Izrael milliárdokat szán a telepfejlesztésre

Nem sikerült megállapodnia egymással az izraeli védelmi miniszternek és az amerikai közel-keleti különmegbízottnak a telepfejlesztések ügyében. Legközelebb két hét múlva találkozik egymással George Mitchell és Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő.

2009. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ehud Barak és George Mitchell közös nyilatkozata arról szólt, hogy áttekintették a kérdést, az előttük álló feladatokat, és folytatják a tárgyalást. Izrael ugyan azt mondja, hogy a békéért hajlandó lépéseket tenni, de elsősorban az arab államokra és a palesztinokra mutogat, az Egyesült Államok pedig továbbra is kiáll a ciszjordániai zsidó telepek fejlesztésének befagyasztása mellett. A mostani kudarc várható volt, a hírek szerint Amerika a következő tárgyalásig hátra lévő két hétben arra számít, hogy Izrael gesztusokat fog tenni a palesztinok felé, de elvárja a környező arab államoktól is a bizalomépítő tetteket Izrael irányába.
Arról azonban a jelek szerint szó sincs, hogy Izrael bármi módon készülne a megszállt területek kiürítésére. A Jerusalem Post információja szerint a telepesek kártalanítására a kormány 32 millió sékelt (körülbelül 1,5 milliárd forintot) irányzott elő, minthogy az Európai Unió vámot szed a megszállt területekről érkező termények után. A Békét Most! nevű izraeli békepárti szervezet szerint ez az összeg így is csak egy kis töredéke annak a pénznek, amelyet a kormány a következő két évben akar a telepekre fordítani. Számításaik szerint összesen kétmilliárd sékel (körülbelül százmilliárd forint) áll rendelkezésre erre a célra, amelyből egymilliárd kifejezetten így is szerepel a költségvetésben, a fennmaradó összeget pedig több minisztériumon keresztül juttatják el a megszállt palesztin területeken élő zsidó telepeseknek. A Békét Most! kimutatása szerint például 280 millió sékelt fordítanak az 1-es út megépítésére, amely Máále Adumim teleptől vezet a Holt-tengerhez, végig palesztin területen. Ez a telep egyike azon három városnak, amelyekről az ENSZ jelentéstevői 2005-ben azt írták, fejlesztésük esetén Ciszjordániát kettévágják, és azt bantusztánokká alakítják.

Büntetést kérnek. Súlyos büntetést kért tegnap az izraeli legfelső bíróság két katonára, amiért tavaly szeptemberben egyikük rálőtt egy megkötözött és bekötött szemű palesztin tüntetőre. Omri Borberg alezredest és „L. törzsőrmestert” a hadsereg hivatalosan „helytelen kezeléssel” vádolja. Az eset nagy vihart kavart Izraelben, főként azóta, hogy a B’Celem békeaktivistái nyilvánosságra hozták videofelvételüket az esetről. A filmen az látszik, hogy a megkötözött tüntetőt Borberg tartja hátulról, alacsonyabb rangú társa pedig közvetlen közelről lábon lövi. (S. L. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.