A gyilkossággal gyanúsított tíz fiatal a közeli Dzsaldzsulia faluból érkezett. A falu főként izraeli arabok által lakott település, ám a szakértők szerint a mostani eset nem politikai indíttatású. A fiatalok egyszerűen részegek voltak és kábítószer hatása alatt álltak, mikor az arra sétáló férfit agyonverték. Mindannyian rendelkeztek középiskolai érettségivel, azonban általában családi problémáik vagy viselkedési zavaraik voltak. A gyilkosság kapcsán Izraelben szociológusok rámutattak, ez valóban csak a jéghegy csúcsa, a politikától független erőszakcselekmények egyre szaporodni fognak. A lakosság azonban ezt az esetet is átpolitizálja.
A gyilkosság kapcsán ugyanis nem mennek el amellett, hogy az elkövetők arabok voltak, akik ugyan kiváló kapcsolatban voltak a szomszédos zsidó falvak lakosságával, de mégis arab fiatalok öltek meg egy zsidó férfit. Az internetes híroldalakon se szeri, se száma az olyan véleményeknek, hogy minden arabot azonnal át kell telepíteni a palesztin területekre, mivel erőszakosak és tönkreteszik Izraelt. A felmérések valóban azt mutatják, hogy az arab fiatalok hajlamosabbak az iskolában az erőszakra zsidó társaiknál, ám a családi hátterük is teljesen más, és okkal érzik úgy, hogy Izraelben nem fogadják be őket egyenrangúakként.
Az erőszak terjedése Izraelben régóta probléma, amelyet tetéz az a jelenség, hogy az utcán lépten-nyomon fegyveresek járnak, egyes civileknél is látható gépkarabély, az erőszaknak pedig valóságos kultusza alakult ki. A fegyveres bűnbandák jelentette veszélyre figyelmeztetett tavaly Ehud Olmert akkori miniszterelnök, miután novemberben autóbombával megölték Jákov Alperont, a híres tel-avivi maffiafőnököt. A bűnöző temetésén az áldozat fia nyíltan kijelentette: „Soha nem bocsátunk meg. Meg fogjuk találni azt, aki ezt tette. Ezt az embert én Istenhez fogom küldeni. Nem lesz sírja, mert le fogom vágni a karjait, a fejét és a lábait”. A temetésen jelen volt az izraeli bűnözői elit színe-java, a rendőrség pedig attól tartott, hogy el fog kezdődni a nyílt háború az Alperon, az Abergil és Abutbul családok között. A szervezett bűnözés a nagyvárosokból valódi Chicagót teremtett, rendszeresek a robbantások és leszámolások, amelyeknek semmi közvetlen köze nincs az etnikai, vallási, politikai háborúhoz az arabokkal.
Az erőszakkultusz számlájára írható az is, hogy a vallási szélsőségesek rendre fegyverrel oldják meg problémáikat. A palesztin öngyilkos merénylők mellett jeleskedtek ebben a zsidó radikálisok, akik tisztelőik is vannak – mint a Rabint lelövő Jigal Amir vagy a huszonkilenc embert lemészároló Báruh Goldstein. Új jelenség azonban, hogy radikális zsidók politikai okokból zsidókra támadjanak, mint történt nemrégiben a tel-avivi melegbár előtt. A két áldozatot követelő lövöldözés a rendőrség szerint „nem etnikai ügy”.
Szijjártó Péter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével tárgyalt