Hiller nem foglalkozik a Simor-üggyel

2009. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lesz eljárás. Nem rendeli el vagyonnyilatkozati eljárás megindítását Simor András jegybankelnökkel szemben Géczi József Alajos, az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságának elnöke. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese június 4-i sajtótájékoztatóján jelentette be: pártja vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményez az MNB-elnök ellen, hogy kiderüljön, miért csökkent egy év alatt közel 900 millió forinttal Simor András vagyona, és ez milyen öszszefüggésben van a jegybankelnök offshore cégével. Előzmény: a jegybankelnök vagyonnyilatkozataiból kiderült, hogy a 2007-es dokumentum szerint Simor összesen 923 millió forintos, befektetési alapokban tartott megtakarítással bírt. Az egy évvel később tett nyilatkozatában viszont már azt közölte: csupán 67 millió forintja van befektetési alapokban.


A Hiller-tárcától választ kaptunk tegnap arra a kérdésünkre, nem összeférhetetlen-e, hogy Simor András jegybankelnök másodállásban tőlük kap fizetést mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gazdasági tanácsának elnöke. Az oktatási minisztérium szerint a felsőoktatási törvény 23. paragrafusának hetedik bekezdése pontosan nevesíti, hogy kik nem lehetnek az egyetemek gazdasági tanácsának tagjai, ezek között azonban nem sorolják fel a pénzintézeti vezetőket. Azzal kapcsolatban azonban, hogy a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény határozottan tiltja, hogy a jegybankelnök egyéb gazdasági kereső tevékenységet folytasson, kijelentették, hogy az oktatási miniszter az összeférhetetlenségi helyzet vizsgálatakor elsődlegesen a felsőoktatási törvényi rendelkezések érvényre juttatásáért felel.
Tegnap megírtuk: havi 7,8 millió forintos fizetése mellett másodállást vállal Simor András jegybankelnök. Simor a Zeneakadémia gazdasági tanácsának elnöke, tisztségéért vagyonnyilatkozata szerint havi bruttó egymillió forintot, az MNB és az oktatási tárca közlése szerint azonban csupán havi 150 ezer forintot kap Hiller István oktatási minisztertől.
Simon Attila alkotmányjogász szerint a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2001. évi LVIII. törvény szerint az MNB elnöke további munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló további jogviszonyt nem létesíthet. A szakember szerint van ugyan néhány kivétel, hiszen az MNB elnöke is végezhet tudományos, oktatási, művészeti, lektori, szerkesztői, valamint jogi oltalom alá eső szellemi tevékenységet, a gazdasági tanács vezetése azonban gazdasági feladat, amit szigorúan tilt a jogszabály. Az oktatási-szellemi tevékenység lehetővé tétele pusztán azt jelenti, hogy a szakember óraadóként előadásokat tarthat az egyetemeken.
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője egy tegnapi sajtótájékoztatón azt mondta: ebben az ügyben is zavaros nyilatkozatokat tesz a jegybank vezetése, de ha Simor András az oktatási tárcától kap fizetést, akkor felvetődik a jegybankelnök függetlenségének kérdése is. Hozzátette: ez is azon ügyek közé tartozik, amelyek miatt a Fidesz morálisan és szakmailag is alkalmatlannak tartja posztjára Simor Andrást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.