Hiller István még tavaly év végén is azt ígérte, hogy februártól másfélszeresére emelkedik az osztályfőnöki pótlék. – Csak a márciusi fizetéseknél derült ki, hogy mindössze bruttó 1600 forintos emelést kaptunk, vagyis alig ezer forinttal marad több, mint tavaly – mondták lapunknak nevük elhallgatását kérő tanárok. – Vajon mit gondol a miniszter úr? Hogy ezzel helyreállította a tanárok társadalmi és anyagi megbecsültségét, és vonzóvá tette a pedagóguspályát? Szerintünk inkább megalázó, mint elismerő egy ilyen mértékű fizetésemelés – panaszolták a pedagógusok.
Még a minimális emelést sem kapta meg mindenki, egyes pedagógusoknak csökkent a juttatása. A pótlék összege ugyanis nem egységes, a fenntartók anyagi helyzetük függvényében döntenek arról, hogy a jogszabályban előírt intervallumon belül mennyit fizetnek a tanároknak. Az idén januárig a húszezer forintos pótlékalap 30–60 százaléka járt az osztályfőnöki munkáért, vagyis iskolától függően hattól tizenkétezer forintig terjedt a pótlék összege. Februártól bruttó 7600 forint a minimum, vagyis aki eddig ennél többet kapott, annak pénzhiányra hivatkozva akár csökkenthették is a járandóságát.
Tavaly Hiller István és Gyurcsány Ferenc teátrális keretek között harangozta be a „hazai oktatást Európa élvonalába repítő”, több milliárd forintból megvalósuló Új tudás programot, amelynek egyik legfontosabb eleme a pedagógusok anyagi megbecsültségének javítása volt. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium még novemberben, a gazdasági válság és a sokadik válságbüdzsé-tervezet után is közleményben hirdette, hogy a programra szánt pénz megvan, és ennek részeként másfélszeresére emelik az osztályfőnöki pótlékot. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, a pótlékalap alsó határát harminc százalékról hatvanra kellett volna emelni, ám az ezt szabályozó rendelet végül nyolcszázalékos emelést hajtott végre. Az Új tudás program egyébként az osztályfőnöki pótlék másfélszeres emelésén túl külön pótlék létrehozását ígérte a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó pedagógusoknak és drasztikus béremelést a pályakezdőknek. A főiskolát végzettek bére havi bruttó 20 ezer, egyetemi diplomás tanárok 32 ezer forinttal emelkedett volna. Megállapodás született a kormány és a szakszervezetek között arról is, hogy a többi tanár bére legalább négy százalékkal nő majd. Ennek ellenére a kormány befagyasztotta a fizetéseket, visszavonta a pályakezdők béremelését, a pedagógusok jelentős részét kizárta a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek után járó pótlékra jogosultak közül, és az ígért ötven százalék helyett csak megalázó mértékben emelte az osztályfőnöki pótlékot.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban