Elismerte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), hogy csupán egyetlen cég felelt meg a feltételeknek a TIOP 1.1.1/07/1 jelű pályázathoz kapcsolódó tenderen, ám jelenleg még nem a végleges, csupán az első árajánlatnál tartanak, amely alapján megkezdhetik a tárgyalásokat.
Arra a kérdésünkre nem válaszoltak, hogy melyik az állva maradt cég, a lapunk birtokába került dokumentumokból viszont kiderül, hogy érvényes ajánlatot egyedül a Hewlett Packard adott be. Emlékezetes: néhány hete számoltunk be arról, hogy az idén áprilisban már másodjára kiírt tenderre ketten jelentkeztek, a HP és az IBM, utóbbi azonban nem felelt meg a közbeszerzési eljárásban kiírt pénzügyiminimum-követelményeknek, ezért azonnal ki kellett volna zárni. Vági Márton, az NFÜ elnöke azonban a bíráló bizottság javaslatát elutasítva, a közbeszerzési törvényt megszegve az idén májusban mégis érvényesnek nyilvánította az IBM jelentkezését, vagyis továbbengedte a céget második körbe. A lépést Puskás Imre, az NFÜ jogi főosztályvezetője javasolta Váginak. Puskás a lapunk birtokában lévő levélben azzal indokolta az IBM versenyben tartásának szükségességét, hogy az uniós ellenőrzések nem a nemzeti törvények betartását, hanem a versenyhelyzet megteremtését vizsgálják elsősorban, márpedig az IBM kizárása esetén csupán egyetlen cég, a HP maradna versenyben.
*
Az NFÜ utólag mégis érvénytelenítette az IBM ajánlatát, a jogsértés leleplezése után ugyanis a HP megtámadhatta volna a Közbeszerzési Döntőbizottság előtt az IBM-et versenyben tartó döntést, és minden bizonnyal nyert is volna.
Az NFÜ idén áprilisban már másodszor írta ki a tendert, miután az első pályázatot februárban érvénytelenítette. A két pályázó az első tenderen is az IBM és a HP volt, és az IBM pályázata akkor is azért volt érvénytelen, mert nem felelt meg a szigorú pályázati pénzügyi követelményeknek. A tender érvénytelenítése után az NFÜ elárulta, hogy az IBM volt az olcsóbb, korábbi árajánlatát 19 milliárd forintra csökkentette. Akkor úgy tűnt, az NFÜ azért érvénytelenítette az első tendert, mert a kedvezőbb ajánlatot tevő IBM-mel akar megállapodni, ezt pedig csak egy új pályázat keretein belül teheti meg oly módon, hogy a kiírásában enyhébb pénzügyi követelményeket ír elő a jelentkezőknek. Az NFÜ azonban az új tenderben ismét feltételül szabta, hogy csak olyan pályázó jelentkezését fogadja el, amelyben az ajánlattevő, a vele közösen ajánlattevők és a tíz százalék fölötti alvállalkozók előző három üzleti évben elért, informatikai eszközök forgalmazásával kapcsolatos bevétele legalább nettó húszmilliárd forint legyen, holott az előző tender során már kiderült, hogy az IBM-é még a 18 milliárd forintot sem éri el, tehát jelentkezése csakis érvénytelen lehet. Furcsa az is, hogy az IBM korábbi 19 milliárd forintos árajánlata ellenére a korábbi 24 milliárd forintról 28 milliárdra emelték a digitalizálásra szánt összeget. Az NFÜ tehát a cégek pénzügyi adatainak ismeretében is olyan feltételeket szabott, amelyeknek a drágább ajánlatot tevő HP felel meg.
Az NFÜ egyébként arra a kérdésünkre már nem is válaszolt, hogy mikor kapják meg az iskolák a táblákat. Emlékezetes: Gyurcsány Ferenc először 2008 szeptemberére ígérte a digitalizálást, majd az akkor még Bajnai Gordon jelenlegi kormányfő vezette NFÜ többször módosította a céldátumot: először tavaly karácsonyra, majd idén húsvétra, végül a szeptemberi tanévkezdésre. Most már szinte bizonyos, hogy a legutolsó időpont is álom marad.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben