Minden évben más helyszínen adják át az Árpád-pajzsokat, s ezeket tudatosan úgy választják ki a szervezők, hogy a magyar kultúrtörténet szempontjából különleges jelentőségűek legyenek. Az első alkalmat a budai Várban tartották, tavaly pedig Kaposmérőn ünnepeltek. A pajzsot idén szombaton az esztergomi várpalotában, a bazilika szomszédságában vehették át a díjazottak: a Hévízi-tavat megmentő Balogh Zoltán főorvos, Czakó Gábor író, Grosics Gyula sportlegenda, Makovecz Imre építőművész, Morvai Krisztina EP-képviselő, Papp Lajos szívsebészprofesszor, illetve Lovas István újságíró, lapunk munkatársa. A pajzs – ahogy Szörényi Levente fogalmazott – jelképes védettséget biztosít a kitüntetetteknek a nemzet fennmaradásáért vívott küzdelmükben.
– Nagyon régen jöttem haza az állomáshelyemről ilyen örömmel, mint most, és különösen annak örülök, hogy minden díjazott a barátom – mondta lapunk munkatársa, Lovas István a pajzs átvétele kapcsán. Az újságírót, a Magyar Nemzet brüsszeli tudósítóját Wittner Mária egykori ’56-os halálraítélt, országgyűlési képviselő méltatta, aki beszéde végén hangsúlyozta: „légy büszke erre a nem akármilyen kitüntetésre, ezt nem az állam adja!” Szokolay Sándor, a tavaly Áprád-pajzzsal elismert zeneszerző laudálta Papp Lajost, akit a „nemzet szívsebészének” nevezett, Grosics Gyula díja kapcsán pedig elhangzott: abban a korban a meccs volt az egyetlen olyan alkalom, ahol az ember kilencven percre szabadnak érezhette magát.
Az idei ünnepi műsorban Szokolay Sándor bibliai szövegekre komponált A szív teljességétől szól a száj! című kórusművét dirigálta, majd a szerző szólójával szólalt meg Szörényi Levente Wass Albert Adjátok vissza a hegyeimet! regényének szövegrészleteire írt Elég volt! kóruskantátája, Szvorák Katalin pedig népdalokat énekelt. Az impozáns Árpád-pajzs díj alkotói Barcsik Géza grafikusművész, Szakács Sándor ötvösművész, Szabadi Zoltán érmekészítő grafikusművész és Vincze László papírmerítő mester.
Autópályán cserélt kereket egy férfi Komáromban