Súlyos büntetést helyezett kilátásba a Hu Csin-tao (Hu Jintao) vezetésével összeült válságtestület Pekingben az ürümcsi zavargások résztvevőinek. Az elnök a római G8-csúcsról hazaérkezvén azonnal összehívta a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága politikai irodájának állandó bizottságát, és a megbeszélés után leszögezték, a legfontosabb Hszincsiang stabilitásának biztosítása. A hoszszú nevű bizottság arra utasította a hatóságokat, hogy ennek érdekében izolálják és törjék le az aprócska kisebbséget, akik a harcokat kezdeményezik, emellett egyesítsék és oktassák a tömegeket. Szerintük a múlt vasárnapi zavargások a terrorizmusból, a szeparatizmusból és a szélsőségességből fakadnak. Azt már korábban bejelentették, hogy akit gyilkosságban vétkesnek találnak, azt kivégzik. A hatóságok nagyjából 1400 embert tartóztattak le a zavargások kapcsán. A Kínai Kommunista Párt szócsöve, a Zsenmin Zsipao újság is arra szólította fel a kormányt, hogy szigorúan sújtson le a törvények megszegőire.
Ürümcsiben röplapokat szórtak szét, amelyen nyugalomra szólítottak fel, és külföldi erőket vádoltak az összecsapások szervezésével. A városban nyugalom van a BBC tudósítója szerint, ám érezhető a feszültség. Az utcákon szinte csak han kínaiak vannak, akik hangos üdvrivalgással fogadták az érkező katonaságot, az ujgur városrészekben az emberek a házaikban maradtak. A mozlim ujguroknál megnyíltak ugyan a mecsetek, de a boltok főként zárva maradtak.
A kínai média az események csillapodásakor heves ellentámadásba lendült, és bírálta a nyugati sajtó szerinte torz tudósításait, amely a terroristák jogait félti, de nem érdekli az ártatlan áldozatok sorsa. Az Új Kína hírügynökség külön cikket szentelt azoknak az internetes véleményeknek, amelyek elítélik a nagy nyugati újságokat, hírügynökségeket és televíziókat. Tegnapi bejelentésük szerint több mint száz külföldi szerkesztőség kért és kapott engedélyt arra, hogy a helyszínről közvetítse az eseményeket.
Előtérbe helyezték emellett a Peking által az első perctől kezdve az események előidézőjének tartott Rebija Kadír múltját és azokat a bizonyítékokat, amelyek alapján őt vádolják a zavargások szításával. Pan Kang (Pan Guang), a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Központjának igazgatója azt mondta, a „Kelet-Turkesztáni terrorista erők Kadírt a dalai lámához hasonlítják, hogy így adjanak neki nemzetközi elismertséget. Az igazság azonban az, hogy a tibeti vezető által követett utat próbálják ők is, hogy az úgynevezett Hszincsiang-ügyet a nemzetközi sajtó előtt reflektorfénybe helyezzék.”
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást