Két tűz közé került a brit tájékoztatás

Tizenöt brit katona halt meg egy hónap alatt Afganisztánban, ez pedig heves indulatokat vált ki a brit parlamentben és a médiában egyaránt. David Cameron, az ellenzéki toryk elnöke tegnap a parlamentben azonnali csapaterősítést követelt, és sokkal több helikoptert, a miniszterelnök azonban megvédte a hadműveleteket. A független és a közszolgálati brit média pedig harapófogóba került, mert vagy propagandát készít, vagy ellene fordul a hadsereg.

2009. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Metszően éles eszű ember volt, aki hihetetlen hozzáértéssel vezette az embereit – mondta Bob Ainsworth védelmi miniszter Rupert Thorneloe alezredesről, aki a legmagasabb rangú brit katona volt, aki ütközetben esett el a Falkland-háború óta. Richard Dannatt tábornok, vezérkari főnök szerint „a walesi gárda első zászlóaljának bátor és gondos parancsnokaként tökéletesen felkészítette embereit az afganisztáni helyzetre a személyi képességek és a megtörhetetlen szellem tekintetében egyaránt”. Az alezredessel együtt halt meg egy 19 éves fiatalember, Joshua Hammond, aki 16 éves kora óta tartozik a seregbe. Családja szerint fiuk büszke volt arra, hogy katona lehet, és azon hivatás teljesítése közben veszítette életét, amelyet szeretett. A nyilatkozatukban az áll, büszkék arra, hogy Joshua készen állt a szolgálatra, Afganisztán népének megsegítésére. A BBC brit közszolgálati adó honlapja megkérdezte az alezredes és a fiatal katona bajtársait, és szavaikból kiderül, mindkét elesett katonáról kizárólag szuperlatívuszokban lehet beszélni.
Az Egyesült Királyság eddig 184 katonát veszített az afganisztáni háborúban, voltaképp ismeretlen ellenséggel hadakozva. Gordon Brown miniszterelnök tegnap a parlamenti vita során leszögezte, a katonák célja egyértelmű: megakadályozni, hogy a terrorizmus Nagy-Britannia utcáira eljusson. A brit sajtóban megjelent értékelések természetesen mindannyiukról idealizált képet festenek. A BBC azonban kényes helyzetben van, amikor meg akar felelni a saját semlegességi kódexe előírásainak, ugyanakkor hazafias sajtótermékként a hősi halottakat méltatja és elfedi esetleges hibáikat, túlkapásaikat. A hadsereg ugyanis hivatalból rendszeresen maga mellé veszi az újságírókat, ők pedig ezáltal háborús propagandát kifejtő tudósítók lesznek. A háborúban ugyanis a sajtót cenzúrázzák, így a BBC-t is.
A csatorna Panorama című műsorában két éve készítettek egy összeállítást az afganisztáni csapatokról. A briteknek van arcuk, az ellenségnek, az áldozatoknak soha, ugyanis ez a hadsereg cenzorának az utasítása. Emlékezetes, hogy Harry herceg, a brit trónörökös fia is Afganisztánban szolgált, a róla szóló dokumentumfilmek pedig egyértelműen propagandaalkotások.
Egy évvel később viszont a Panorama egy olyan filmet készített, amely arról szólt, hogy brit katonák megkínoztak és megöltek hat iraki civilt még 2004-ben. A dokumentumfilmre reagálva a hadsereg szóvivője azt mondta, ez a legsúlyosabb provokáció, amellyel megtámadták a brit hadsereget. A parancsnokok szerint az egész történet kitaláció, és ezt Nagy-Britannia ellenségei fel fogják használni az iszlám világban. Az eseteket továbbra is vizsgálják, s több alkalommal megállapították, hogy a vádak igazak voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.