Nagy-Britanniában betiltottak egy izraeli turisztikai kampányplakátot, amelyen Izrael állam részeként jelenítették meg a Gázai övezetet, Ciszjordániát és a Golán-fennsíkot. A brit hirdetési felügyelet állásfoglalása szerint a felsorolt területek „státusával kapcsolatban nemzetközi viták vannak”, s rövid időn belül 442 panaszt kaptak a térkép miatt, ezért annak betiltásáról határoztak. A Gázai övezet nemzetközi státusa teljesen zavaros, hivatalosan sem megszállt területnek, sem függetlennek nem tekinthető. Ciszjordánia nagy része izraeli megszállás alatt van, kivéve Kelet-Jeruzsálem, amelyet a zsidó állam annektált, hasonlóan a Golán-fennsíkhoz. Az izraeli turisztikai minisztérium azzal védekezett, hogy a térkép nem részletes rajz, hanem egy általános séma, annak semmi köze nincs a politikához.
Ez a térkép nem először került a brit hirdetési hatóság szeme elé. Idén májusban már felhívták a figyelmet arra, hogy a londoni metróban használt térképen Palesztina Izrael részeként jelenik meg. Akkor a minisztérium elismerte, hogy hibát követett el, de elutasította a londoni közlekedési vállalat kérését, hogy vegye le a hirdetést. A palesztinok érdekeit védő egyik szervezet arra mutatott rá akkor, hogy a hirdetés hazugságot terjeszt, azt, hogy az Izraelbe utazó meglátogathatja a Gázai övezetet is, pedig oda még a humanitárius szervezetek tagjai sem léphetnek be.
A mostani turisztikai kampány honlapján (www.thinkisrael.com) valóban úgy tűnik, hogy nincs különbség Ciszjordánia és Izrael között. Az oldalon utakat ajánlanak Tel-Avivba és Haifába éppúgy, mint Kumránba, a Holt-tenger mellé. Itt egy kis bemutatóterem áll, s a környéken láthatók a barlangok, amelyekben megtalálták a nevezetes tekercseket. Ez azonban a Palesztin Nemzeti Hatóság területén fekszik. Az előre készített útitervek a Golán-fennsíkot is figyelembe ajánlják, ahonnan Cfát szent városát érintve ismét Ciszjordánián keresztül vezet az út a Holt-tengerhez, ezt azonban a honlap nem említi. A mozlimokról szóló beszámolóban azonban azt írják, az országban élő közösség tagjai főként Galileában és Haifában élnek, és egy szót sem ejtenek a Ciszjordániában élőkről. A felajánlott Izrael-térképen azonban Ciszjordánia éppúgy Izrael része, mint a hirdetésen szereplő rajzon, és egyetlen jelölés sem utal arra, hol van a hírekben szereplő Nyugati part (West Bank). Helyette Szamária (Shomron) és Júdea (Yehuda) szerepel. A Gázai övezet azonban – héber nevén – fel van tüntetve, s határánál az összes út megszakad.
Az Izraelben használatos térképek nagy része egyébként nincs tekintettel a politikai eseményekre, legnagyobb részük semmilyen módon nem jelzi, hogy Ciszjordánia és a Gázai övezet megszállt terület.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?