Régi-új nyertesek egy fillér nélkül

Szó szerint megegyezik a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapján tegnap közzétett, a Nemzeti iskolafelújítási program részeként meghirdetett sokmilliárdos pályázat eredménylistája a tavaly augusztusban közzétett rangsorral. Az NFÜ elismerte: a valóságban az elmúlt egy évben senki nem kapott egy fillért sem.

2009. 07. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap az NFÜ által kihirdetett Nemzeti iskolafelújítási program pályázatán győztes települések listája teljes egészében megegyezik a tavalyi eredménylistával. Az ügynökség magyarázata leszögezi: a 2008-ban megkezdett, eddig közép-magyarországi, illetve hátrányos helyzetű iskolákat érintő közoktatás-fejlesztési döntéssorozat részeként újabb, összesen 253 kedvezményezett mintegy 500 fejlesztési helyszínt érintő pályázatáról született döntés. A nagyszámú és jó minőségű pályázat támogathatósága érdekében a kormány úgy döntött – folytatódik a közlemény –, lehetővé teszi a 2007–2013 közötti keret egy részének korábbi megnyitását, hogy még az idén, további legalább félszáz közoktatás-fejlesztési projekt támogatásáról dönthessenek. Ám az NFÜ az idén is ugyanannak a 253 fenntartónak a pályázatát fogadta el, amelyekét tavaly. Ráadásul az NFÜ tegnap elismerte, a Gyurcsány Ferenc akkori kormányfő által az elmúlt fél évszázad legnagyobb iskolafelújítási programjának nevezett pályázat tavaly augusztus 26-án kihirdetett 253 nyertese közül az elmúlt egy évben egyik sem látott egy fillért sem. Közölték: a tavalyi pályázati eredmények még csak feltételesek voltak, akkor még csak az első forduló zajlott le. Az akkor továbbjutottak még nem kaptak uniós támogatást, csak lehetőséget a projektjük részletes kidolgozására, a mostani döntés viszont már végleges, most zárult le ugyanis a második forduló.
*
Az NFÜ magyarázata több szempontból is sántít. A szervezet honlapján 2008. augusztus 26-án megjelent, a Nemzeti iskolafelújítási programról szóló anyag ugyanis konkrét pályázati döntésről ír, ráadásul szó szerint ugyanazokat a szavakat használja, mint a tegnapi eredményhirdetés. Tavaly augusztusban is azt írták: „a közoktatás-fejlesztési döntéssorozat részeként újabb, összesen 253 kedvezményezett mintegy 500 fejlesztési helyszínt érintő pályázatáról született most döntés. A nagyszámú és jó minőségű pályázat támogathatósága érdekében a kormány úgy döntött, hogy a regionális fejlesztési tanácsok kérésének megfelelően lehetővé teszi a 2007–13 közötti keret egy részének korábbi megnyitását, hogy azok még az idén, további legalább félszáz közoktatás fejlesztési projekt támogatásáról dönthessenek.”
A nagy összegű támogatásokat egyébként szinte kivétel nélkül olyan települések nyerték el, amelyeknek a polgármestere, vagy az országgyűlési képviselője szocialista, illetve független. Kilencszázmilliónál többet 14 település nyert, ebből kilenc szocialista kötődésű. Az egymilliárd forintos álomhatárt hat helység lépte át, közülük öt település tartozik az MSZP táborába.
Az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség egyébként azoknak ad pénzt, akik hajlandók bevezetni a hátrányos helyzetű diákokat a többiekkel együtt nevelő integrált oktatást, illetve azoknak, akik oktatási társulásaikat fejlesztik. Mindkét konstrukció tömeges iskola-összevonásokat és -bezárásokat eredményez. Az iskolák zöme súlyosan lerobbant. Még ma is vannak olyan oktatási intézmények, ahol nincs vezetékes víz. A felújításra összesen 1410-en pályáztak, és csak 253-an nyertek, vagyis csupán az intézmények 18 százaléka teremthet jobb körülményeket a gyerekeknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.