Hiller István pluszpénzt osztogatna

Egy napon jelentette be Hiller István oktatási miniszter és az egykori SZDSZ-es képviselőjelölt Szabó Gábor főrektor a hazai felsőoktatást megmentő javaslatát, és – vélhetőleg véletlenül – mindketten ugyanarra a megoldásra gondoltak: pluszpénzt kell adni a „kiemelkedő teljesítményt nyújtó” egyetemeknek. Szakemberek szerint az új verzió a kis főiskolák kivégzésére irányul, az ellenzék szerint a cél a haveri köröknek való osztogatás.

2009. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi, a hallgatók száma alapján működő normatív finanszírozás minden intézményt arra kényszerít, hogy benntartsa a képzésben a hallgatókat. Ezért olyan, teljesítményközpontú finanszírozásra lenne szükség, amely a normatíva helyett vagy mellett plusztámogatást adna a jól teljesítő intézményeknek – így nyilatkozott tegnap Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia elnöke a Népszabadságnak. Mintha Hiller István csak a főrektor „kritikájára” várt volna, nyomban bejelentette, hogy új felsőoktatási finanszírozási rendszer bevezetésére tesz javaslatot. Pluszpénzt kapnának azok az intézmények, amelyek a kutatás-fejlesztés, a tudományos továbbképzés, a doktori iskolák működtetésében kiemelkedőek. A jutalmazott iskolák száma várhatóan tíz alatt, de mindenképpen öt fölött lenne. Az új pénzügyi rend már jövő szeptemberben életbe lépne. Az oktatási miniszter a távirati irodának arra a kérdésére nem válaszolt, hogy mekkora összeget szánnak erre a célra. Arra a felvetésre, hogy nem okoz-e feszültséget a kis és a nagy intézmények között a nagyobb infrastruktúrával rendelkezők kiemelt támogatása, Hiller azt mondta: nem másoktól való elvonásról, hanem minőségcentrikus fejlesztésről van szó. Azt ugyanakkor elismerte, hogy vannak olyan intézmények, amelyeknek kevésbé kedvez a minőségalapú finanszírozás.
Szakemberek szerint a miniszter és a főrektor egybecsengő ötlete a kis főiskolák kivégzésére irányul. A pluszpénzt ugyanis csak azok a nagy egyetemek kaphatnák meg – így például a Szabó által vezetett Szegedi Tudományegyetem –, amelyeknek kiterjedt, modern infrastruktúrájuk és apparátusuk van a különleges feladatok elvégzésére, az újabb forrásokból végzett beruházásokkal pedig végleg versenyképtelenné tennék a kicsiket. A Fidesz gyanúja szerint azonban Hiller a hatalom utolsó perceit kihasználva osztogatni akar a baráti iskoláknak. Sió László, az ellenzéki párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője leszögezte: a javaslatban semmi konkrétum nem szerepel, így bármelyik intézménynek odaítélhetnék a pluszpénzt. Nem először fordulna elő, hogy Hiller István érdemtelenül emelne fel egyes iskolákat, míg másokat méltánytalanul mellőzne, pusztán politikai megfontolásból. A politikus emlékeztetett: az Állami Számvevőszék legutóbbi jelentése rámutatott, hogy Hiller minisztersége alatt romlott a felsőoktatás minősége és támogatása, ezért az lenne a legjobb, ha a szocialista politikus a kormányváltásig semmilyen változtatást nem hozna az oktatásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.