Han nemzetiségű kínaiak vonultak az utcákra vasrudakkal, botokkal és kardokkal, hogy szembeszálljanak az ellenük harcoló ujgurokkal Ürümcsiben. A két közösséget a rohamrendőrség könnygázgránátokkal választotta szét, Vang Le-csüan (Wang Lequan) hszincsiangi kommunista párttitkár pedig „teljesen szükségtelennek” nevezte a megmozdulást. A hivatalos adatok szerint eddig 156 ember – többségük han nemzetiségű – halt meg a zavargások során. Az ujgur csoportok szerint ennél jóval többen vesztették életüket, az áldozatok 90 százaléka pedig az ő soraikból kerül ki. Egyik állítást sem lehet megerősíteni vagy megcáfolni, ugyanis a kínai hatóságok elismerten korlátozzák az internet működését a tartományban. A helyzet fontosságát jelzi az Új Kína hírügynökség honlapja, amelyen külön szekciót nyitottak a zavargásoknak. A kínai sajtó az ilyen helyzetekben általában elhallgatja az eseményeket, most azonban részletesen beszámolnak arról, hogy az internet korlátozása a zavargások más városokra való elterjedését előzi meg, valamint megtudható, hogy a letartóztatottak súlyos büntetésre számíthatnak.
Elutasította az Ujgur Világkongresszus Egyesült Államokban élő vezetője azokat a kínai állításokat, amelyek szerint ő szította és irányította volna a zavargásokat. „Ezek a vádak valótlanok. Én nem szerveztem semmiféle tiltakozást és nem biztattam az embereket arra, hogy tüntessenek” – szögezte le Rebíja Kadír, akit az MTI idézett.
Bár névleg az ujgur tartomány autonóm, a helybéli őslakosság számára ez nem jelent önkormányzatot. A kínai hadsereg 1949-ben vonult be a tartományba, amelyet Pekingben Hszincsiang békés felszabadításaként emlegetnek. 1953-ban félmillió han lakott itt, a 2000-es népszámlálás viszont már 7,5 millió hant talált, nem számítva a katonákat és családjaikat, valamint a pártfunkcionáriusokat. Az etnikailag igen sokszínű tartományban máig többségben vannak az ujgurok, az összlakosság 45,2 százalékát teszik ki a han kínaiak 40,6 százalékával szemben. Ürümcsi viszont egyértelműen han város, a 2,6 milliós lakosság háromnegyede a kínai többségi etnikumához tartozik, s mindössze 12 százalékuk ujgur.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?