A Pannon Egyetem lapunkhoz eljuttatott szervezési és működési szabályzatának (szmsz) melléklete szerint az egyetem által kötött szerződésekből, pályázatokból és támogatásokból befolyt bevételből, az alkalmazottak közvetett díjazására elkülönített keretből tíz százalék közvetlenül a rektort, Rédey Ákost, tíz százalék pedig a gazdasági főigazgatót, Zsiborácsné Petró Máriát illeti meg. A Külső szolgáltatások, termékértékesítések és pályázatok rendje elnevezésű mellékletet az egyetemi szenátus 2008. június 5-én fogadta el, és az tavaly július 1-jén lépett hatályba.
*
Az intézményi szabályozás szerint „amennyiben a költségvetési szerv meghatározott feladat ellátása esetén bevételhez jut, vagy támogatásban részesül, az ezzel összefüggésben felmerült költségeket úgy kell megosztani, hogy az a közvetlen költségek mellett fedezetet nyújtson az intézményüzemeltetési, fenntartási költségek arányos részére is”, amit a szabályzat „közvetett költségeknek” nevez. A közvetett költségekre – néhány kivételtől eltekintve – a szabályzat a teljes megbízási összeg vagy pályázati pénz tizenöt százalékát különíti el, ennek azonban csak a fele a rezsi. Az elkülönített összeg további tíz százalékának felhasználása közvetlen rektori hatáskörbe kerül, és ugyanennyi, tíz százalék jut az alkalmazottak közvetetett díjazására. A szabályzatból nem derül ki, hogy a rektori hatáskörbe helyezett összeg milyen célt szolgál. Ennél is érdekesebb azonban a szabályzatnak az a pontja, amely leszögezi: a közvetett díjazásra (alkalmazottak bérezésére) fordítható keret tíz százaléka a rektort, további tíz százaléka pedig a gazdasági főigazgatót illeti meg.
A szabályzatból kiderül, hogy az úgynevezett közvetett költségekre nemcsak az egyetem számára bevételt jelentő oktatási, kutatási szerződésekből, de – néhány kivételtől eltekintve – a pályázati pénzekből és egyéb támogatásokból a teljes összeg tizenöt százalékát vonják el, amelynek egytizede a rektort, egytizede pedig az intézmény gazdasági főigazgatóját gazdagítja.
Ez azt jelenti, hogy az egyetem az oktatók és kutatók munkájáért kapott pénznek csak kis részét fordítja a dolgozók díjazására, a bevétel jelentős részét lecsippenti az egyetem rektora és pénzügyi vezetője. Néhány kivételtől eltekintve ezt a szabályt alkalmazzák a pályázati összegekre és az egyéb támogatásokra is. Birtokunkba került egyébként az egyetem 2004-ben alkalmazott szabályzata is, amely már öt évvel ezelőtt részesedéshez juttatta a rektort és főigazgatót, ám akkor még arányaiban jóval kevesebb pénzt kaptak, mint most: 2004-ben még a szerződésekből származó bevételnek – a jelenlegi tizenöt helyett – csupán tíz százalékát különítették el közvetett költségekre, a rektor közvetlen hatáskörébe tartozó összeg pedig csak öt százalék volt a mostani tíz helyett.
Szerettük volna megkérdezni Rédey Ákost, a Pannon Egyetem rektorát, miért jár neki és a gazdasági főigazgatónak külön jutalék a szerződések, pályázatok és támogatások után, és összesen mennyi pénzhez jutottak így, ám csupán az intézmény kommunikációs vezetőjét tudtuk elérni, aki közölte: a témában csak a rektor és a főigazgató nyilatkozhat, előbbi azonban szabadságon van, és a megadott számon a főigazgató is elérhetetlennek bizonyult.
A rektorok horribilis fizetéséről szóló hírek akkor kaptak szárnyra, amikor néhány hete a gödöllői Szent István Egyetem oktatói és kutatói levélben fordultak Hiller Istvánhoz az intézményben folyó „esztelen pazarlás” miatt. A levél szerint Solti László rektor havi 4,7 millió forintos havi fizetést kap, emellett pedig tizennégymillió forintos féléves jutalomban részesült, ami átlagosan havi hétmillió forintos jövedelmet jelent. Hiller István oktatási miniszter a panasz független kivizsgálására a megvádolt rektort kérte fel. A többi rektor jogszabályokra hivatkozva titkolja, mennyi pénzt keres, és a fizetéseket jóváhagyó Hiller sem árul el semmit, pedig Jóri András adatvédelmi biztos szerint az egyetemi vezetőknek színt kellene vallaniuk, mert közpénzből kapják a fizetésüket. Lapunk elsőként számolt be arról, hogy akár ötvennégymillió forint is lehet egy rektor éves jövedelme. Klinghammer István, az ELTE gazdasági tanácsának elnöke szerint Magyar Bálint ajánlása és Hiller István jóváhagyása nyomán havonta a professzorok fizetésének ötszörösét viheti haza egy vezető, valamint éves bérének további nyolcvan százaléka ütheti a markát prémium formájában.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek