Magyar barátja lett a főrektor

Minden adott ahhoz, hogy Magyar Bálint a következő néhány hónapban véghezvigye a felsőoktatás gyökeres átalakítását, mára ugyanis a zsebében tudhatja a felsőoktatás legfontosabb szakmai testületét is. Július 1-jétől az a Szabó Gábor lesz a Magyar Rektori Konferencia elnöke, aki korábban SZDSZ-es pártpolitikus, majd a tandíj egyik legfőbb élharcosa volt.

2009. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Gábort, a Szegedi Egyetem rektorát választotta elnökének a Magyar Rektori Konferencia (MRK) plénuma, így július 1-jétől egy évig ő vezeti a felsőoktatás legfontosabb szakmai testületét. Bár az MRK nem rendelkezik vétójoggal a felsőoktatást érintő módosításokat illetően, az oktatási miniszter minden indítványról kikéri a testület véleményét. Az MRK tagja a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanácsnak (FÉT) is, amely a legfőbb érdekképviseleti szerv a felsőoktatásban. Ha a FÉT elutasít egy javaslatot, akkor azt a kormány általában kénytelen elvetni, vagy legalábbis engedményeket tenni.
Az MRK elnöksége – amelyet eddig Rudas Imre, a Budapesti Műszaki Főiskola elnöke vezetett – nemrég elutasította a magyar iskolákkal szemben a külföldi intézményeket előnybe hozó, nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmények létrehozásáról szóló törvényjavaslatot, és nem kapott többséget Magyar Bálint másik indítványa sem, amely költségtérítésre kötelezné a minimális képzési időt akár egyetlen félévvel is túllépő hallgatókat.
*
Az MRK eddig sem tűnt egészen függetlennek, hiszen az elnökség tagja többek között Magda Sándor MSZP-s országgyűlési képviselő és Mészáros Tamás, akit szocialisták miniszterelnöknek kértek fel. Félő azonban, hogy Szabó kinevezésével végképp pártpolitikai alapon születhetnek döntések. Az MRK új elnöke 1998-ban az SZDSZ országgyűlési képviselőjelöltje volt Szeged 1. számú választókörzetében. A politikus nem került a parlamentbe, csak negyedik lett. Szabó azóta is közel áll a liberálisokhoz, Sándor Klára liberális oktatáspolitikus ugyanis az egyetem bölcsészkarának tanára. Magyar Bálint egyébként valamennyi felsőoktatási törvénymódosító javaslatát Sándor Klárával együtt dolgozta ki és nyújtotta be az Országgyűlésnek.
Sokan azért tartják Szabót alkalmatlannak a posztra, mert a vele egyet nem értőkkel szemben antidemokratikus módszereket alkalmaz. Nagy vihart kavart, amikor tavaly Török Márk, az egyetem hallgatói önkormányzatának elnöke ellen fegyelmi eljárást indított, és két félévre kitiltotta őt az intézményből. Török ellen az egyik legsúlyosabb vád az volt, hogy tiltott helyen dohányzott. A diákok szerint azonban Szabó azért akarta eltakarítani őt az útból, mert Török fellépett a tandíj bevezetése ellen, míg a rektor a diáksarc mellett kampányolt.
– Szabó Gábornál antidemokratikusabb rektort még nem láttam. Török Márk ügye után a hallgatók joggal tarthatnak attól, mi vár rájuk, ha ő lesz az MRK elnöke – jelentette ki lapunknak Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. Hozzátette: az MRK elnökével szemben alapvető követelmény a politikai függetlenség, hiszen az ő feladata az egyetemek érdekeinek védelme, nem pedig a pártoké. Nehéz elképzelni, hogy az SZDSZ egykori politikusa fellép majd kollégái javaslatai ellen.
Szerettük volna megtudni Szabó Gábortól, hogy még mindig tagja-e az SZDSZ-nek, és hogy mi a véleménye Magyar törvényjavaslatairól, sajtótitkára azonban felháborodva utasította el érdeklődésünket. Arra hivatkozott, hogy a rektor a jövő heti sajtótájékoztatóig egy újságírónak sem nyilatkozik, mert ő annyira korrekt, hogy nem juttatja jogtalan versenyelőnyhöz azokat a tollforgatókat, akik idő előtt megkérdezték a véleményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.