Letörölték a térképről Palesztinát

2009. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britanniában betiltottak egy izraeli turisztikai kampányplakátot, amelyen Izrael állam részeként jelenítették meg a Gázai övezetet, Ciszjordániát és a Golán-fennsíkot. A brit hirdetési felügyelet állásfoglalása szerint a felsorolt területek „státusával kapcsolatban nemzetközi viták vannak”, s rövid időn belül 442 panaszt kaptak a térkép miatt, ezért annak betiltásáról határoztak. A Gázai övezet nemzetközi státusa teljesen zavaros, hivatalosan sem megszállt területnek, sem függetlennek nem tekinthető. Ciszjordánia nagy része izraeli megszállás alatt van, kivéve Kelet-Jeruzsálem, amelyet a zsidó állam annektált, hasonlóan a Golán-fennsíkhoz. Az izraeli turisztikai minisztérium azzal védekezett, hogy a térkép nem részletes rajz, hanem egy általános séma, annak semmi köze nincs a politikához.
Ez a térkép nem először került a brit hirdetési hatóság szeme elé. Idén májusban már felhívták a figyelmet arra, hogy a londoni metróban használt térképen Palesztina Izrael részeként jelenik meg. Akkor a minisztérium elismerte, hogy hibát követett el, de elutasította a londoni közlekedési vállalat kérését, hogy vegye le a hirdetést. A palesztinok érdekeit védő egyik szervezet arra mutatott rá akkor, hogy a hirdetés hazugságot terjeszt, azt, hogy az Izraelbe utazó meglátogathatja a Gázai övezetet is, pedig oda még a humanitárius szervezetek tagjai sem léphetnek be.
A mostani turisztikai kampány honlapján (www.thinkisrael.com) valóban úgy tűnik, hogy nincs különbség Ciszjordánia és Izrael között. Az oldalon utakat ajánlanak Tel-Avivba és Haifába éppúgy, mint Kumránba, a Holt-tenger mellé. Itt egy kis bemutatóterem áll, s a környéken láthatók a barlangok, amelyekben megtalálták a nevezetes tekercseket. Ez azonban a Palesztin Nemzeti Hatóság területén fekszik. Az előre készített útitervek a Golán-fennsíkot is figyelembe ajánlják, ahonnan Cfát szent városát érintve ismét Ciszjordánián keresztül vezet az út a Holt-tengerhez, ezt azonban a honlap nem említi. A mozlimokról szóló beszámolóban azonban azt írják, az országban élő közösség tagjai főként Galileában és Haifában élnek, és egy szót sem ejtenek a Ciszjordániában élőkről. A felajánlott Izrael-térképen azonban Ciszjordánia éppúgy Izrael része, mint a hirdetésen szereplő rajzon, és egyetlen jelölés sem utal arra, hol van a hírekben szereplő Nyugati part (West Bank). Helyette Szamária (Shomron) és Júdea (Yehuda) szerepel. A Gázai övezet azonban – héber nevén – fel van tüntetve, s határánál az összes út megszakad.
Az Izraelben használatos térképek nagy része egyébként nincs tekintettel a politikai eseményekre, legnagyobb részük semmilyen módon nem jelzi, hogy Ciszjordánia és a Gázai övezet megszállt terület.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.