Világtól elzárt ujgurok

Fegyveres katonák vonultak be tegnap Ürümcsibe, hogy véget vessenek a napok óta tartó és nem csillapodó erőszaknak. A helyzet súlyossága miatt Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök megszakította olaszországi útját, ahol a G8-csúcstalálkozón vett részt, lemondta portugáliai látogatását is, és hazatért Pekingbe, hogy személyesen vegyen részt a válságkezelésben.

2009. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BBC helyi tudósítója arról számolt be, hogy a katonák és rendőrök gyakorlatilag lezárták az ujgurok által lakott városrészt Ürümcsiben, a han kínaiakat távol tartják az őslakosságtól, mindazonáltal kisebb összecsapások így is voltak. Mindkét oldalon egyre nő a feszültség, és rengetegen próbálnak a másik közösség közelébe eljutni. A városban szükségállapot van, bár ezt nem nevezik nevén.
Tálas Barna lapunk kérdésére rámutatott, a látszólag helyi etnikai feszültség mögött nagyhatalmi játszma húzódik, amelynek Kína és az Egyesült Államok a részese. A Kína-szakértő úgy látja, Washington mindent megtesz, hogy Kínát eltántorítsa a dollár elleni „támadástól”, azaz más pótvalutát keressen az amerikai fizetőeszköz helyett. Emlékezetes, hogy több nagyhatalom, így Kína is támogatta egy új valuta beemelését a dollár helyett a nemzetközi pénzforgalomba, amely viszont komoly veszélyt rejt Amerikára nézve. Tálas Barna szerint Kínát jelenleg Tibettel és az ujgur helyzettel lehet valamennyire sakkban tartani, kisebb mértékben Tajvan is ide tartozik, és az Egyesült Államok ezt ki is használja. „Pontosan ugyanaz történik most, mint az olimpiai fáklya hordozásakor” – vont párhuzamot a szakértő a 2008-as események és a mai viszály között. Az olimpia előtt a fáklyavivőket számos országban megtámadták, a sportesemény megrendezését pedig szégyennek nevezték Kína emberi jogi politikáját kárhoztatva. Tálas ugyanakkor rámutatott, amikor Hillary Clinton amerikai külügyminiszter Kínában járt, egyáltalán nem kritizálta Peking emberi jogi gyakorlatát, cserébe az is bizonyos volt, hogy Peking továbbra is vásárolja majd az amerikai állampapírokat, így finanszírozva a hatalmas amerikai államadósságot és a mostani piacösztönző segélycsomagokat. A szakértő úgy látja, Amerika érdeke Kínát kissé sarokba szorítani a dollár érdekében, ezért is támogatja a külföldön működő ujgur szervezeteket, amelyet szítják Hszincsiang tartományban a feszültséget.
Tálas Barna szerint a mostani feszültség a közeljövőben le fog csillapodni, egyszerűen azért, mert nemzetközi támogatottsága nincs az ujguroknak és számszerűleg sincsenek túl sokan. A fél Európa méretű tartományban nyolcmillió ujgur él, Peking számára stratégiai fontosságú, ásványkincsekkel megáldott területen, akik semmit sem tudnak tenni az 1,2 milliárd kínaival szemben – szögezte le Tálas Barna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.