Elégedett a béketárgyaló

A szerbeknek viselkedniük kell, ha az Európai Unió tagjai akarnak lenni, mondta nemrégiben lapunk kérdésére Martti Ahtisaari finn diplomata és béketárgyaló, aki a koszovói rendezés során tett erőfeszítéseiért Nobel-békedíjat kapott 2008-ban.

2009. 07. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dicséret Sorosnak. Boldog vagyok, hogy megkaptam a Közép-európai Egyetem (CEU) díját, mivel nagyon nagyra tartom a Nyílt Társadalom Alapítvány és Soros György tevékenységét – mondta Martti Ahtisaari, mielőtt átvette volna a kitüntetést. A finn diplomata a CEU Nyílt Társadalom Díját kapta, amelyet az kap minden évben, aki a legtöbbet teszi a Soros György befektető által megfogalmazott nyílt társadalom kialakításáért. (MN)


Koszovó nagyon nyugodt, a szükséges intézmények 95 százalékát felállították, ennek nagyon örülök. Amire most Koszovónak koncentrálnia kell, az a gazdaság, a gazdaság és a gazdaság – mondta Ahtisaari, aki elárulta azt is, hogy a függetlenség kikiáltása óta csak most, az első évforduló megünneplésekor járt újra a helyszínen. Szerinte az a tény, hogy 60 ország elismerte Koszovó függetlenségét, nagyon bátorító kezdés, és biztos benne, hogy a többi ország is előbb-utóbb csatlakozni fog a jövőben. A diplomata szerint az elsőrendű cél nem az ENSZ-tagság, hanem a nemzetközi pénzügyi szervezetekben való részvétel, így nagy öröm számára, hogy Koszovó ma már tagja a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és a Világbanknak. Ahtisaari úgy látja, Koszovónak kiváló adottságai vannak ahhoz, hogy energiaipari központ legyen, a szükséges tőkét azonban külföldről kell kölcsönkérnie. A jövőben Koszovó termelheti az energiát az egész térségnek – jósolta a béketárgyaló.
A diplomata szerint mind Szerbiának, mind Koszovónak csatlakoznia kell a jövőben az Európai Unióhoz, de ez csak úgy képzelhető el, hogy elismerik egymás függetlenségét. Egyúttal elvetette azt az elképzelést, hogy problémát okozhat a koszovói szerbek helyzete, akik semmiféle autonómiával nem rendelkeznek. Ha Szerbia csatlakozni akar az EU-hoz, akkor viselkednie kell – szögezte le Ahtisaari, aki hozzátette, több szerbbel is találkozott a Pristinában rendezett fogadáson, és különbözőképp állnak hozzá a helyzetükhöz. A béketárgyaló szerint néhányan nem akarnak együttműködni a hatóságokkal, mások otthonuknak érzik Koszovót, és sokan a boldogulást keresik a mostani helyzetben. Emellett úgy vélte, miután Koszovó és Szerbia csatlakozik az unióhoz, ez a kérdés már nem lesz fontos, hiszen a határok átjárhatósága miatt bárki meglátogathat bárkit. Mindazonáltal nem lehet azt az utat járni, hogy egy autonóm közösségen belül újabb és újabb autonómiákat hozunk létre, Koszovó ugyanis egy független ország – állította Ahtisaari, aki szerint azonban ha a kormány által felajánlott segítséget a lakosság egy része elutasítja, akkor nem a fennálló hatalomban van a hiba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.