Ellenjelölt nélkül maradt a Fatah vezetője Mahmúd Abbász a betlehemi pártkongresszusi szavazás eredményeképp, ám a politikus és a legfőbb palesztin párt jövője egyáltalán nem egyértelmű. Bár Abbásznak volt annyi elismertsége és hatalma, hogy továbbvigye a szervezetet, és a palesztin oldal vezetőjeként ismerjék el világszerte és Izraelben, a palesztin lakosság körében, de a párton belül is éles ellentétek vannak. Ezt a mostani tárgyalás is bizonyította, ahol a régi gárda, Jasszer Arafat néhai elnök egykori harcostársai, valamint a fiatalabb nemzedék tagjai között parázs vita kezdődött. A szópárbaj következtében nem is tudták lezárni a kongresszust szombaton, mint azt előzőleg tervezték. Tegnap a megbeszélések lezárását keddig elhalasztották. A fiatalok szerint az egyre korruptabb és népszerűtlenebb pártban az öregeknek fel kellene állniuk, és átadni a helyüket a progresszívabb nemzedéknek, ehelyett szavazáskor a régi gárda mindig összezár, féltékenyen őrizve pozícióját. A mostani kongresszuson fogják megválasztani a 21 tagú központi bizottságot, valamint a 120 tagú forradalmi tanácsot – a párt parlamentjét –, mégpedig mind a két palesztin területről érkező, ciszjordániai és gázai jelöltekkel. A párt vezetőségében fog maradni Mohamed Dahlan, a párt egykori gázai övezeti biztonsági vezetője, a fiatal generáció erős embere, valamint Ahmed Korei, a korábbi miniszterelnök, aki jelenleg a béketárgyalásokat vezeti, és a régi gárda tagja. Az erős jelöltek közé tartozik az izraeli börtönben raboskodó Marvan Barguti is, elemzők szerint a jövőben közülük kerülhet ki Abbász utódja.
Abbász ugyanazzal az ígérettel folytatja munkáját, mint eddig, államot akar adni népének. A Fatah azonban hosszú történelme során ezt képtelen volt megvalósítani, és a jelenlegi helyzet sem ad okot sok optimizmusra. Az izraeli kormány szélsőség felé hajló jobboldali politikusokból áll, akik semmiféle engedményt nem adnak a palesztinoknak, még a velük tárgyalóviszonyban levő Fatahnak sem. És akkor még nem is beszéltünk a Hamász vezette Gázai övezetről, amely felett a Fatahnak semmiféle hatalma nincs, így Abbász nem tárgyalhat senkivel „minden palesztinok elnökeként”. A mostani választások sem mennek simán, hírügynökségi jelentések szerint a Hamász a Fatah helyi embereit a rendőrségre hívta, és eltiltotta őket a szavazáson való részvételtől, és a nagyobb párt mintegy 400 tagját nem engedte ki a földterületről, hogy elutazzanak Betlehembe.
A Hamász üzenetének fogták fel Izraelben, hogy nagyjából egy hónapnyi szünetet követően ismét Kasszám-rakéta landolt a déli Negev-sivatagban. A támadás nem okozott károkat, és áldozatokat sem követelt.
Holnap jön az igazi tél!