintra mérsékelhetik a fizetnivalót, de választhatnak akár tíz- vagy tizenötezer forintos részletet is. Ez azért nagyon lényeges – magyarázta lapunknak Őri András, a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatója –, mert tisztában kell lenni azzal, hogy a radikális csökkentés jelentősen megnöveli a futamidőt, és a kamatok miatt a visszafizetendő összeg is nő. A mérséklést nem kötötték feltételekhez. Azt bárki kérheti, aki úgy érzi, hogy pénzügyi gondjai vannak. Az igénylőnek a Diákhitel Központnál kell bejelentenie, hogy kevesebbet kíván törleszteni, a szükséges nyomtatványt a központ honlapjáról le lehet tölteni. Hamarosan lesznek olyan adósok, akiknek a mérséklés ellenére legalább a minimálbér 8 vagy 9 százalékát kell fizetniük. Ők azok a költségtérítéses hallgatók, akik jelenleg a legmagasabb összegű hitelt, havi 50 ezret vesznek fel. Többet törlesztenek azok is, akik árvaságuk vagy szüleik munkanélkülisége miatt a többieknél nagyobb összegű kölcsönt kapnak.
A Fidesz szerint rendkívül rossz megoldás született, ami később akár az egész hitelrendszert bedöntheti. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint a mindenkori jövedelemhez kellene kötni a törlesztőrészlet összegét, így mindenki aktuális jövedelme alapján fizetne. Mivel részletcsökkentés igénybevételéhez nem szabtak feltételeket, előfordulhat, hogy olyanok is igénybe veszik azt, akik nem feltétlenül szorulnak rá erre. Arra sincs garancia, hogy a mérséklést kért adósnak két év múlva lesz munkája, sőt, lehet, hogy éppen akkor veszíti el az állását. Sió leszögezte: ha nagyon sokan veszik igénybe a kedvezményt, akkor jelentősen csökkenhet a Diákhitel Központ bevétele, aminek az új hallgatók fizethetik meg az árát kamatemelés, illetve a hitelfeltételek szigorítása formájában.
Tömegbaleset történt az M1-esen, öt jármű ütközött