Nem segítenek az üzletemberek

Újabb bukást könyvelhet el a hilleri oktatáspolitika. Az Állami Számvevőszék jelentésének eddig nem publikált részletei szerint visszájára sült el az egyetemek piacosítása: amióta az intézmények gazdasági döntéseit olyan nagy nevek készítik elő, mint Bokros Lajos volt pénzügyminiszter vagy Simor András jegybankelnök, a várakozásokkal ellentétben csökkent az intézmények saját bevétele. A Miniszterelnöki Hivatal szerint még az idén válságmenedzselésre lesz szükség a felsőoktatásban.

2009. 07. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felsőoktatás finanszírozásának és gazdálkodásának új szabályozása nem érte el a kitűzött célokat. Az intézmények működésének a piacgazdasághoz igazítása nem hozott érdemi eredményeket. Az intézmények nem lettek versenyképesebbek, miközben az erőforrások szétaprózottak, a költségvetési kiadások emelkedtek. Összességében a felsőoktatási rendszer működése gazdaságtalan – derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) felsőoktatási törvény végrehajtását vizsgáló jelentésének eddig nem publikált részleteiből.
A 2005 végén elfogadott, Magyar Bálint (SZDSZ) nevéhez fűződő felsőoktatási törvény nemcsak a képzés rendszerét változtatta meg gyökeresen, de az elégtelen állami támogatás miatt az intézmények gazdálkodását is. A volt oktatási miniszter a gazdasági döntések jogát megpróbálta teljesen kivenni az egyetemeket vezető rektor, illetve a szenátus kezéből, és az ő bábáskodása mellett létrehozott új szervezeteknek, a gazdasági tanácsoknak akarta átjátszani a teljes hatalmat. Bár az Alkotmánybíróság nem engedte kizárólagos hatalomhoz juttatni Magyar tanácsait, mert az korlátozta volna az egyetemi autonómiát, a testületek befolyása így is óriási: ezek készítik elő a szenátus pénzügyekről és gazdasági beruházásokról szóló döntéseit, és ellenőrzik azok végrehajtását. A testületek erősen függenek a kormánytól, hiszen tagjainak egyharmadát a kabinet adja: a 15 ezer hallgatónál kisebb létszámú iskolák testületeibe kettő, az annál nagyobbakba három főt delegált a kormány. Magyar Bálint a tanácsok 2006-os létrehozásakor egyértelműen a gazdaságosabb működést, a bevételek növelését tűzte ki célul. Kijelentette: mivel már nem növelhető számottevően a tandíjas hallgatók száma, az iskoláknak más forrásokat is ki kell aknázniuk a megélhetéshez. Nagyobb hangsúlyt kell fektetniük az önálló vállalkozási tevékenységre, ehhez pedig gazdasági szakemberekre van szükség. A Gyurcsány-kormány mások mellett öt bukott minisztert küldött az egyetemekre, hogy növeljék a bevételt: Bokros Lajost az ELTE-n, Békesi Lászlót a Budapesti Gazdasági Főiskolán, László Csabát a Magyar Táncművészeti Főiskolán, Draskovics Tibort a Pécsi Tudományegyetemen (ők valamennyien pénzügyminiszterek voltak a szocialista–szabad demokrata kormányokban), míg Csillag István egykori gazdasági minisztert a Budapesti Műszaki Főiskolán juttatta pozícióhoz. Surányi György volt jegybankelnök a Budapesti Corvinus Egyetemen, míg Simor András, a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi első embere a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen kapott helyet (Simor két pozíciója alkotmányjogászok szerint összeférhetetlen, ezért egyik tisztségéről le kellene mondania, ám ezt a jegybank vitatja).
Az ÁSZ jelentéséből kiderült, hogy a tanácsok működése nemhogy sikert nem hozott, de még rosszabbak az eredmények, mint a „szakemberek” alkalmazása előtt. Bár az állami iskolák 2007-ben 19-cel több gazdasági társaságban rendelkeztek tulajdoni részesedéssel, mint két évvel korábban, saját bevételeik aránya 2005-ről 2008-ra 0,8 százalékponttal csökkent.
Az ÁSZ kifogásolja, hogy a Hiller-tárca az elmúlt három évben nem készített átfogó értékelést a gazdasági társaságok eredményességéről. Rámutatnak: a PPP- konstrukcióban – magánbefektetők által, hitelből elvégzett egyetemi építkezések – résztvevő 17 állami felsőoktatási intézmény közül öt nagyon súlyos helyzetbe került az árfolyamváltozások miatt megemelkedett törlesztőrészlet miatt. A jelentés azt írja: a Miniszterelnöki Hivatal szerint a kedvezőtlen pénzügyi-gazdasági folyamatok miatt még az idén válságmenedzselő intézkedésekre van szükség a felsőoktatásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.