Peking súlyos büntetésekkel fenyeget

2009. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos büntetést helyezett kilátásba a Hu Csin-tao (Hu Jintao) vezetésével összeült válságtestület Pekingben az ürümcsi zavargások résztvevőinek. Az elnök a római G8-csúcsról hazaérkezvén azonnal összehívta a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága politikai irodájának állandó bizottságát, és a megbeszélés után leszögezték, a legfontosabb Hszincsiang stabilitásának biztosítása. A hoszszú nevű bizottság arra utasította a hatóságokat, hogy ennek érdekében izolálják és törjék le az aprócska kisebbséget, akik a harcokat kezdeményezik, emellett egyesítsék és oktassák a tömegeket. Szerintük a múlt vasárnapi zavargások a terrorizmusból, a szeparatizmusból és a szélsőségességből fakadnak. Azt már korábban bejelentették, hogy akit gyilkosságban vétkesnek találnak, azt kivégzik. A hatóságok nagyjából 1400 embert tartóztattak le a zavargások kapcsán. A Kínai Kommunista Párt szócsöve, a Zsenmin Zsipao újság is arra szólította fel a kormányt, hogy szigorúan sújtson le a törvények megszegőire.
Ürümcsiben röplapokat szórtak szét, amelyen nyugalomra szólítottak fel, és külföldi erőket vádoltak az összecsapások szervezésével. A városban nyugalom van a BBC tudósítója szerint, ám érezhető a feszültség. Az utcákon szinte csak han kínaiak vannak, akik hangos üdvrivalgással fogadták az érkező katonaságot, az ujgur városrészekben az emberek a házaikban maradtak. A mozlim ujguroknál megnyíltak ugyan a mecsetek, de a boltok főként zárva maradtak.
A kínai média az események csillapodásakor heves ellentámadásba lendült, és bírálta a nyugati sajtó szerinte torz tudósításait, amely a terroristák jogait félti, de nem érdekli az ártatlan áldozatok sorsa. Az Új Kína hírügynökség külön cikket szentelt azoknak az internetes véleményeknek, amelyek elítélik a nagy nyugati újságokat, hírügynökségeket és televíziókat. Tegnapi bejelentésük szerint több mint száz külföldi szerkesztőség kért és kapott engedélyt arra, hogy a helyszínről közvetítse az eseményeket.
Előtérbe helyezték emellett a Peking által az első perctől kezdve az események előidézőjének tartott Rebija Kadír múltját és azokat a bizonyítékokat, amelyek alapján őt vádolják a zavargások szításával. Pan Kang (Pan Guang), a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Központjának igazgatója azt mondta, a „Kelet-Turkesztáni terrorista erők Kadírt a dalai lámához hasonlítják, hogy így adjanak neki nemzetközi elismertséget. Az igazság azonban az, hogy a tibeti vezető által követett utat próbálják ők is, hogy az úgynevezett Hszincsiang-ügyet a nemzetközi sajtó előtt reflektorfénybe helyezzék.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.