Szabadidejében Simor András a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gazdasági tanácsának elnöki tisztségét tölti be havi bruttó egymillió forintért – derül ki a jegybankelnök vagyonnyilatkozatából. Simor vallomása végzetes lehet, hiszen a jogászok szerint tisztségei összeférhetetlenek egymással.
– Összeférhetetlen a két pozíció egymással. A Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló 2001. évi LVIII. törvény szerint az MNB elnöke további munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló további jogviszonyt nem létesíthet – jelentette ki lapunknak Simon Attila alkotmányjogász. A szakember szerint van ugyan néhány kivétel, hiszen az MNB elnöke is folytathat tudományos, oktatási, művészeti, lektori, szerkesztői, valamint jogi oltalom alá eső szellemi tevékenységet, a gazdasági tanács vezetése gazdasági feladat, amit szigorúan tilt a jogszabály. Az oktatási, szellemi tevékenység lehetővé tétele azt jelenti, hogy a szakember óraadóként előadásokat tarthat az egyetemeken. A Zeneakadémia gazdasági tanácsának azonban semmi köze az oktató tevékenységhez, hiszen az intézmény pénzügyeiről dönt. Simon szerint ráadásul az eset súlyosabb egy átlagos összeférhetetlenségnél, a jegybankelnök ugyanis a kormány egyik tagjától, az oktatási minisztertől kap havi juttatást, ez pedig megkérdőjelezi az MNB elnökének függetlenségét.
*
Az MNB kommunikációs osztálya azonban leszögezte, a jegybanktörvény értelmében nem összeférhetetlen az elnöki tisztséggel Simor András már jegybankelnöki kinevezése előtt is viselt elnöki megbízatása a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gazdasági tanácsában. Lapunk érdeklődésére közölték: Simor András zeneakadémiai tevékenységének ellenértékeként az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól tavaly havi 150 ezer forintot kapott. Ez különösen annak fényében érdekes, hogy Simor legutóbbi vagyonnyilatkozatában havi egymillió forintot szerepeltet ezen a jogcímen.
Tegnap többször kerestük Batta Andrást, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektorát, ám ő nem vette fel a telefont. Batta egyébként közleményében elismeri, hogy Simor a tanács elnöke, szerinte azonban a jegybankelnök nem veszi fel az oktatási minisztertől kapott juttatást. A pénzt az Együtt a Zeneakadémiáért Génie Oblige Közhasznú Alapítványnak, valamint a Zeneakadémia Baráti Köre Egyesületének adományozza.
Simort még 2006-ban, jegybankelnöki kinevezése előtt delegálta Magyar Bálint akkori oktatási miniszter a zeneművészeti egyetem gazdasági tanácsába. 2006 márciusa óta ezek a testületek irányítják az intézmények pénzügyeit, gazdasági beruházásait, ők készítik elő a szenátus döntéseit, és ellenőrzik azok végrehajtását. A 15 ezer hallgatónál kisebb létszámú iskolák testületeibe kettő, az annál nagyobbakba három főt delegált a kormány. Simor igen illusztris csapatba került, rajta kívül ugyanis öt egykori minisztert és egy volt jegybankelnököt is küldött Magyar az egyetemekre. Bokros Lajost az ELTE-n, Békesi Lászlót a Budapesti Gazdasági Főiskolán, László Csabát a Magyar Táncművészeti Főiskolán, Draskovics Tibort a Pécsi Tudományegyetemen, Csillag Istvánt a Budapesti Műszaki Főiskolán, míg Surányi György volt jegybankelnököt a Budapesti Corvinus Egyetemen juttatta pozícióhoz a Gyurcsány-kormány.
Brutális fordulat jöhet az oroszok új csodafegyvere miatt - videó